Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Rinkėjų balsų žvejyba „Facebooke“

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Aktualijos
  • 2015-02-03

Nors sakoma, kad geriausias būdas užsitikrinti rinkėją – paspausti jam ranką, internetui gerokai išplėtus tradicinės komunikacijos ribas, socialiniai tinklai tapo dar vienu kanalu politinei reklamai ir bendravimui su potencialiu rinkėju. „Pajūrio naujienos“ pasidomėjo, ar kandidatai į Kretingos rajono tarybos narius bei merus yra įvaldę komunikaciją populiariausiame Lietuvoje socialiniame tinkle „Facebook“.

Panagrinėjus pirmuosius šešių partijų ir vieno visuomeninio rinkimų komiteto kandidatų į Kretingos rajono tarybą dešimtukus, paaiškėjo, jog vos 56 proc. jų turi paskyras soc. tinkle „Facebook“, ir vos 20 proc. paskyromis bent iš dalies naudojasi kaip komunikacijos būdu savo politinėms idėjoms skleisti.

Kiek kitokia situacija tarp siekiančių mero posto – paskyras turi visi šeši kandidatai, du iš jų prieš rinkimus suskubo susikurti ir antrą – rinkiminį - „Facebook“ puslapį.

Kaip komunikuoja kandidatai į merus

Mažiausiai tiesioginės politinės reklamos - Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) kandidato Jurijaus Petrovo paskyroje, tačiau 2011 metais anketą susikūręs ir 127 draugus turintis J.Petrovas dalinasi savo įžvalgomis ir demonstruoja poziciją svarbiais šalies politikos klausimais – dujų terminalo, skalūninių dujų gavybos, komentuoja kitų politikų, analitikų pasisakymus. Pateikia ir šiek tiek asmeninių detalių – anūko nuotraukų, fotografijų su savo treniruojamais sambo sportininkais.

Asmeninį, visuomeninį bei politinį gyvenimą savo paskyroje susiejo ir Partijos Tvarka ir teisingumas kandidatė Jolita Vaickienė. Jos „Facebook“ paskyroje - reportažai iš renginių, kuriuose dalyvavo kaip Seimo narė, dukros ir naminių augintinių nuotraukos, nuorodos į būsimus rinkimus, apžvelgiančius straipsnius spaudoje, raginimai balsuoti. Šalia jų kandidatė su 367 savo paskyros draugais dalijasi informacija apie holistinį masažą ar keliones į Italiją. J.Vaickienės paskyra – viena gausiausiai komentuojamų iš visų kandidatų į merus paskyrų. Pati kandidatė taip pat nevengia įsitraukti į pokalbius, atsakyti į komentarus ar vis pasikartojančias pagyras jos grožiui, protui ir humoro jausmui.

Dabartinis rajono meras Juozas Mažeika „Facebook“ paskyrą pildo nuo 2013 metų. Per šešis šimtus draugų socialiniame tinkle turinčio J.Mažeikos paskyra išsiskiria išgrynintu turiniu, kuriame netrūksta ir politinės jėgos, kuriai priklauso, pristatymo, ir visuomenei matomos veiklos rajone akcentavimo – parodomas tiek dalyvavimas miesto ir rajono renginiuose, tiek darbas Savivaldybėje.

Panašiai veikia ir socialdemokratas Virginijus Domarkas bei Darbo partijos atstovė Dalia Martišauskienė, praėjusių metų lapkritį rinkimams susikūrę dar ir papildomus „Facebook“ puslapius.

Nors abi D.Martišauskienės paskyros panašios savo turiniu, reiktų pažymėti, kad Darbo partijos kandidatė - vienintelė, besistengianti socialiniuose tinkluose daugiau dėmesio skirti jaunimui: kandidatė kviečia jaunus žmones į susitikimus, dalinasi sportinių varžybų apdovanojimų vaizdais, kviečia diskutuoti apie jaunimui aktualias problemas. Lyg žuvis socialiniame tinkle nardanti darbietė akcentuoja šeimynines vertybes, dalinasi savo vaikystės nuotraukomis, pristato šeimos narius, trumpai primena savo biografiją. Kandidatės puslapį mėgsta 267 žmonės, tačiau jie pakankamai aktyviai komentuoja ir „laikina“ įrašus, o tai paskyroje sukuria gyvą šurmulį, kuriuo gali pasigirti abi į meres kandidatuojančios moterys.

Nedaug atsilieka ir Virginijus Domarkas su 238 gerbėjais ir per 800 paskyros draugų. Tiesa, pastarieji čia mažiau aktyvūs. Kaip ir kiti kandidatai, V.Domarkas pateikia daug vizualios medžiagos - nuotraukų iš partijos skyriaus susitikimų, šokių bendruomenių vakaronėse, dalijasi rajono pasiekimų statistika, komentuoja būsimus ar jau atliktus darbus, pavyzdžiui – pagaliau baigta asfaltuoti J.Basanavičiaus gatve. Nors dalijamasi tikslinga informacija, beveik nėra atgalinio ryšio – komentarų ar užklausimų, kurie padėtų užmegzti asmenišką pokalbį su rinkėju. Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio kandidatas Almantas Skruibys, paskyrą susikūręs 2011 metais, vengia asmeniškumų ir apsiriboja partijos šūkių bei reklaminių plakatų sklaida, atsako ne į visas jam viešai siunčiamas žinutes.

Partijose situacija - skirtinga

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis

Daugiausia besinaudojančių „Facebook“ - pirmajame Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio dešimtuke. Savo paskyras šiame tinkle užregistravę net devyni kandidatai, tačiau aktyviau jomis naudojasi vos pora.

Verslininkas Antanas Kalnius, savo paskyroje turintis 176 draugus, asmeninę informaciją derina su visuomenine ir politine – ragina balsuoti už Liberalų sąjūdį, skelbia nuotraukas, kuriose jaunimas lankosi jo įmonėje, taip pat dalinasi šeimyninės išvykos į Prancūzijos Alpes vaizdais. Panaršius po kandidato „Facebook“ paskyrą galima nemažai sužinoti apie jo pomėgius. Štai tarp A.Kalniaus mėgstamų puslapių – ir religinė paskyra „Pakūta“, ir puslapis „Daily Hottie“, kur kasdien skelbiamos merginų nuotraukos.

Panašiu principu „Facebook“ savo paskyra naudojasi ir kitas Liberalų sąjūdžio kandidatas Romualdas Jablonskis, sausio pradžioje politine partijos reklama papuošęs ir savo paskyros viršelį. R. Jablonskis msu 397 savo draugais ir dar 27 sekėjais dalinasi ne tik nuorodomis į Liberalų sąjūdžio bei Kretingos liberalų puslapius, bet ir savo laisvalaikio nuotraukomis - slidinėjimo kurortų, naktinės Prahos vaizdais, krepšinio varžybų momentais ar Džordanos Butkutės koncerto video.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai

Šiek tiek mažiau – 7 iš 10 – „Facebook“ vartotojų - konservatorių sąraše, tačiau pastarieji gerokai solidesni skelbiamo turinio prasme. Savo profilio nuotrauką į politinę vos prieš keletą dienų pakeitęs istorijos mokytojas Vaidas Kuprelis „Facebook“ paskyroje komunikuoja dviem pagrindinėmis temomis – istorijos ir politikos. Savo lojalumą partijai V.Kuprelis išreiškęs nuotraukomis iš bendrų seminarų, kandidato į merus Juozo Mažeikos reklama, o rūpestį miestu – istorinėmis nuotraukomis, kuriose nagrinėja senosios Rotušės aikštės išplanavimą. Dar vienas komunikacijos būdas – kone kasdien skelbiamos politinės tarpukario karikatūros. V.Kuprelis turi 552 „Facebook“ draugus.

Dar viena iš gana sėkmingai tvarkomų paskyrų - verslininko Dangiro Samaliaus. Kandidato bendravime juntama bendra partijos mąstysena ir ideologija, D.Samalius pristato ne tik save, bet ir partijos kandidatą į merus Juozą Mažeiką. Saikingos asmeninio gyvenimo detalės derinamos su įvykiais mieste, pavyzdžiui, prieš Kalėdas D.Samalius dalinosi papuoštos eglės savo namuose nuotrauka, prieraše ją lygindamas su miesto egle. Savo įrašuose verslininkas akcentuoja šeimos vertybes, taip pat kolegiškos draugystės vertę. Paskyroje „Facebook“ D.Samalius pasidalino ir pirmąja savo asmenuke.

O štai beveik 1 tūkst. draugų „Facebook“ turintis Dovydas Bajoras nenusiteikęs šio kanalo naudoti politinei reklamai. Po paskutiniu savo įrašu paskyroje, kur dalinasi partine savo nuotrauka, skėlė: „Aš turiu klestinčios Kretingos ir viso rajono viziją. Turiu ir veiksmų planą. Tie, kas norit apie tai padiskutuoti, rašykit man asmenines žinutes, nes norėčiau, kad Facebooke nebūtų per daug politikos ir Šalčiūtės“.

„Facebook“ paskyrą turi ir vyriausia Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionys demokratų kandidatė Jūratė Sofija Laučiūtė. Su 61 draugu soc. tinkle bendraujanti politikė yra pasidalinusi keleto straipsnių nuorodomis, tarp jų - ir savo sūnaus politologo, žurnalisto Vladimiro Laučiaus.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmajame dešimtuke paskyras soc. tinkle turi pusė kandidatų. Vienintelis bent retkarčiais pasitelkiantis savo paskyrą politiniams tikslams – Vytautas Šarka, turintis 408 draugus. Valentino Mikutavičiaus, Aurimo Rapalio ir Arvydo Gurkšnio paskyrose politinės reklamos nėra, tačiau galima pastebėti vertybinių panašumų - meilę Salantams, gamtai, etnografijai, pagarbą partizanams, pritarimą žaliosioms idėjoms.

Darbo partija

Tiek pat „Facebook“ besinaudojančių kandidatų - ir Darbo partijos pirmajame dešimtuke. Vienintelė bent iš dalies pasitelkusi šį kanalą politinei komunikacijai - Inga Tirevičiutė, su 476 savo draugais besidalinanti partijos kandidatė į merus D.Martišauskienės kvietimu susitikti, skirtu jaunimui, kitiems kretingiškiams.

Kitas Darbo partijos kandidatas Antanas Puodys labiau negu partijos viešinimu susirūpinęs teisingos savo nuotraukos paskyros profiliui paieškomis. „Ieškau nuotraukos, kuri visiems patiktų“, - rašo kandidatas.

Norą valdyti ir lyderiauti per savo mėgstamus puslapius atskleidžia Edmundas Petrošius, sekantis tokius motyvuojančius puslapius, kaip „Būk turtingas“, „Būk bosas“ ir tinklalapį „Kaip užsidirbti milijoną“.

Partija Tvarka ir teisingumas

„Facebook“ naudojasi vos trys Partijos Tvarka ir teisingumas pirmojo dešimtuko kandidatai. Asmeninę ir politinę informaciją paskyroje derina vienintelė Renata Bumblienė, turinti 292 draugus. R.Bumblienė kuria šeimyniškos moters įvaizdį, dalinasi nuotraukomis su savo vaikais ir anūkais, komentuoja su pedagogine veikla susijusius straipsnius, pateikia nuorodų į straipsnius apie save, taip pat partijos lyderės J.Vaickienės nuopelnais ir nuveiktais darbais.

Paskyrą „Facebook“ turi ir Vaidas Butkevičius, tačiau 232 draugus skaičiuojantis vyras čia skelbia tik laisvalaikio nuotraukas klubuose ir gamtoje.

Lietuvos socialdemokratų partija ir „Kretingos kraštas“

Paskyras „Facebook“ turi ir beveik pusė Lietuvos socialdemokratų partijos bei visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“ pirmojo dešimtuko kandidatų, tačiau nė vienas jų nesinaudoja paskyromis, kaip komunikacijos kanalais, padedančiais pasiekti rinkėją.

*

Politologo, Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Lauro Bielinio komentaras:

Socialiniai tinklai dabar tampa madingi, bet abejonės dėl jų veiksmingumo yra didelės. Tačiau jaunesni piliečiai, turintys balsavimo teisę, iš esmės komunikuoja bei semiasi informacijos iš interneto, todėl socialiniai tinklai tarp jų yra ypač populiarūs ir veiksmingi. Taigi rinkimų agitacija, virtualus rankos paspaudimas ar tiesiog bendravimas bei „laikinimas“ čia įgyja didelę svarbą. Bet ar tai prieš rinkimus - patikima? Jeigu veikiama sistemingai, jei dirbama kūrybiškai, toks komunikavimas duos rezultatų. Pavyzdys - Vilnius, kuriame prieš praėjusius rinkimus į savivaldybės tarybą A.Zuoko partija apie 20 procentų palaikymo sau garantavo veikdama socialiniuose tinkluose.

Bet jei bandysime reikštis socialiniuose tinkluose ten, kur visuomenės aktyvumas juose menkas, nieko nelaimėsime. Nors populiarumo užuomazgų vis dėlto bus.

Nemanau, kad tinkluose verta ieškoti informacijos tikslumo bei jos patikimumo garantijų - čia dominuoja nuomonės bei efektai, jie ir nulemia palaikymą ar atmetimą. Taigi veikimas socialiniuose tinkluose tampa savotiška pramoga bei atrakcija tiems, kurie juose būna dažnai, bei rimtu fantazijos ir kūrybiškumo išbandymu tiems, kurie nori per soc. tinklus atrasti ir patraukti rinkėjus.

Visuomenei vis intensyviau komunikuojant per įvairias informacines sistemas mes neišvengsime politikos bei politinio agitavimo socialiniuose tinkluose. Na, o šiandien, kol rinkėjų gretose dominuoja vyresnioji karta, silpnai susijusi su internetinėmis galimybėmis, rinkimus lems tradicinės rinkimų veiksmų priemonės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas