Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

„Metų ūkio“ laimėtojams – po stiprybės medį

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2014-12-12

Kauno Girstučio kultūros ir sporto centre apdovanoti respublikinio konkurso „Metų ūkis‘2014“ laimėtojai. Tarp jų – Kretingos rajono ūkininkai: Alina ir Juozas Butkevičiai iš Vaineikių, Daiva ir Saulius Gaudučiai iš Kartenos bei Albertas Martinkus iš Šukės.

Kretingos rajono ūkininkai (iš kairės) Albertas Martinkus su drauge Nijole Pociene, Alina ir Juozas Butkevičiai, Daiva ir Saulius Gaudučiai po apdovanojimo ceremonijos.

Lietuvos ūkininkų sąjungos ir Žemės ūkio ministerijos sumanytas konkursas šiemet vyko 21-ąjį kartą. Pasak Ūkininkų sąjungos Kretingos rajono skyriaus pirmininko Antano Stonkaus, per visus konkurso gyvavimo metus komisija, kurioje dalyvauja Savivaldybės žemės ūkio skyriaus, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos rajono biuro atstovai, praėjusių metų pirmosios vietos laimėtojas, aplankyti, ko gero, visi rajone veikiantys ūkiai – nuo stambiausio iki mažiausio. „Į akis kasmet krenta, kad mūsų ūkininkai, ne būtinai brangiausią techniką turintys, moka tvarkingai ją laikyti ir prižiūrėti, yra išsilavinę, dalyvauja įvairiose programose, aktyvūs visuomeninėje veikloje. Tai ir yra kriterijai, į kuriuos konkurso metu orientuojamės“,– sakė komisijos pirmininkas A. Stonkus.

Kaune susirinkusius žemdirbius pasveikino, padėkos raštus nugalėtojams įteikė žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, LR Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Saulius Bucevičius, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Bronius Talmantas. Jo nuomone, tokie konkursai – žemdirbių triūso įvertinimas, skatina tobulėti, ūkiuose diegti naujoves, sumaniai ūkininkauti. Anot A. Stonkaus, ir šventinėje aplinkoje buvo prisiminta tai, kas labiausiai kelia nerimą. Šie metai žemdirbiams nebuvo lengvi. Kai kurie ūkininkai patyrė didelių nuostolių pasėliams iššalus, pieno ir mėsos gamintojams smarkiai kirto Rusijos embargas, nors iki Naujųjų metų – ranka paduoti, iki šiol nepatvirtinta Lietuvos kaimo plėtros programa, todėl neaišku, ko iš ūkininko tikimasi nauju finansiniu laikotarpiu. Apie tai kalbėjęs B. Talmantas ūkininkams linkėjo stiprybės, sakė, kad neatsitiktinai šiemet ir konkurso simboliu pasirinktas ąžuolas. Šiuo metale iškaltu medžiu ir buvo apdovanoti nominantai. Kretingiškiai padėkų ir padrąsinimo žodžių taip pat sulaukė iš renginyje dalyvavusių Žemės ūkio skyriaus vedėjos Ženetos Seniūnienės, rajono mero pavaduotojo Vytauto Ročio.

Pateikė statistikos

B. Talmantas pateikė įdomios statistikos, surinktos konkurso metu.

Iš viso konkurse dalyvavo 400 šalies ūkių, apdovanoti ūkininkai iš 42 savivaldybių, išrinkti 125 laimėtojai – paskirtos 42 pirmos, 43 antros ir 40 trečių vietų.

Vidutinis visų laimėtojų ūkio dydis sudaro 199 ha, o I vietos laimėtojų – 262 ha. Tarp I vietos laimėtojų didžiausias yra 800 ha ūkis Kėdainių rajone ir 770 ha ūkis Varėnos rajone. Mažiausias – 15 ha – mišrios specializacijos ūkis yra Druskininkų savivaldybėje.

Tarp II vietos laimėtojų vidutinis ūkis sudaro 196 ha. Didžiausi yra Panevėžio rajone – 650 ha ir Biržų rajone – 510 ha. Mažiausias – Raseinių rajone esantis 37 ha gyvulininkystės ūkis. Tarp II vietos laimėtojų didžiausias mišrus gyvulininkystės ūkis yra Prienų rajone: 100 melžiamų karvių, 82 penimi buliai ir 140 prieauglio, dirbamos žemės – 450 ha.

Tarp III vietos laimėtojų vidutinis ūkis sudaro 138 ha. Didžiausi yra mišrus 470 ha ūkis Varėnos rajone bei 354 ha mišrios specializacijos ūkis Pasvalio rajone. Mažiausias – Tauragės rajone esantis 20 ha gyvulininkystės ūkis, kuriame auginamos 44 melžiamos karvės ir 14 prieauglio. Tarp III vietos laimėtojų didžiausias mišrus gyvulininkystės ūkis yra Marijampolės rajone – 150 galvijų ir 150 ha. Pirmosios vietos laimėtojai vidutiniškai dirba 133, antrosios – 92, o trečiosios – 60 ha nuosavos žemės.

Ūkių specializacija tarp laimėtojų vyrauja įvairi: 50 – augalininkystės, tarp jų – 4 daržininkystės ir 1 gėlininkystės ūkis, 75 – gyvulininkystės ir mišrios specializacijos, tarp jų – 6 ekologiniai.

Jauniausias šių metų konkurso laimėtojas – trečią vietą užėmęs 94 ha augalininkystės ūkį turintis 24-erių ūkininkas iš Jonavos rajono, o vyriausias – pirmosios vietos laimėtojas, 409 ha valdantis 75-erių ūkininkas iš Marijampolės rajono.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas