Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos bedarbių rėmimui – per 0,5 mln. eurų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2015-03-06

Tam, kad bedarbiai pasigautų žuvį – sugrįžtų į darbo rinką – Europos Sąjunga vėl duoda meškerę: vien Kretingos rajono bedarbių rėmimui artimiausiais metais skirta 522 mln. eurų (per 1,8 mln. Lt).

Galimybė nemokamai pakeisti profesiją

„Šie metai bus labai įdomūs – į Kretingos rajoną atkeliauja labai dideli pinigai, kurie skirti per 2014–2020 metus įgyvendinti 4 galingus projektus. Bedarbių integracijai į darbo rinką pinigus skiria ES investicijų rėmimo fondas. Jau ir šiandieną pas mus situacija tokia, kad darbo ieškantis ir tikrai norintis dirbti žmogus gali rasti darbą, o įgyvendinus šiuos projektus, nedarbo lygis turėtų dar labiau sumažėti“, – tvirtino Klaipėdos teritorinės darbo biržos Kretingos skyriaus vadovė Virginija Naudžienė.

Šiandieną nedarbas Kretingos rajone yra 6,3 proc. ir daug metų išlieka vienas žemiausių Lietuvoje, o Kretingos darbo biržoje užsiregistravę 1 tūkst. 550 bedarbių.

Pernai gruodį startavęs projektas „Įgyk paklausią profesiją“, skirtas padėti dalyviams įgyti ar tobulinti kvalifikaciją, yra gana populiarus. Ligi 2016 m. pabaigos numatyta surengti mokymus 27 kretingiškiams, o 10 asmenų jau išvykę į kursus.

„Tarkim, pas darbdavį nuėjęs asmuo sužino, kad šiam reikalingas ne šaltkalvis, o – vairuotojas. Tuomet pasirašoma trišalė sutartis tarp Darbo biržos, darbdavio, bedarbio, ir šis siunčiamas į mokymus. Mokymų trukmė priklauso nuo pasirinktos specialybės: vairuotojų trumpiausiai – 1 mėn., o ilgiausiai – 7 mėn. – virėjų ir kirpėjų. Taip pat yra asmenų, baigusių teisės, viešojo administravimo studijas, bet nerandančių darbo pagal specialybę. Todėl jie turi galimybę mokytis šiuo metu paklausios profesijos – kirpėjos, manikiūrininkės, ar kurti savo verslą“, – projekto galimybes apibūdino V. Naudžienė.

ES šiam projektui įgyvendinti skyrė 38 tūkst. Eur.

Padės įsigyti paklausias profesijas

Brangiausias – 217 tūkst. Eur vertės – yra pernai vasarą pradėtas įgyvendinti ES projektas „Nekvalifikuotų asmenų kompetencijų didinimas“. Jo tikslas – padidinti nekvalifikuotų bedarbių motyvaciją įsidarbinti, padėti įgyti ir tobulinti kvalifikaciją, arba įgyti kompetencijų, kurių jiems trūksta darbo vietoje.

Šio projekto metu, anot V. Naudžienės, 87 kretingiškiai galės dalyvauti profesiniuose mokymuose, 38 – darbo įgūdžių įgijimo rėmimo ir 4 – darbo rotacijos priemonėse.

„Šiandieną kas trečias, arba 35 proc., Darbo biržoje įregistruotų asmenų neturi jokios kvalifikacijos – tik pagrindinį ar vidurinį išsilavinimą. Šioje programoje dalyvaujantys bedarbiai galės įgyti profesiją: už mokymus pagal pasirinktą profesiją arčiausiai gyvenamosios vietos esančiame mokymo centre bet kuriame Lietuvos mieste jiems bus sumokėta. Taip pat mokama už kelionę, apgyvendinimą ir 0,6 minimalaus atlyginimo dydžio stipendija, kuri šiuo metu yra 180 Eur“, – kalbėjo vadovė.

Dalis bedarbių, baigusių šių profesijų mokymus, su dvišale sutartimi galės įsidarbinti pagal kitą to paties projekto priemonę – darbo įgūdžių rėmimą, o darbdaviai už tai gaus iki 6 mėn. finansavimą.

O 4 asmenys po mokymų pagal darbo rotacijos priemonę galės būti išleisti tikslinių atostogų – dekretinių (motinystės–tėvystės) ar vaiko auginimo.

Sunkiausiai motyvuojama grupė

Kiti du ES finansuojami projektai yra skirti jauno amžiaus ilgalaikių bedarbių įdarbinimo bei vyresnio amžiaus bedarbių rėmimui.

Projektas „Ilgalaikių bedarbių įdarbinimo rėmimas“ skirtas padėti ilgalaikiams bedarbiams – tiems, kurie ligi registravimosi Darbo biržoje nedirbo 2 m. ir ilgiau, o jų amžius viršija 25 metus, bei darbo ieškantiems jauniems asmenims iki 25 m. amžiaus, kurių nedarbo trukmė viršija 6 mėn.

„Šiuo metu yra 200 tokių asmenų, – jie sudaro 15 proc. visų Darbo biržos klientų. Projekte galės dalyvauti 64 jauno amžiaus bedarbiai: 29 bus nukreipti mokytis profesijos, o 26 – įdarbinti subsidijuojant ligi 6 mėn. Šios bedarbių grupės yra sunkiausiai įdarbinamos, nes nėra motyvuotos nei dirbti, nei gyventi. Labiausiai motyvuoti 9 asmenys galės dalyvauti darbo įgūdžių įgijimo rėmimo priemonėje: tarkim, žmogus turi įgijęs buhalterio profesiją, tačiau nedirbo kurį laiką. Kad ir vėl pritaptų darbe, jį priėmusiam darbdaviui ligi 5 mėn. gali būti skirta subsidija“, – kalbėjo V. Naudžienė.

Šis pernai prasidėjęs projektas tęsis ligi 2016 m. pabaigos, – jam skirta 107 tūkst. Eur.

Ypatingas dėmesys – tiems, kam per 50

Tačiau visų sudėtingiausiai įgyvendinti, neslėpė V. Naudžienė, Kretingoje bus 2015–2017 m. ES numatytą projektą „Vyresnio amžiaus bedarbių rėmimas“, kuris skirtas vyresniems negu 54 m. amžiaus žmonėms.

Šio projekto metu 101 asmeniui bus suteikta galimybė įgyti naują kvalifikaciją ar patobulinti jau turimas kompetencijas ir sudarytos sąlygos grįžti į darbo rinką, darbdaviams mokant subsidiją.

Kretingoje tokių užsiregistravusių bedarbių yra 22 proc., arba kas ketvirtas bedarbis. Retas šios amžiaus grupės asmuo beturi motyvaciją dirbti – dažniausiai jam nebeleidžia sveikata. Yra ir kita medalio pusė – darbdaviai tokio amžiaus žmonių taip pat nebenori priimti.

„Apmaudu, Europa skiria didelius pinigus – net 160 tūkst. eurų – taip gausiai remiamai tikslinei šio amžiaus asmenų grupei, ligi šiol to dar nėra buvę, tačiau motyvuoti mokytis ir po to dirbti šiuos asmenis bus sunku“, – tvirtino V. Naudžienė, cituodama dažniausiai pasitaikančias atsisakymo priežastis: „Dirbčiau, jeigu vežiotų į darbą“. Serga TBC. Negauna, bet laukia invalidumo.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas