Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos muziejaus Žiemos sodo Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė įsitikinusi: ir viduržiemį galima pasidžiaugti gėlių žiedais. Ir ne tik pasidžiaugti – artėjant šv. Valentino dienai, vidužiemio gėlės tinka ir jausmams įrodyti.

Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė sakė, jog prisiminus gražią legendą apie šv. Valentiną, Afrikos žibuoklę, arba sanpauliją, pelnytai galima vadinti meilės gėle.

Žibuoklė – meilės gėlė

„Kai reklama visus įtikino, jog meilės gėlė yra rožė, daug kas primiršo paprastą gėlelę – žibuoklę: pagal legendą garsusis vienuolis Valentinas, net ir įkalintas, nesiliovė rašyti meilės laiškų, rašalui naudodamas sutrintus po langais augusių žibuoklių žiedus. Vadinasi, žibuoklę teisėtai galėtume pavadinti meilės gėle“, - gražiu pasakojimu pasidalino J.Tertelienė.

Bet kurgi mūsų kraštuose viduržiemy surasti žibuoklių?

Dabar – pats sanpaulijų, arba Afrikos žibuoklių, natūraliai augančių Tanzanijoje, žydėjimo metas. Natūraliomis sąlygomis jos žydi mėlynais, baltais arba rožiniais žiedais, tačiau selekcininkai taip pasistengė, jog sanpaulijos žydi pačių įvairiausių spalvų – nuo tamsiai bordo iki žalsvai geltonos – žiedais.

„Auginti sanpaulijas – labai paprasta. Jos – nereiklios, mėgsta saulėtą vietą, bet jokiais būdais – ne pietų saulę. Gavus dovanų sanpauliją – ją lengva ir pasidauginti: užtenka nuskinti lapą ir įbesti į vazoną su žemėmis, galima naudoti ir augalų šaknijimąsi skatinantį stimuliatorių. Sanpaulijos mėgsta rūgštesnę žemę, o laistant negalima vandens pilti ant lapų ir jo palikti vazonėlyje“, - Afrikos žibuoklių priežiūros ypatumus apibūdino J.Tertelienė, akcentuodama, jog esant 27 laipsniams šilumos sanpaulijos nustoja ir žydėti, ir augti.

Kretingos muziejaus Žiemos sodas taip pat turi sanpaulijų kolekciją, kuri savo žiedais – o Afrikos žibuoklės žydi ilgai ir gausiai – džiugina lankytojus.

Madagaskaro jazminas – laimingai santuokai

J.Tertelienė prisipažino, jog ją labai žavi stefanotis, arba Madagaskaro jazminas, - laimingos santuokos gėlė. Nuostabiai kvepiantis baltais žiedais žydintis vijoklinis augalas natūraliomis sąlygomis užauga iki 5 m, o mūsų kraštuose jis – kambarinis augalas. „Tiesa, - kaprizingas. Jeigu jau žydi – jokiais būdais negalima jo sukioti, pernešti iš vienos vietos į kitą, priešingu atveju sukrauti pumpurai bei žiedai nubyrės, - sakė J.Tertelienė, pastebėjusi, jog prekybos centrai stefanočius parduoda su jau susiformavusiais žiedais, todėl pernešti juos į namus – tam tikras iššūkis. – Būtina saugoti, kad stefanotis nesušaltų, parnešus į namus reiktų iškart surasti vietą, iš kurios jo geriau nebejudinti“. Stefanočio pumpurai gali pradėti vysti bei kristi ir dėl vandens stokos, skersvėjų, temperatūros svyravimų, žiedai neišsiskleis ir dėl per silpno apšvietimo, o lapai kristi pradeda stefanotį laistant kietu vandeniu.

Stefanotis dažnai komponuojamas į vestuvines puokštes, juo puošiama vestuvių aplinka – ši gėlė netgi praminta „nuotakos šydu“.

„Dovanoti stefanotį labai tinka, norint išreikšti meilės ar dėkingumo jausmą“, - sakė J.Tertelienė, pasidžiaugusi, jog Žiemos sodo stefanotis labai gerai prisitaikęs prie aplinkos, vešliai auga, tik šį sezoną dar nespėjęs sukrauti savo kvapių žiedų.

Cimbidžiai – ilgai žydi ir daug nereikalauja

Dar viena kambarinė gėlė, kurios žiedais prekiaujama ir skintais, - cimbidis, arba orchidėja, kuri nuo kitų orchidėjų – falenopsių – skiriasi tuo, jog neturi orinių šaknų. Nelygu veislė, cimbidis žydi ir viduržiemy – šiuo metu Žiemos sodo lankytojai gali pasigėrėti rausva rožine spalva žydinčiu ir kelis žiedkočius išleidusiu cimbidžiu.

„Kaip cimbidis jaučiasi, išduoda prie pašaknų susiformavę gumbeliai – jeigu jie susitraukę ir apvytę, gėlė – suvargusi, - akcentavo J.Tertelienė. – Cimbidis žydi ilgai – netgi iki dviejų mėnesių, gaila, bet nužydėjusi ši gėlė praranda savo dekoratyvumą. Tačiau cimbidį verta turėti dėl įspūdingų žiedų, kurių sulaukus bet kurį gėlių mėgėją aplanko geras jausmas“.

Cimbidžiui patinka vėsios, gerai vėdinamos patalpos, po šalnų jį patariama išnešti į lauką, o į patalpą sugrąžinti, kai oro temperatūra nukrinta iki 8 laipsnių šilumos. Cimbidžiui nužydėjus reiktų nuskinti žiedelius – kam alinti augalą. Kai nužydi visi pumpurai – žiedkotį taip pat reikia nukirpti, nes jis pumpurų jau nebesukraus.

„Žydintis cimbidis – nepigi gėlė, tačiau dėl savo žiedų verta ir didesnės investicijos“, - J.Tertelienė nė neabejojo, kad cimbidį tinka dovanoti ir šv. Valentino dienos proga.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas