Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Sistema veikia sau, bet ne globėjams

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Problema
  • 2015-04-14

Tėvų netekusiems ar jų paliktiems vaikams šeimos šilumos negali pakeisti renovuojamų globos namų aplinka, tai gali padaryti globėjai ar įtėviai. Prie tokių išvadų pagaliau priėjus aukštiems Lietuvos valdžios pareigūnams, manoma, gyvenimas pagerės ir 13-kai šiandieną Kretingos socialinių paslaugų centro Vaikų globos tarnyboje gyvenančių vaikų.

Svetimų nesiima globoti

Kretingiškiai nebesiryžta priimti į savo šeimas svetimų vaikų – nei jų globoti, nei įsivaikinti. „Per pastaruosius trejus metus Kretingos rajone nebuvo nė vieno atvejo, kad globėjai paimtų auginti svetimą vaiką, pasiima tik giminaičius, dažniausiai – seneliai savo anūkus. Per metus taip pat tėra įsivaikinama vos po vieną ar du svetimus vaikus. Dabar Globos tarnyboje gyvenantys vyresni vaikai su pavydu žiūri į 3 vienos šeimos vaikus, kurie laukia juos įvaikinant. Lietuvoje neatsiradus, kas norėtų tapti jų įtėviais, dabar tie vaikai perduoti tarptautinei įvaikinimo tarnybai“, – tvirtino Kretingos socialinių paslaugų centro Pagalbos šeimai tarnybos socialinė darbuotoja Asta Sakalauskienė.

Anot jos, gerokai prieš dešimtmetį Lietuvoje, o ir Kretingoje, situacija buvo visiškai kitokia: „Tada jautėme žmonių pakilimą, norą daryti gerus darbus, ir jie priimdavo į šeimas globoti svetimus vaikus. Užguldavo didelė atsakomybė, žmonės tikėjosi valstybės dėmesio ir finansinės paramos, bet kai taip neįvyko, nusivylė. Jų globojami vaikai jau užaugo, o naujų globėjų šiandieną nebeatsiranda.“

Valstybė dar 1999 m. už globojamą vaiką globėjui skyrė 520 Lt, arba 152 eurus, ir ligi šiol nepakeitė šios sumos, kurios nebepakanka net elementariems vaiko poreikiams patenkinti.

O pernai 1 vaiko išlaikymas Kretingos socialinių paslaugų centre kainavo 2 tūkst.530 Lt, arba 733 eurus.

„Kur gi čia ūkiškumas ir sveika logika: globos namuose išlaikyti vaiką kainuoja net penkiskart brangiau, negu skiriama globėjui. Globėjas dirba visas 24 valandas per parą, tačiau valstybė už šį darbą jam išvis nesumoka. Ir niekas neatsižvelgia, ko vaikas iš tikrųjų nori – kiekvienas vaikas nori turėti šeimą, jausti namų šilumą“, – skirtumus pabrėžė A. Sakalauskienė.

Vaikas – ne grąžinamas žaislas

Kretingos rajone nuo 1999 m. tebuvo registruota ir vienintelė šeimyna, priglaudusi 6 svetimus vaikus, o jos tėvais pasiryžo tapti Grūšlaukėje gyvenantys Nijolė ir Algis Jonučiai.

Jie buvo priglobę 3–13 metų amžiaus vaikus iš vienos šeimos, kurių motina – ta pati, o tėvai – skirtingi.

Šiandieną N. ir A. Jonučių šeimyna jau gyvena savarankišką gyvenimą, o pati Nijolė dirba Socialinių paslaugų centro Pagalbos šeimai tarnybos vyriausiąja socialine darbuotoja.

„Dabar į vaikų globos problemas galiu žvelgti ir kaip gyvenimiškos patirties turinti šeimynos motina, ir kaip specialistė, – tvirtino N. Jonutienė. – Aš priėmiau vaikus jų nepažinodama, todėl viską turėjau lipdyti pati, nebuvo net ko paklausti patarimo. Buvo labai sunku, nes vaikas juk nėra žaislas, kad nepatikusį grąžintum atgal.“

Jos manymu, nėra protinga tvarka, reikalaujanti išsyk formuoti šeimyną nuo 6 ir daugiau vaikų – užtektų pradėti nuo 3 vaikų ir palaipsniui didinti – kad vaikai galėtų atvažiuoti į šeimą ir apsiprasti vieni su kitais.

Dabar globėjai ir įtėviai iš Kretingos bei Skuodo rajonų yra rengiami specialiuose kursuose, vykstančiuose Kretingos socialinių paslaugų centre, – jiems pravedama 10 užsiėmimų su pratybomis, pokalbiais, konsultacijomis.

„Parengimas nėra problema, – didžiausia problema yra tai, kad šiandieną nebėra ko rengti“, – tvirtino A. Sakalauskienė.

Ketina padidinti išmokas

Pašnekovės mano, jog neseniai Prezidentės Dalios Grybauskaitės Seimui perduotas siūlymas mažinti Lietuvoje globos namų skaičių ir pagerinti sąlygas globėjams, dabar galiojančią sistemą išjudins iš sąstingio.

Prezidentė siūlo nuo kitų metų dvigubai – nuo 152 iki 304 eurų – padidinti globėjams mokamas išmokas, o šeimynas įsteigusiems tėvams 130 eurų padidėtų atlyginimas – jie gautų mažiausiai 431 eurą.

Prezidentė taip pat numato galimybę, kad teismai bylas dėl įvaikinimo bei globos spręstų skubos tvarka ir jų nagrinėjimas neužtruktų ilgiau negu 2 mėnesius.

„Kol nėra teismo sprendimo, šeima negali paimti vaiko globoti. Geriausia būtų, kad vaikas išvis aplenktų globos namus – jis patektų pas laikinus globėjus, kol jo biologiniai tėvai išspręstų savas problemas, arba jis išsyk patektų pas nuolatinius globėjus“, – globėjų svarbą pabrėžė N. Jonutienė ir A. Sakalauskienė.

*

FAKTAI

Šiuo metu Kretingos rajone yra 46 globėjų šeimos, kuriose gyvena 50 vaikų: iš jų 29 globėjai yra giminaičiai, auginantys 32 vaikus.

Prieš dešimtmetį Kretingos rajone buvo 73 globėjų šeimos, jose augo 94 vaikai: iš jų 28 giminaičių šeimos globojo 35 vaikus, o 47 svetimose šeimose augo 59 vaikai.

Šiuo metu Kretingos socialinių paslaugų centre Vaiko globos tarnyboje gyvena 13 vaikų.

Iš viso Lietuvoje veikia 98 vaikų globos namai, juose 1 vaiko išlaikymas vidutiniškai kainuoja 830 eurų.

Globėjas vieno vaiko išlaikymui gauna 152 eurus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas