Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Psichikos dienos centras – kelias grįžti į bendruomenę

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2015-01-16

Jau antrus metus Kretingoje veikia prie Psichikos sveikatos centro įkurtas modernus novatoriškas Psichikos dienos stacionaras, kuris yra tarsi tarpinė grandis tarp stacionaraus ir ambulatorinio gydymo. Specialistų pagalbą, tarpusavio bendrystę ir galimybę užsiimti įdomia veikla čia suranda ne vien tie žmonės, kuriems jau diagnozuotos psichikos ligos, bet ir tie, kurie laikinai išgyvena emocines krizes.

Centro vadovė Inna Viršilienė teigė, jog kiekvieną atėjusįjį į centrą pasitinka darbuotojas, kuris stengiasi, kad žmogus čia pasijaustų gerai.

Kiekvienam – individualus užimtumo planas

Psichikos sveikatos centro vadovė Inna Viršilienė neslėpė, jog sunkiausia žmogui yra pirmąkart praverti centro duris. Naujai atėjusįjį pasitinka socialinė darbuotoja, kuri aprodo šviesias ir erdvias, šiuolaikiškai apstatytas patalpas, kad žmogus pasijaustų gerai: užimtumo kabinetą, skirtą meno ir rankdarbių terapijai, filmų terapijos patalpą, muzikos ir šviesos kabinetą, poilsio kambarius, virtuvėlę – iš viso centras užima 400 kv. m ploto, jame įrengta 14 atskirų patalpų.

„Pagal gydytojo rekomendaciją žmogus gali pats pasirinkti, kuo jis norės užsiimti, jam sudaromas individualus užimtumo planas. Vizualizacijos kabinete susirenka visi bendrai, susėdę ratu kalba apie savijautą, atveria jausmus. Mokomojoje virtuvėlėje rytais geriame kavą, arbatą, patys gaminamės pietus“, - aprodydama patalpas, pasakojo socialinė darbuotoja Aurelija Bričkutė.

Procedūrų kabinete, pasak slaugytojos Dovilės Rožmanovienės, žmogus gauna reikiamą medicinos pagalbą – jam suleidžiami reikalingi vaistai, stebimi jo sveikatos pokyčiai.

Šalia vienas kito įrengti du poilsio kambariai, kur prasčiau pasijutęs žmogus gali prigulti ar pailsėti tarp terapijos užsiėmimų.

Grupinės terapijos užsiėmimams skirtoje patalpoje, anot slaugytojos Dovilės Rožmanovienės, žmonės dalijasi jausmais, išsako baimes ir padeda vienas kitam sveikti.

Dirba specialistų komanda

„Dienos stacionare žmogus gali praleisti 30 dienų per metus, tačiau gydytojų komisijai nusprendus apie tokio gydymo efektyvumą, paslaugas po kiek laiko galima pakartoti“, - akcentavo socialinė darbuotoja Regina Martinkienė.

Į Kretingos psichikos dienos centrą atvyksta žmonės ne vien iš Kretingos rajono, bet ir Palangos, Klaipėdos, Skuodo. Vienu metu jame gali gydytis 12 pacientų. Su jais dirba 5 specialistų – gydytojo psichiatro, psichoterapeuto, medicinos psichologo, slaugytojos, socialinio darbuotojo – komanda.

Iš viso per 2014 m. Psichikos dienos centro paslaugos buvo suteiktos 140 asmenų.

„Vieni ateina patys, paraginti šeimos gydytojo ar psichoterapeuto, kitus paskatina šeimos nariai. Tačiau yra ir tokių žmonių, kurie apie tai, kad gydosi pas mus, slepia ne tik nuo bendradarbių, bet ir nuo šeimos narių“, - teigė A.Bričkutė ir D.Rožmanovienė.

Visuomenė netoleruoja sergančiųjų

I.Viršilienė pastebėjo, jog pradžia, kol žmogus peržengia slenkstį, yra sunki. Tačiau vėliau žmonės išdrąsėja, ir iš jų pačių lūpų vyksta sklaida apie centrą.

Socialinė darbuotoja Aurelija Bričkutė aprodė muzikos ir relaksacijos kabinetą.

„Bėda ta, kad mūsų visuomenėje galioja grožio, jėgos, sveikatos kultas. Dar nesame pasirengę priimti silpnesnio, staigių negandų užklupto žmogaus, juolab – susirgusio psichine liga. O ligos, deja, nepaiso nei amžiaus, nei lyties, išsilavinimo ar turtinės padėties. Visuomenėje tokį žmogų kausto baimės ir kaltės jausmas, o čia jie vieni kitus supranta, dalijasi, - jie pasijaučią esą tokių pačių žmonių bendruomenėje“, - Psichikos dienos centro būtinumą pabrėžė vadovė.

D.Rožmanovienė pastebėjo, kad per mėnesį žmonės taip susidraugauja, kad nebenori nė skirtis. „Dalyvaujantiems mūsų programose privalu laikytis taisyklės – jokių piniginių santykių, kad neįklimptų į nereikalingus dalykus. Mes neskatiname nė tarpusavio jausmų, ir išskiriame netgi kartu atvykstančias poras, nes pavieniui žmogus labiau atsiveria, išsako jausmus ir gyja“, - patikino slaugytoja.

Rytinės programos, kuriose – muzikos ir šviesos, dailės, kino terapija, audiovizualinė relaksacija, biblioterapija - yra orientuotos į darbingo amžiaus žmones, patiriančius emocinius sutrikimus, o popietinės - asmenims su aiškiomis ligų diagnozėmis.

„Pastariesiems aktualu yra bendravimo poreikis – jų veikla labiau orientuota į psichoedukacijos, rankdarbių kūrimo užsiėmimus, - jie susitinka pabendrauti, praleisti laisvalaikį“, - pabrėžė I.Viršilienė.

*

Kretingos psichikos sveikatos centras sėkmingai įgyvendino iš 2007 – 2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programos priemonės „Psichikos dienos stacionarų (centrų) įkūrimas“ lėšų remiamą projektą.

Bendra šio projekto vertė – 1,09 mln.Lt (316,2 tūkst. Eur): iš jų ES struktūrinių fondų parama projektui – 928 tūkst. Lt (269 tūkst. Eur), valstybės biudžeto dalis – 163,8 tūkst. Lt (47,4 tūkst. Eur).


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas