Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Netvarkinga burna – bakterijų sandėlis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2015-01-09

„Jeigu žmogus rytą ir vakarą nesivalo dantų, jo burna tampa tikru bakterijų sandėliu“, - tvirtino Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) Odontologijos skyriaus vyresnioji odontologė Irma Aukštikalnienė. Ji neslėpė, kad kretingiškiai – suaugusieji ir vaikai - burnos priežiūra rūpinasi nepakankamai, ir jų dantys yra gana prastos būklės.

Nepriežiūra - iš aplaidumo ir vargano gyvenimo

„Atrodo, visiems žinoma taisyklė – valyti dantis dukart per dieną ir ne trumpiau, kaip 3-5 min. visą paviršių įvairiais judesiais, o sykį per dieną siūlu išvalyti tarpdančius. Tačiau žmonės kažkodėl nepaiso elementarios higienos, - gana dažnai nuo pacientų dantų tenka nuimti storiausius sluoksnius apnašų“, - teigė gydytoja.

Ji pastebi tendenciją, jog, palyginti su praėjusiais dešimtmečiais, pacientų dantys silpnėja, ypač – vaikų, ir sieja tai su gausėjančiu skanaus, tačiau nesveiko maisto pasiūla. Ir nors odontologijos srityje - didžiuliai technologijų šuoliai, pacientas nebejaučia tokio diskomforto, kaip anksčiau, tačiau žmonės gydyti dantų neskuba.

„Įžvelgiu dvi pagrindines priežastis: pirma – baimė ir nenoras, o antra – nemažai žmonių neįstengia susimokėti už gydymą. Nors PSPC gydome nemokamai, tačiau pacientui tenka susimokėti už medžiagas ir vienkartines priemones. Plombos kainos priklauso nuo panaudotų medžiagų: pigiausia kainuoja 4, o brangiausia – iki 40 eurų. Tačiau mažas pajamas gaunantiems žmonėms dantų gydymas tebėra prabanga“, - įsitikinusi pašnekovė.

Negydo be tėvų sutikimo

Gydytoja mano, jog vaikų dantys dažnai kenčia ir dėl jų tėvų požiūrio: „Tik sykį per metus tevykdoma profilaktinė patikra, tačiau atvedę vaiką, tėvai dažnai prašo pasirašyti, nesodinant jo į kėdę ir nepažvelgus į burną, neva, kad negaišintų laiko. Tačiau nė vieno vaiko neišleidžiu neapžiūrėjusi dantų. Net ir ant sveikų dantų vaikams ligi 14 m. rekomenduoju uždėti silantus: jie ne tik apsaugo nuo ėduonies, bet ir patys išskiria fluorą, padedantį sutvirtėti emaliui“, - sakė I.Aukštikalnienė, įsitikinusi, jog vaikų dantys suprastėjo, mokyklose nebelikus odontologų. Beje, vaikams ligi 18 metų, o ir besimokantiems ligi 24 m., odontologų paslauga PSPC yra nemokama.

Tačiau, ji patikino, jog vaikų ligi 18 m. negalima nė pradėti gydyti, neatlydėjus tėvams. „Gerai suprantame, kad tėvams sudėtinga išeiti iš darbų, tad vyresniems vaikams įduodame parnešti tėvams pasirašyti sutikimą“, - teigė odontologė.

Ji neslėpė, kad vaikų plombos iškrinta dažniau, negu suaugusio žmogaus: „Tačiau dėl to nereikėtų kaltinti vien gydytojo. Kėdėje vaikas žiaukčioja, sukinėjasi, muistosi, - dėl to dažniau į plombuojamo danties ertmę patenka seilių. O būnant odontologo kėdėje yra normalu, jeigu pakraujuoja iš dantenų ar skruosto – visgi dirbama su aparatu, kurio apsukų greitis – labai didelis“.

Odontologija patikrina gydytojo sąžinę

Anot I.Aukštikalnienės, Kretingos PSPC odontologus pasiekė visos technologinės naujovės – dalį aparatūros jie įsigiję asmeniškai, naudoja šveicarų, vokiečių, japonų gamybos medžiagas.

Šviesoje kietėjančios helio plombas galima visaip modeliuoti, išgaunant reikiamą danties formą, ko neįmanoma padaryti su anksčiau naudotomis cheminio kietėjimo plombomis, o stiklo jonomerinės yra atsparios seilėms, – taip išvengiama skysčių patekimo į danties ertmę.

Kokią medžiagą panaudoti yra geriausiai, kiekvienu atveju nusprendžia gydytojas ir derina su pacientu.

Paklausta, ar yra duodamos garantijos plomboms, I.Aukštikalnienė patikino, jog nėra jokių Sveikatos ministerijos nurodymų: „Bet, jei pacientas kreipiasi jau po mėnesio, prisiimu atsakomybę – vadinasi, kažko nenumačiau ar neapskaičiavau“.

Ji yra įsitikinusi, jog dantų gydymas labai priklauso nuo gydytojo sąžinės: „Rizikuoju būti nepopuliari, bet manau, kad odontologų, į savo darbą žvelgiančių ne kaip į prekybą, tėra mažuma. Būna, sugrįžta žmonės iš didžiųjų klinikų ištrauktais dantimis, kuriuos dar galima buvo gydyti ir išsaugoti, jų vietoje susuktais implantais ir ant jų įtvirtintais protezais. Manau, kad tai jau nebėra medicina, o tik biznis. Jei galima išsaugoti dantį, kaip ir bet kurią kūno dalį, jį gydytojas ir privalo saugoti, o ne šalinti“.

Gimstama su sava dantų spalva

Antra vertus, pasitaiko, kad pacientai pageidauja įtvirtinti vadinamuosius briliantus ar į liežuvį įverti auskarus, tačiau medikė jiems atsakanti, jog jie atėję į gydymo, o ne įgeidžių tenkinimo įstaigą. Ji sakė esanti prieš šiuos svetimkūnius, kurie žaloja dantis ir yra papildomas infekcijos židinys.

I.Aukštikalnienė atsargiai žiūri ir į odontologų dantų balinimui naudojamus abrazyvinius miltelius: „Jie silpnina emalį, todėl balinimu dažnai piktnaudžiauti nereikėtų. Gimei ir atsinešei savo dantų spalvą, o nori holivudinės šypsenos – išsitrauk dantis ir susidėk sniego baltumo protezus“, - vaizdingai kalbėjo odontologė, įsitikinusi, jog ne visa, kas brangu, yra naudinga ir reikalinga.

Dantis valytis ji pataria vaistinėse parduodamomis dantų pastomis, nes, jos manymu, visos pastos yra geros tol, kol nepatenka į prekybos centrus - tada suprastėja jų kokybė.

Dantų miltelius ir sodą nusišveisti dantis ji rekomenduoja nedažnai, o skalavimo skysčius – taip pat ne kaip panacėją, o padidėjus dantų jautrumui.

Sutvarkė talonų sistemą

Gydytoja pasidžiaugė, jog PSPC pavykus sutvarkyti talonų sistemą, nebeliko rytmetinio stumdymosi registratūroje ir išvengta pacientų pasipiktinimo: „Sausį išduodame talonus visam mėnesiui – per 100 pacientų, ir jie žino, kad pas odontologą ateis vasarį, ir taip pasistūmėjame po savaitę vis slenkančiu grafiku. Tačiau pradėjus gydymą, pacientui pats odontologas vizitus skiria jau dažniau. Ilgainiui ir bendroji eilė sutrumpėja. Ši sistema pasiteisino, - taip dirbame jau antrus metus“.

Operatvyviau teikiama ir ekstra pagalba: atitinkamu laiku atėję pacientai siunčiami pas skirtingu grafiku dirbančius odontologus.

„Nors išnyko eilės, tačiau vis dar pastebime žmonių nekantrumą ir nepakantumą. Kai kurie pacientai, ypač – garbaus amžiaus, atėję su skaudančiu dantim, taip sureikšmina savo skausmą, jog atrodo, kad visi turi mesti darbus ir gelbėti jį. O juk žmonės su talonais būna suplanavę dieną, išėję iš darbų“, - pastebėjo gydytoja, vildamasi didesnio supratingumo ir pagarbos vienas kitam.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas