Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kalniškiai sukilo ginti medicinos punkto

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Problema
  • 2015-01-27

Trečiadienį Kretingos rajono savivaldybės, savivaldybės ir privačių gydymo įstaigų vadovams susirinkus į Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro specialisčių parengtą Kretingos rajono 2013 m. visuomenės sveikatos stebėsenos ataskaitos pristatymą, diskusijose iškilo ir Kalniškių medicinos punkto klausimas. Prašnekus apie tai, kad vos kartą per mėnesį neakredituotose patalpose veikiančio medicinos punkto gali nelikti, Kalniškių gyventojai suskubo rinkti parašus jam išsaugoti.

Sunkiai vaikštanti Kalniškių gyventoja Valerija Kontarienė tikino, kad labai vertina ir tuos retus gydytojos apsilankymus kaime.

Žinią apie ketinimus uždaryti Kalniškių medicinos punktą Kalniškių gyventojai teigė išgirdę iš tarybos nario Vlado Baltuonio. Pasak Kalniškių bendruomenės pirmininkės Ritos Viskontienės, žmonės sunerimę.

„Klauskite bet kurio, visi pasakys, kad punktas reikalingas. Juk yra tokių, kurie jau nebegali nuvažiuoti į Karteną, o vaikai, giminaičiai gyvena tolėliau ar net užsienyje“, - teigė ji.

Vyresnių žmonių, kuriems reikia pagalbos, daugėja - kaip ir kituose kaimuose, Kalniškių gyventojai sensta. R.Viskontienė skaičiuoja, kad saugusiųjų Kalniškiuose - apie 300, veikia ir pagrindinė mokykla, kurią lankantiems vaikams taip pat reikalingos sveikatos priežiūros paslaugos.

Kartena – per toli

Šiuo metu medicinos punktas Kalniškiuose veikia vos kartą per mėnesį – trečią mėnesio ketvirtadienį. Anot bendruomenės pirmininkės, laukiamasis tądien visuomet būna pilnas.

„Gydytoja su slaugytoja atvažiuoja apie 11 val. ir išvažiuoja tik apie 15 val. Apžiūri pacientus, vaistų išrašo, taip pat aplanko ligonius namuose“, - aiškino R.Viskontienė.

Pirmininkės žodžiais, jei šių vizitų neliktų, tikrintis sveikatos Kalniškių gyventojai būtų priversti važinėti į Karteną, o tai jau taptų problema senyvo amžiaus žmonėms, nes viešasis transportas čia kursuoja vos porą kartų per dieną – labai anksti rytą ir apie 17 val. „Vasarą autobusai apskritai važiuoja tik trečiadieniais ir penktadieniais“, - pritarė Kalniškių gyventoja Angelė Pipirienė. Tiek A.Pipirienė, tiek jos kaimynė Valerija Kontarienė pasidžiaugė kad ir retais gydytojos apsilankymais Kalniškiuose.

„Kojas skauda, tiek bepaeiname. Kai jau labai reikia, prašau, kad sūnus pavežtų ar martelė, bet jie ūkininkauja, labai užsiėmę. Geriau, kai turime savo daktarę šalia. Ne aš viena taip galvoju, daug žmonių taip pat mano“, - tikino V.Kontarienė.

Vietoj stacionaraus – mobilus?

Kalniškių kultūros namų pastate, šalia šiuo metu remontuojamos bibliotekos patalpų įkurdintas medicinos punktas net po remonto nebuvo akredituotas.

„Pati dalyvavau, kai buvo atvykusi akreditacijos komisija. Atrodo, viskas sutvarkyta, gražu, švaru, bet netinka ir tiek. Pagal medicininius standartus, kurie reikalingi akreditacijai gauti, dar reiktų papildomų lėšų - tam būtina Savivaldybės parama“, - sakė R.Viskontienė, renkanti gyventojų parašus ir vasario pradžioje juos kartu su prašymu planuojanti pateikti Administracijos direktoriui Virginijui Domarkui.

Kalniškių gyventojų nežavi ir sklandanti nuomonė, kad papildomas lėšas punkto tobulinimui, reikalingam akreditacijai gauti, būtų galima daug racionaliau panaudoti vietoj stacionaraus punkto įsteigus mobilią medicinos brigadą.

„Tokios galimybės mes net nesame svarstę. Kur tuomet rinktųsi žmonės, o ir mobili brigada taip pat neatvažinėtų kasdien“, - svarstė bendruomenės pirmininkė.

Kalniškių medicinos punkto patalpos įkurtos Kalniškių kultūros namų pastate, šalia šiuo metu remontuojamos bibliotekos. Punkto laukiamąjį aprodžiusi Kalniškių bendruomenės pirmininkė Rita Viskontienė suskubo rinkti parašus už punkto išsaugojimą.

Prašo palaukti naujojo biudžeto

Akreditacijos negavęs Kalniškių medicinos punktas - Kartenos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) padalinys.

Anot Kartenos PSPC vyriausiosios gydytojos Antaninos Staškauskienės, dėl Kalniškių medicinos punkto nereikėtų aitrinti aistrų: „Žmonėms atrodo viena, mums - kita, o įstatymai ir tvarka eina savu keliu. Šiuo metu šis klausimas nėra pats aktualiausias, o pats procesas yra dėsningas, tęsiasi daugelį metų, kokia linkme jis pakryps, nuo manęs nepriklauso. Tai priklauso nuo Savivaldybės požiūrio ir planų, sprendimų dėl biudžeto“. A.Staškevičienė plačiau šios temos nekomentavo.

Tiek Savivaldybės tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Augenija Juknevičienė, tiek Savivaldybės gydytoja Vanda Verbutienė komentuoti Kalniškių medicinos punkto klausimą taip pat atsisakė, laukdamos vakar popiet įvykusio Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto posėdžio.

Situacija rajone - skirtinga

Kretingos rajone veikia trys pirminės sveikatos priežiūros centrai – Kretingos, Salantų ir Kartenos. Prie Kartenos PSPC oficialiai veikia trys padaliniai - Kartenos ambulatorija, Kūlupėnų bendrosios praktikos gydytojo kabinetas ir Katalikiškoji palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė. Kalniškių medicinos punktas neįtrauktas į oficialų Kartenos PSPC padalinių sąrašą.

Pasak Salantų PSPC vyriausiojo gydytojo Tomo Skliuderio, kurio žinioje - Juodupėnų medicinos punktas ir bendrosios praktikos gydytojo kabinetas Grūšlaukėje, savo laiku veikė medicinos punktai Leliūnuose, Kalnalyje, Erlėnuose, Laiviuose, bet juos teko uždaryti.

„Reikėjo didelių investicijų šiems punktams išlaikyti, o gyventojų skaičius mažėja, vadinasi, mažėja ir prisirašiusių pacientų skaičius, - sakė T.Skliuderis. - Kaip ten bebūtų, susisiekimas šiais laikais yra geras, žmonės turi galimybes susiplanuoti laiką ir atvykti ten, kur reikia, juk konsultuotis važiuoja net į Kauną ar Vilnių, todėl nemanau, kad keli kilometrai iki šeimos gydytojo yra tragedija“.

Kretingos PSPC, kuriam priklauso 11 padalinių, vyriausiojo gydytojo Vidmanto Jurgaičio žodžiais, praėjusiais metais kaip tik atnaujintos akreditavimo licencijos Piliakalnio ir Laukžemės medicinos punktams.

„Dabar visi dokumentai sutvarkyti ir punktai sėkmingai veikia toliau, - teigė V.Jurgaitis. - Manau, kad gyventojams šie punktai labai reikalingi. Juk kaimuose daugiausia gyvena senyvo amžiaus žmonės ir jie nėra tokie mobilūs, kaip jaunimas. Senam žmogui pagalba reikalinga kuo arčiau jo namų“.

Savivaldybės administracijos direktoriaus Virginijaus Domarko komentaras:

Mano pozicija – neskubėti. Jei pernai ir užpernai uždarėme medicinos punktų, nebūtina to paversti tradicija. Eidami šiuo keliu, pasieksime tokią situaciją, kad liksime su viena ligonine. Ekonominė padėtis Lietuvoje šiuo metu pasikeitusi. Tiesiog reikia aiškiai išnagrinėti Kalniškių medicinos punkto situaciją, pasižiūrėti pacientų srautus ir įvertinti, kiek kainuotų šio punkto akreditacija.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas