Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Daržininko kasdienybę įvairina krienai ir riešutai

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2014-12-12

„Vieni stebisi miške radę įspūdingo dydžio grybą, kiti – užauginę milžiniškas morkas, o aš štai savo darže iškasiau neįtikėtino ilgio krieną“,– pokštavo Pryšmančių daržininkas Romas Benetis.

R. Benečio anūkės Beata (kairėje) ir Viltė pritarė, jog senelio užauginti riešutai – patys skaniausi.

Rajone žinomas įvairių daržovių augintojas teigė net neatmenantis, kada žemės 1-ame are krienus pasodinęs – tik žino, kad tai buvo tarybiniais metais. „O tie krienai kaip derėjo, taip ir dera lig šiol, tačiau metro ilgio per tiek laiko pasitaikė pirmąkart“,– porino jis.

Anot R. Benečio, krienus auginti – jokio vargo. Užtat, kai rugsėjį ateina metas juos kasti, rauti, skusti ir tarkuoti, – atsiimi su kaupu. Kasant reikia jėgos, skusti – taip pat ne pyragai, nes tai daryti irgi tenka jam pačiam. „Šeimos moterų nepriprašysi, o jei ir pavyksta, – naudos iš jų mažai: nuo aštrumo daugiau verkia negu dirba“,– juokėsi jis.

Romas su žmona Rita ne per seniausiai sugalvojo sutarkuotus krienus sumaišyti su šiltnamyje auginamais špinatais arba su meškiniu česnaku, dar pridėti krapų, įtrėkšti natūralių citrinos sulčių – kas turguje nusipirkęs ragavo, žino, jog sveikesnio, gardesnio, „macnesnio“ garnyro ir Kalėdų stalui niekur neras.

Bet daržininkas gali pasigirti turintis sočiai ir riešutų, kuriuos taip pat augina. „Tuometinėje Žemės ūkio akademijoje viename kurse studijavom su dabar garsiu žmogumi – mokslų daktaru, Aleksandro Stulginskio universiteto docentu, populiarios televizijos laidos „Svajonių sodai“ konsultantu Algirdu Amšiejumi. „Ko tu čia vargsti vien tik su tom daržovėm? Pomidorus sunkiai užaugini, 100 kilogramų priskini, bet nė tiek perdien parduoti negali, nes neperka. Užuot vien tik daržininkavęs, imkis dar ir sodininkauti, bent naudos turėsi“,– jis man patarė. Įsiūlė 7 veislių, tarp kurių – ispanų ankstyvosios „Barselona“ bei taip pat įspūdingo stambumo iš Vokietijos kilusios, ištvermingos žiemą, atsparios ligoms ir kenkėjams „Halės milžinai“, kultūrinio lazdyno riešutmedžių sodinukų. Pradžiai parsivežiau jų 20, vėliau – daugiau, o dabar jau nebeskaičiuoju, kiek, išmokęs pats juos dauginti, 10-ies arų giraitėje turiu“,– pasakojo Romas. Iš savo jaunuolyno šiemet apie 500 sodinukų jis ketina parduoti, o 300 pasiliks.

Be lazdyno riešutų, Romas augina ir iš Taškento „Ideal“ veislės graikinius riešutus. Medis užauga neaukštas, vaisiai derėti pradeda labai greitai – 2-3 metais po pasodinimo. Riešutai – vidutinio dydžio, ovalūs, skanūs, be kartėsio, sunoksta rudenį. „Kai rugsėjui baigiantis ateina derliaus ėmimo metas, patiesiu antklodę, medį ar krūmą kaip reikiant papurtau – ir galiu pilnus krepšius šviežių saldžių riešutų prisipilti“,– pasakojo ūkininkas.

Jis neslėpė, jog iš pradžių reikia kantrybės. „Pasodinus lazdyno riešutmedžio sodinuką, 2– 3 metus lauki, kad riešutų gautum tik paragauti. Po kokių 5 ar 7 metų tikrąjį derlių raškai“,– sakė jis.

Riešutynas, anot Romo, irgi daug prakaito nereikalauja, nebent rūpestingai palaistyti. „Taip jau yra – juk kas auga, tą neišvengiamai vandeniu girdyti reikia“,– juokavo jis.

Riešutmedžiai mėgsta saulėtą vietą. Jiems tinka derlingas juodžemis arba molžemis, svarbu, kad nebūtų užmirkstantis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas