Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Lietuvos provincijoje ir toliau sparčiai mažėjant gyventojų skaičiui, o vietiniams vis skeptiškiau žiūrint į žemės ūkio perspektyvą bei dažniausiai pasirenkant emigracijos kelią į užsienį ar miestan, yra ir viltingų išimčių – štai didžiąją savo gyvenimo dalį pragyvenę Klaipėdoje, žvainiškiai ūkininkai Maja ir Saulius Sedaliai, jau dešimtmetį apsistoję Salantų krašte, nesigaili miestą iškeitę į kaimą. Visų pirma atsikėlę į Kalnalį, prieš trejetą metų įsigiję sodybą Žvainiuose, joje įkūrė avių bei ožkų ūkį.

Anot Majos Sedalės, ožkos – mielesni gyvuliai, jas galima paglostyti, o avys –baikštesnės.

Ožkos pienas pagydė negalavimus

„Kai gyvenome Klaipėdoje, buvo metas, kada mane ir vyrą ėmė kamuoti ligos – aš turėjau problemų su stuburu, negalėjau laisvai pereiti gatvės, o vyrą sekino pasikartojantys plaučių uždegimai. Tada pradėjome rinkti įvairiausias vaistažoles, o vėliau nusprendėme ieškoti vietos kaime“, – pagrindinę priežastį, kodėl prieš dešimtmetį atsikėlė į kaimą, įvardijo M. ir S. Sedaliai. Šiuo metu žvainiškių ūkyje pavasario žalumos išsiilgusios mekena 25 prancūzų Berišon diu šer bei Romanovo veislės mėsinės avys bei įvairių veislių, tarp kurių – ir šveicarų Zaneno veislės bei prancūzų alpinės ožkos, o kur dar sunkiai suskaičiuojamas prieauglis – po pirmųjų mėnesių jau prastypę bei sutvirtėję ir vietoje nenustygstantys ožiukai ir ėriukai.

„Dirbant kaime svarbiausia – nedejuoti, o eiti į priekį. Apsimoka ir kiaules auginti, ir vištas, ožkas, avis“, – įsitikinusi M. Sedalė, kurios dėka, be išlietų ožkos pieno sūrių, dar ir pintinės ekologiškų kiaušinių bičiulių ir giminaičių greitai ištuštinamos, mat žvainiškiai dar laiko ir 50 natūraliai perinčių kaimiškų vištų.

„Kad ožkos pienas turi daugybę gydomųjų savybių, pati įsitikinau, nes ožka ėda vaistingiausias žoles. Kur šis gyvulys mėgsta ganytis, ten auga vaistažolės, ir patartina tose vietose jų ieškoti“, – kalbėjo šeimininkė, neigdama visuomenėje gajų mitą apie „smirdantį ožkų pieną“. „Pieno mes net neviriname. Jeigu jis smirda, vadinasi, tai yra nesveiko gyvulio pienas. To priežastys gali būti dėl gyvulių giminystės, gimdos negalavimų“, – sakė ji.

Kaime vietinių ožkų nelikę

M. Sedalė patikino, kad vietinių ilgakailių ožkų Lietuvos kaime vargiai ir beišvysi – jos visos jau kryžmintos su kitomis, atvežtinėmis, veislėmis. „Kaime ypač sunku surasti ir įsigyti veislinių ožių, – niekas nenori jų šerti, nes iš šių gyvulių menka nauda. Dažniausiai juos sukergia ir papjauna. Todėl didžiausia problema – dėl kraujomaišos. Į Lietuvą įvežama labai mažai gyvulių iš užsienio. Patys veislinius ožius vežamės iš kaimyninių šalių veislynų, daugiausia – iš Latvijos. Štai neseniai už100 eurų įsigijome vieną Zaneno veislės vieno mėnesio ožkytę iš Rygos“, – teigė ūkininkė.

M. ir S. Sedalių ūkyje apsigyvenusios ir pieningiausia veisle pasaulyje laikomos bei prie Lietuvos gamtos sąlygų puikiai prisitaikiusios šveicarų Zaneno ožkos duoda iki 6 litrų pieno. O štai žvainiškių auginamos prancūzų alpinės ožkos, anot šeimininkų, – kiek opesnės dėl drėgno krašto klimato, tačiau labai gražios, o jų ir pienas – baltymingesnis.

Garduose ragais besistumdydami savo puikybę demonstruoja ūkininkų grynaveislis Zaneno ožys bei anglų Nubian veislės mišrūnas, sveriantis iki 80 kilogramų. „Anglų Nubian veislės patino sukergimas – šimtaprocentrinis“, – pasakojo žvainiškiai.

M. ir S. Sedaliai, laikantys prancūzų Berišon diu šer ir Romanovo veislių avis, įsitikino, kad, kryžminant šias veisles, ėriavedės lengviau veda prieauglį. „Berišon diu šer patinas yra tinkamiausia veislė Romanovo patelėms išsiėriuoti. Tada jos nebeveda po 4–5, o tik po 2–3 ėriukus. Kai avis atsiveda tris ėriukus, ją reikia papildomai šerti. Atskiriame jas kartu su ėriukais atskirame garde, o kada koks ėriukas suvargsta ir patys pienu maitiname. Berišon diu šer – labai išvystyti kumpiai, šių veislių avių mėsa turi labai mažai lajaus“, – patirtimi dalijosi ūkininkai.

Aurimas RAPALIS


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas