Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Policija: metų darbo rezultatai ir ateities gairės

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2015-01-27

Kretingos policijos komisariato vadovų užmojis ataskaitinį susirinkimą surengti viešoje erdvėje pasiteisino: Kultūros centro parodų salė buvo pilna – atvyko rajono vadovai, seniūnai, seniūnaičiai, gyventojai, kuriems rūpi saugi aplinka.

Ištyrimo procentas – aukštas

Apžvelgdamas praėjusiųjų metų veiklą, komisariato vadovas Arūnas Merkelis pabrėžė, kad nusikalstamumo tendencijos Kretingos rajone yra panašios, kaip ir visoje Lietuvoje. Po 2013 metais pastebėto nusikalstamumo lygio didėjimo pernai užregistruota 9 procentais mažiau nusikalstamų veikų, tarp jų 7 procentais mažiau nusikaltimų, 27 procentais mažiau baudžiamųjų nusižengimų. Ypač sumažėjo automobilių vagysčių, plėšimų, netikrų pinigų apyvartos atvejų, tačiau padaugėjo sunkių ir labai sunkių nusikaltimų – užregistruota viena žmogžudystė, dėl darbų saugos reikalavimų pažeidimo sunkiai buvo sužeistas darbuotojas. Be to, rajone šiek tiek daugiau nustatyta narkotinių ir psichotropinių medžiagų laikymo atvejų.

Komisariato viršininko manymu, policijos pareigūnų kompetenciją ir profesionalumą rodo faktas, jog 4 m. iš eilės pasiekiamas aukštas ištirtų nusikalstamų veikų procentas. „Ištirta 66,8 procento nusikalstamų veikų, kai respublikoje šis rodiklis sudaro 55,6 procento, o Klaipėdos apskrityje – 57,4 procento“,– sakė jis. Anot A. Merkelio, lyginant su 2013-aisiais, bylų ištyrimo terminai sutrumpėjo 27 proc.

Padėkos raštai buvo įteikti ir policijos rėmėjams Joanai Bertašiūtei bei Ryčiui Liaučiui.

Nemažėja ir akcizinių prekių bei nelegalaus alkoholio neteisėta apyvarta – dėl namų gamybos stipriųjų alkoholinių gėrimo gaminimo, laikymo ar gabenimo pradėta 15 ikiteisminių tyrimų, surašyti 32 administracinės teisės pažeidimo protokolai, administracine tvarka piliečiams skirta per 20 tūkst. Lt baudų. Gerokai išaugo smurto artimoje aplinkoje atvejų – užregistruoti 394 tokie pranešimai, pradėta 100 ikiteisminių tyrimų. Mažiau užregistruota pranešimų dėl triukšmo, dėl nusikaltimo prieš asmenį – iš viso gauti 5 tūkst. 747 informaciniai pranešimai, pagal juos pradėtas 501 ikiteisminis tyrimas.

Eismo saugumas – vienas prioritetų

A. Merkelio teigimu, vienas svarbiausių prioritetų policijos darbe – operatyvus reagavimas į įvykius. „Džiaugiamės, jog per ataskaitinį laikotarpį pavyko pasiekti, kad rajone nuolat patruliuotų du policijos ekipažai – tinkamai organizuojant policijos pajėgų darbą, į įvairius įvykius buvo reaguojama laiku“,– kalbėjo viršininkas.

Nuo šių metų sausio 1 d. reorganizavus Kriminalinės policijos veiklą, pradėta dirbti naujomis sąlygomis: sunkių ir labai sunkių bei specifinių nusikaltimų tyrimas, kriminalinė žvalgyba perduodami Klaipėdos Kriminalinės policijos padaliniams. Rajoninių policijos komisariatų kriminalinės policijos skyriuose pagal kompetenciją bus atliekamas ikiteisminis tyrimas, dirbs operatyvinės grupės.

Eismo saugumo gerinimą rajone A. Merkelis įvardijo kaip dar vieną policijos prioritetą. Jis minėjo, jog 2014 m. užregistruota tiek pat eismo įvykių, kaip ir 2013-aisiais, sužeistų žmonių skaičius išaugo 13 proc., užtat pernai nė vienas nežuvo. Pagrindinės nelaimių priežastys – saugaus eismo nepasirinkimas ir važiavimo per sankryžą tvarkos nesilaikymas. Eismo dalyvių elgesiui kelyje kontroliuoti pernai buvo suorganizuota 110 prevencinių priemonių ir reidų. Nors gyventojų rajone mažėja, Kelių eismo taisyklių pažeidimų nustatoma daugiau – 2014 m. išaiškinti 4 tūkst. 29 pažeidimai, iš kurių dažniausi: saugos diržų nenaudojimas, vairavimas neturint teisių ir neblaiviems.

„Ketvirtus metus iš eilės Kretingos rajono gyventojai galėjo jaustis saugūs – esame antras pagal saugumą rajonas respublikoje ir Klaipėdos apskrityje. Nusikalstamų veikų skaičius 100 tūkstančių gyventojų daugiau kaip 2,5 karto mažesnis už Lietuvos vidurkį, 2,3 karto mažesnis už Klaipėdos apskrities vidurkį“,– sakė A. Merkelis.

Pranešimą apie 2014 metų veiklą skaitė Kretingos policijos komisariato viršininkas Arūnas Merkelis. Jam iš dešinės – Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Alfonsas Motuzas, Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Algirdas Stončaitis.

Lemia profesionalumas ir darbo priemonės

Vienas policijos paslaugas gyventojams lemiančių veiksnių – profesionalumas. Praėjusiųjų metų pabaigoje komisariate dirbo 93 darbuotojai, iš jų 82 – statutiniai pareigūnai. Pernai į kolektyvą įsiliejo 6 nauji darbuotojai, o 9 tarnybą paliko. Dėl struktūrinių ir funkcinių pertvarkymų didžiausi pasikeitimai buvo Kriminalinės policijos skyriuje, kuriame per ataskaitinį laikotarpį dirbančiųjų sumažėjo 18,5 proc. Pasak komisariato viršininko, 61 proc. darbuotojų yra įgiję aukštąjį, beveik 11 proc. – aukštesnįjį, 27 proc. – profesinį išsilavinimą, 52 darbuotojai praėjusiais metais kvalifikaciją kėlė įvairiuose kursuose ir mokymuose. Už nepriekaištingą tarnybinių pareigų atlikimą pernai 39 darbuotojai buvo paskatinti, dėl neigiamų motyvų vieną pareigūnę teko atleisti, dviem darbuotojams pareikštos pastabos.

A. Merkelio žodžiais, be profesionalių darbuotojų, policijos uždaviniams įgyvendinti svarbi ir materialinė-techninė bazė. Viršininkas pasidžiaugė, kad pernai komisariatas pagal galimybes buvo aprūpintas kuru, ne tik atnaujinti jau naudojami stacionarūs, bet nupirkti ir nauji stacionarūs bei automobiliniai kompiuteriai, spausdintuvai, patruliuojančiose mašinose įdiegti vaizdo registratoriai, kita organizacinė technika. „Negalime skųstis komisariato autoparku – vidutinė tarnybinė transporto priemonė – 7 metų senumo. Trejus metus iš eilės mums skiriama po naują tarnybinį automobilį“,– sakė viršininkas.

A. Motuzas pasižymėjimo ženklu apdovanojo tyrėją Tomą Kubilių.

Nubrėžė šių metų gaires

A. Merkelis pasidžiaugė konstruktyviu, pasitikėjimu pagrįstu visų rajone veikiančių teisėsaugos institucijų darbu, bendradarbiavimu su socialiniais partneriais – Moterų informacijos ir mokymo centru, bendrove Kretingos autobusų parkas, valstybine įmone „Klaipėdos regiono keliai“, Kretingos priešgaisrine gelbėjimo tarnyba, bažnyčia, kuri prisideda šviečiant bendruomenę ir ugdant gyventojų sąmoningumą. Komisariatas vertina ryšį ir su rajono Savivaldybe, seniūnais, kaimų bendruomenėmis. „Mes kviečiame gyventojus kurti saugios kaimynystės grupes, nelikti abejingiems išaiškinant nusikalstamas veikas ir siekiant joms užkirsti kelią“,– kalbėjo viršininkas. Pernai įvyko 73 susitikimai su gyventojais, rajone veikia 12 saugios kaimynystės grupių. O bendradarbiavimo su Savivaldybe rezultatas – kasmet didėjančios jos skiriamos lėšos prevencinėms programoms. Pernai dalis lėšų buvo skirta vaizdo stebėjimo kameroms įsigyti ir įrengti, 5 policijos tarnybiniai automobiliai buvo aprūpinti vaizdo registratoriais.

„Ypač veiksminga priemonė, siekiant užtikrinti viešąją tvarką ir gyventojų saugumą, – vaizdo kameros. Aštuonios veikia Kretingos mieste, po vieną – Salantuose ir Darbėnuose, sumontuota jau ir Kartenos miestelyje, netrukus bus montuojama Kūlupėnų kaime. Vaizdo stebėjimo tinklą planuojama plėsti ir šiais metais“,– žadėjo A. Merkelis.

Viršininkas nubrėžė 2015 metų prioritetus, tarp kurių – siekti efektyvaus ir ekonomiško ikiteisminio tyrimo; tinkamai reaguoti į įvairių kategorijų įvykius; stiprinti aktyvią prevencinę veiklą, užkirsti kelią nusikalstamoms veikoms rajone.

Apdovanojo ženklais

Susirinkimo svečias Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Alfonsas Motuzas atkreipė dėmesį, kad vis dėlto pagrindinis policijos gero darbo kriterijus – ne kiek išaiškinama nusikaltimų, o žmonių pasitikėjimas, todėl džiugu, kad Klaipėdos apskrities policija pasitikima 83 proc., o tai yra ir Kretingos policijos indėlis.

Policija savo paslaugas, kiek įmanoma, stengiasi priartinti prie gyventojų – piliečiai tiek anoniminius, tiek oficialius pareiškimus jau gali rašyti ir neišėję iš namų – tam sukurtas ir veikia internetinis portalas e-policija. Tarnybiniai pareigūnų automobiliai tampa jų darbo kabinetais, kuriuose – visa kompiuterinė įranga, prieigos prie policijos valdomų duomenų bazių. Anot A. Motuzo, šiemet iššūkių pareikalaus kriminalinės žvalgybos reforma, be to, iš policijos daugiau dėmesio bus pareikalauta kovo 1 d. vyksiančių merų rinkimų metu – bus orientuojamasi ne tiek į rinkimų apylinkių būstinių apsaugą, kiek į tai, kad būtų užkirstas kelias biuletenių klastojimui ir balsų pirkimui.

Į Kretingą A. Motuzas atvyko ne tuščiomis – už praėjusių metų rezultatus pasižymėjimo ženklu jis apdovanojo Viešosios policijos Prevencijos poskyrio tyrėją vyresnįjį inspektorių Tomą Kubilių, o III laipsnio ženklais „Už ištarnautus metus“ - patrulių būrio vyriausiąjį patrulį viršilą Vilmantą Batakį bei vyresnįjį postinį viršilą Rolandą Zaborą. Už aktyvią visuomeninę veiklą ir pagalbą policijai bei bendradarbiavimą padėkas įteikė policijos rėmėjams Joanai Bertašiūtei, Ryčiui Liaučiui, Skirmuntui Maštarui ir Arūnui Piečiui.

Reforma – į gera

Ataskaitiniame susirinkime dalyvavęs Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Algirdas Stončaitis pasidžiaugė, jog, kaip rodo apklausos duomenys, šiemet 8 iš 10 Lietuvos gyventojų pasitiki policija, jaučiasi saugūs. „Tačiau kas tie 2, kurie nesijaučia saugūs?“ – klausė pavaduotojas ir pats atsakė, jog, pakalbėjus su žmonėmis, paaiškėja, jog priežastys – paprastos: nepatenkinti asocialių asmenų buvimu jų aplinkoje, neapšviestomis gatvėmis.

A. Stončaitis užsiminė ir apie pertvarkomą kriminalinės policijos veiklą. Jo nuomone, iki šiol buvo dirbama pagal tarybinį modelį, kuris išsisėmė. „Pasigirsta kalbų, kad gal paslaugos nutols nuo gyventojų, gal bus prasčiau reaguojama į įvykius ar jie bus blogiau tiriami. Nieko panašaus, - reforma tam ir daroma, kad būtų tiriama intensyviau, o terminai trumpėtų. Kita vertus, norima nuo biurokratinio darbo atlaisvinti tyrėjus“,– sakė jis.

Aukštas svečias pasidžiaugė geru Kretingos policijos komisariato darbu, tačiau viršininko A. Merkelio pranešime teigė pasigedęs dviejų akcentų: per kiek laiko reaguojama į gautus pranešimus ir kiek sugebama atlyginti nusikaltimo žalų, nes tai yra svarbiausia.

Rajono meras Juozas Mažeika atkreipė dėmesį į tai, kad policija atvira visuomenei, padėkojo pareigūnams už jų dalyvavimą edukaciniuose renginiuose ugdymo įstaigose, taip pat pažadėjo, kad Savivaldybė pagal galimybes ir toliau iš biudžeto skirs lėšų vaizdo stebėjimo kamerų tinklo plėtrai, nes tai – viena priemonių, padedančių užtikrinti gyventojų saugumą.

„Kretingos rajono policijos komisariato viršininkas savo pranešime užsiminė, kad pernai rajone padaugėjo nusikaltimų. O aš manau, kad paprasčiausiai dar labiau didėja policijos reiklumas, operatyviau reaguojama į įvykius“,– neabejojo vicemeras Vytautas Ročys. Pagal pareigybės funkcijas jam tenka dažnai bendrauti su kaimo bendruomenėmis. „Aktyvindami jas, tuo pačiu užtikriname ir gyventojų saugumą“,– kalbėjo vicemeras. Jis sakė, kad programai „Gyvenkime saugiai“ pernai iš biudžeto buvo skirta per 26 tūkst. eurų, o šiemet numatyta per 32 tūkst. eurų. Per 20 tūkst. Lt, arba daugiau kaip 5 tūkst. eurų, buvo skirta programai „Stabdyk nusikalstamumą“. Šiemet ši suma taip pat turėtų būti didesnė.

Susirinkimo dalyvius pasveikino Kretingos rajono apylinkės teismo pirmininkas Erikas Jurgutis, Klaipėdos rajono apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Sigitas Lečas.

Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro direktorė Jurgita Cinskienė, dėkodama už bendradarbiavimą, šios įstaigos padėkos raštais apdovanojo Policijos komisariato darbuotojus Jūratę Kazlauskienę, Lijaną Galdikienę, Gitaną Macienę, Aureliją Vaitelytę, Loretą Miceikaitę ir Edvardą Gūžę.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas