Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Rytą, kai visa Lietuva minėjo Valstybės atkūrimo dieną, mes – trys šeimos vyrai – senelis Arūnas, tėtis Gediminas ir aš, Aurimas, Oniūnai – nusprendėme ją paminėti ypatingai. Leidomės į kelionę istorijos ir literatūros keliais po Suvalkiją.

Salomėjos Nėries gimtinėje Kiršų kaime Aurimas Oniūnas vaikštinėjo prie Širvintos upės, apie kurią poetė tiek daug rašė.

iesčio, kur prie tautos žadintojo, „varpininko“ Vinco Kudirkos paminklo kartu su čia susirinkusiais miestelio gyventojais sugiedojome Tautišką giesmę. Pakili nuotaika vedė mus į pažinimo šventę, kurioje vadovu pasišovė būti senelis, gerai pažįstantis šį kraštą ir turintis daug ką įdomaus papasakoti. Pats V. Kudirka šį miestelį vienoje iš savo sukurtų satyrų vadino Naupile, o 1934 m. miestui suteiktas Kudirkos Naumiesčio vardas, rašytojo ir Lietuvos himno autoriaus garbei. Tais pačiais metais miesto centre iškilo skulptoriaus Vinco Grybo jam pastatytas paminklas.

Lydimi Suvalkijos lygumų, pasukome į poetės Salomėjos Nėries gimtinę Kiršų kaime. Su nekantrumu laukiau, kada išvysiu vietas, kuriose prabėgo poetės vaikystės ir jaunystės dienos. Pagaliau mes čia. Skaudu buvo matyti, kad iš namo, kuriame gyveno poetė, belikę tik pamatai. Vieta apleista ir šaukte šaukiasi žmonių pagalbos. Kadangi sodyba grąžinta poetės sūnaus šeimai, tai, anot senelio pasakojimų, Vilkaviškio rajono savivaldybė visiškai neskiria lėšų S. Nėries gimtinei sutvarkyti. Pamindžikavę sodybos kieme, nuėjome prie Širvintos upės, apie kurią poetė tiek daug rašė. Man buvo gera čia pabūti, įsiklausyti į vandens čiurlenimą, vėjo šniokštimą, nes žinojau, kad čia poetė vaikščiojo, rymojo, rašydama savo dienoraštį.

Kita mūsų kelionės stotelė – Ožkabaliai. Čia gimė ir augo Jonas Basanavičius – lietuvių visuomenės veikėjas, pirmasis laikraščio „Aušra“ redaktorius, vienas svarbiausių nepriklausomybės siekėjų.

Mes stebėjomės, jog tokią dieną muziejus dirba, laukia lankytojų. Gidas įdomiai pasakojo apie muziejaus-sodybos atstatymą, eksponatų rinkimą, apie tai, kad šiam muziejui skiriama nemažai lėšų.

Mes jautėmės pakylėti, kad Valstybės atkūrimo diena sujungė praeitį ir dabartį. Žvelgėme į viename iš kambarių iškabintus visų dvidešimties 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės Aktą pasirašiusių signatarų portretus.

Pro J. Basanavičiaus namų langą matėsi gražus, šiam kraštui nebūdingas, kalvomis nusėtas kraštovaizdis.

Žiūrėdamas į jį tikrai žinojau, kad čia dar sugrįšime. Šįkart – su visa šeima.

Aurimas ONIŪNAS

Vydmantų gimnazija, II G klasė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas