Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Ūkvedžio kiemas bus sujungtas su kitapus Dupulčio esančiu vandens malūnu.

Prieš šias Kalėdas Kretingos muziejų pasiekė džiugi žinia – papildomai gauta 2,5 mln. Lt ES struktūrinės paramos lėšų, už kurias bus užbaigti darbai viename iš senųjų Kretingos dvaro pastatų – ūkvedžio name. Kitąmet po renovacijos čia turėtų persikelti muziejaus administracija, bus atidarytos naujos ekspozicijos.

Išliko freskų fragmentai

Dviejų šimtmečių senumo ūkvedžio namas iš visų dvaro pastatų išsiskiria tuo, kad yra sumūrytas iš lauko akmenų, - šis statybos būdas vyravo Žemaitijos krašte. Be to, šiame pastate išliko vertingų sieninių freskų fragmentų – XIX a. mozaikos su augaliniais motyvais išliko dviejuose kambariuose.

„Viename iš tų kambarių, spėjama, buvo apsigyvenęs Kretingos dvaro rūmų dailininkas, kuris dekoravo rūmų koplyčią. Taip pat manoma, kad vienoje iš menių su freskomis laikinai buvo apsigyvenusi ir grafienė Sofija Tiškevičienė, kai rūmuose vyko remontas. Pro kambarių su freskomis langus atsiverdavo nuostabus vaizdas į išpuoselėtą tvenkinį“, - pasakojo Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė. Ūkvedžio namo išorė buvo atnaujinta šiemet. V.Kanapkienės žodžiais, renovuojant šį avarinės būklės dvaro statinį teko pravesti išorės ir vidaus inžinerinius tinklus, buvo sutvirtinti pamatai, restauruotos mūro sienų perdangos, pakeistos stogo konstrukcijos ir dangos, nutiestos šildymo trasos, apšiltintas stogas ir sienos.

„Didžiausių problemų iškilo, kai pradėjus darbus ir atkasus žemę aplink pastatą, pasirodė akmenų grindinys. Norint jį išsaugoti, teko koreguoti planą“, - teigė direktorė.

Darbai buvo įvykdyti dviem etapais – per I etapą iš ES Sanglaudos fondo buvo gauta 1,2 mln. Lt, o per antrąjį – 1,5 mln. Lt. Dabar tam, kad galutinai būtų užbaigti darbai pastato viduje, iš to paties fondo papildomai skirta kone tokia pat suma – 2,5 mln. Lt, - o iš viso 5,2 mln. Lt.

Ūkvedžio name – miestiečių istorija

„Sutvarkius ūkvedžio namo vidų, rūsio patalpose, kurių plotas – 247 kv. m, atsiras net 15 salių. Jose bus įrengtos 5 ekspozicijos, supažindinančios su Kretingos krašto bei dvaro istorija – dvaro tarnai, tarp jų – ir ūkvedys, jų indėlis į dvaro istoriją, pranciškonų kelias į Kretingą ir jų svarba, Rotušės aikštės gyvenimas prieškariu“, - pasakojo V.Kanapkienė, patikindama, kad ekspozicijos bus įrengtos ligi kitų metų pabaigos.

Į ūkvedžio namą taip pat persikels ir muziejaus administracija, o išlaisvėjusios patalpos rūmuose bus skirtos dvaro ekspozicijai praplėsti.

Iš pastarojo etapo lėšų taip pat bus įrengtas uždaras kiemelis, jungiantis vandens malūną ir ūkvedžio namą: bus pastatytas pėsčiųjų tiltas per Dupulčio upelį, įrengta arka, atritintos senovinės girnos, sukurtos medžio skulptūros, skirtos įžymiausiems mūsų krašto tyrinėtojams atminti. Juozo Žilvičio, kuris muziejui padovanojo pirmuosius eksponatus iš savo asmeninės kolekcijos, atminimą ketinama įamžinti angelu – trimitininku, pirmojo muziejaus vadovo Juozo Mickevičiaus – rūpintojėliu, o krašto tyrinėtojo Igno Jablonskio – stogastulpiu.

Lankytojams atvėrus ūkvedžio namą, Kretingos dvare jau bus atkurti 5 objektai, - rūmai, vandens malūnas, ratinė ir šiltnamis, kur atidarytas Amatų centras. Šiame, beje, netrukus vėl prasidės darbai – bus atkurta likusi šiltnamio dalis ligi raudonų plytų pastato, paupy. Tam Kretingos rajono savivaldybė skyrė 700 tūkst. Lt.

Dvaras – unikali Kretingos vieta

V.Kanapkienė, pasidžiaugusi, kad ES paramos bei sutelktomis savo kraštą mylinčių žmonių pajėgomis pastaraisiais metais pavyksta kompleksiškai įgyvendinti Kretingos dvaro sodybos renovaciją.

„Mūsų dar laukia didelis darbas – sutvarkyti dvaro šeimininkų grafų Tiškevičių koplyčią senosiose miesto kapinėse. Reikalinga izoliuoti koplyčios pamatus, įrengti ventiliaciją, atkurti ten buvusį medinį altorių ir sugrąžinti į ją restauruotus grafų sarkofagus“, - tvirtino muziejaus vadovė.

Ji neslėpė ir tolimesnių darbų planų: jau yra pateiktos paraiškos dėl dar dviejų dvaro pastatų – arklidžių ir vadinamojo bravoro – renovacijos. „Bravore galėtų veikti naminio paveldo gamybos ir degustavimo centras. Kretinga neturi ir geros konferencijų salės, kuri taip pat atsirastų renovuotose patalpose“, - teigė pašnekovė.

„Taip pat turime svajonę, - ji tęsė mintį, - sutvarkyti dvaro parką: išvalyti tvenkinius, atkurti takus bei mažosios architektūros elementus – skulptūras, fontanus“, - tokią atgimstančio Tiškevičių dvaro viziją piešė V.Kanapkienė.

O įgyvendinus šią viziją, atgimtų ir viena iš unikaliausių Kretingos miesto vietų – dvaras, kuris Vilniaus gatve buvo sujungta su centru – bažnyčia, vienuolynu ir Rotušės aikšte. Palei atkurtą parko tvorą nuo sankryžos rūmų link vestų pėsčiųjų takas, kuris yra numatytas Kretingos miesto generaliniame plane, - čia vyktų prekyba suvenyrais, grotų gatvės muzikantai.

*

5,2 mln. Lt - tiek lėšų Kretingos dvaro sodybos paminklinio pastato – ūkvedžio namo – renovacijai ir pritaikymui turizmo reikmėms etapais gauta iš 2007 – 2013 m. ES struktūrinės paramos lėšų pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas