Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Jubiliejinį vakarą – prisiminimų ir sveikinimų puokštė

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Kaimo bendruomenėse
  • 2014-12-02

Neeilinis praėjusio šeštadienio vakaras buvo Budrių ir Nausodžio kaimų gyventojams. Pasipuošę, švytintys, linksmai nusiteikę įvairaus amžiaus žmonės, nešini vaišėmis sau ir kad kaimynui užtektų, rinkosi į Budrių kultūros skyrių paminėti kaimo bendruomenės įkūrimo 10-mečio.

Rima Stuopelienė (dešinėje) į sceną pakvietė buvusią ilgametę mokytoją Vandą Jonkuvienę bei Nausėdų kaime ūkininkaujantį Vaidą Puidoką ir padėkojo jiems už iniciatyvą kuriant Budrių kaimo bendruomenę.

Svajones įgyvendinti padės krikštatėviai

Pasveikinti atvyko ir nemažas būrys svečių, tarp kurių – LR Seimo narė Jolita Vaickienė, Valėnų, Baublių, Padvarių bendruomenių atstovai, Žalgirio seniūnas Bronius Talmontas, rajono vadovai, kai kurie Savivaldybės politikai, garbės viešnia tituluota baubliškė Julija Šližienė.

Prieš prasidedant šventei, buvo paminėti ir tylos minute pagerbti Anapilin išėję bendruomenės nariai.

Į sceną iškilmingai įnešta vėliava. Lig šiol Budrių bendruomenė jos neturėjo, tad už pagalbą ją įsigyjant padėkos žodžiai nuskambėjo Sigutei Brazauskienei, Irmai Stanislauskienei ir Juozui Skliuderiui. Vėliavą pašventino parapijos klebonas Tadas Šeputis.

Įvyko ir bendruomenės krikštynos. Vakaro vedėjos – kaimo bendruomenės pirmininko pavaduotoja Janina Lukauskienė ir sekretorė Rima Stuopelienė – ypatingą dėmesį parodė Seimo narei bei kaimyniniame kaime gyvenančiam Savivaldybės administracijos direktoriui Virginijui Domarkui – paprašė juos būti bendruomenės krikštatėviais. Salė pritarė plojimais, o, įspeisti į kampą, krikštatėviai pasižadėjo nuo šiol rūpintis šios kaimo bendruomenės materialine ir dvasine gerove bei padėti įgyvendinti svajones. Ir šiuokart į šventę jie atvyko ne tuščiomis: Seimo narė bendruomenei padovanojo puodelių arbatai, o direktorius, žinodamas, kad budriškiai ir nausodiškiai mėgsta keliones, – albumą su pavaizduotomis ir aprašytomis gražiausiomis Lietuvos vietomis. Be to, V. Domarkas atspėjo didžiausią kaimo žmonių troškimą – turėti asfaltuotą kelią, vedantį nuo Budrių Raguviškių link, ir pažadėjo, kad tą kelią jie turės.

Jaunimo į sceną atneštą Budrių kaimo bendruomenės vėliavą pašventino klebonas Tadas Šeputis (kairėje). Šalia jo – renginio vedėjos Rima Stuopelienė ir Janina Lukauskienė.

Pagerbė prie ištakų buvusius

Vedžiodamos prisiminimų takais, vakaro vedėjos nepamiršo padėkoti tiems, kurių dėka kaimo bendruomenė atsirado. Viena pirmųjų apie tai, kad ji reikalinga, prabilo ilgametė Budrių pradinės mokyklos mokytoja Vanda Jonkuvienė, idėja užsidegė ir Nausodžio kaime ūkininkaujantis Vaidas Puidokas. „Abiejų kaimų žmonės prieš 10 metų buvome susirinkę toje pat kultūros skyriaus salėje švęsti sūrių šventės „Bova gera gaspadėnė“. Vaidas tada užlipo į sceną ir garsiai pasakė apie ketinimą kurti bendruomenę, pakvietė visus jungtis, kad toliau socialines, kultūrines problemas spręstume kartu, kad drauge ieškotume būdų pagražinti savo ir kitų gyvenimą“,– pasakojo jos.

„Mūsų kaimas – Budriai, vadinasi, nuo žodžio „budrūs“. Tokie mes išties ir buvome, stebėjome, kas vyksta Lietuvos kaime, ir sekėme gerais pavyzdžiais“,– paprašyta tarti žodį, sakė V. Jonkuvienė.

Kurti kaimo bendruomenę budriškius ne mažiau ragino ir tuometinis, jau anapilin iškeliavęs Žalgirio seniūnas Povilas Šližius. Pats jis gyveno tos pačios Žalgirio seniūnijos Baublių kaime, tačiau Budriuose prabėgo jo vaikystė ir jaunystė, čia gyveno tėvai, čia jis lankė mokyklą, todėl vietiniai ir šalia esantys nausodiškiai visada jam buvę mieli ir artimi. Šventinį vakarą apie tai kalbėjo P. Šližiaus žmona Julija. „Pamenu tas dienas, kai bendruomenę reikėjo steigti, o buvo neaišku, kaip ką daryti, ar įstatus patiems rašyti, ar iš kitų kopijuoti. Vakarais diskutuodavome, kas tuose įstatuose turėtų būti įrašyta. Povilas vis klausdavo: „Kažin, ar žmonėms tai patiks? Ar bus gerai?“. Jam tai svarbiausia buvo“,– prisiminimais dalijosi J. Šližienė.

Narių skaičius išaugo

Steigiamasis susirinkimas įvyko 2004 m. spalio 6 d., o tų pačių metų gruodžio 10 d. Budrių kaimo bendruomenė, jungianti 22 narius, jau buvo įregistruota. Už tai, kad padėjo įveikti biurokratines kliūtis, šventės vedėjos padėkojo į jubiliejų su vyru Sauliumi atvykusiai Audronei Budrienei.

„Šiandien mūsų, į bendruomenę susibūrusių, – jau daugiau kaip 100“,– džiaugėsi J. Lukauskienė. Jos pačios indėlis, kuriant vieną pirmųjų bendruomenių rajone, – taip pat didelis, nes ant moters pečių gulė visi organizaciniai reikalai. „Nelengva buvo, bet visi tie sunkumai į praeitį nugrimzdo,– „Pajūrio naujienų“ išprovokuota ir pati pasidalinti prisiminimais, sakė J. Lukauskienė. – Mano šaknys – Budriuose, aš labai myliu savo kaimą ir viską, ką darau, darau dėl jo, todėl to vargo negaila“.

Nuo pat pirmųjų bendruomenės gyvavimo dienų 11-os narių taryba gyventojus skatino tvarkytis ne tik savo teritorijas, bet ir viešąsias erdves, kasmet organizavo talkas. Kaimo sodybos pastebimai gražėjo, daugėjo išmoningai jas tvarkančių gyventojų.

Iš pradžių kaimo bendruomenė buvo įregistruota J. Lukauskienės namuose, o, uždarius Budrių mokyklą, įsikūrė tuščiose jos patalpose. Buvo pradėti rašyti ir įgyvendinti įvairūs projektai, o už gautas lėšas organizuojami renginiai, įrengtas buities muziejus, kuriame sukaupta beveik pusantro šimto senovinių rakandų, knygų, žurnalų bei kitų daiktų.

Vaisius jau skina

Daug dėmesio bendruomenės taryba skyrė jaunimui – Budriuose įrengta tinklinio aikštelė, bendruomenės namuose – stalo teniso kambarys.

Nuo 2011 m. Budrių kaimo bendruomenei vadovauja Arvydas Stuopelis, o Janina tapo pavaduotoja. Pradėti darbai tęsiami toliau: atnaujintas buvusios mokyklos sporto aikštynas, vietinių gyventojų pastangomis, padedant seniūnijai ir rajono Savivaldybei, – futbolo aikštė, įrengta krepšinio aikštelė, Juozo Skliuderio rūpesčiu padaryti suoliukai, o Modesto Baltmiškio iniciatyva sutvarkytas parkas.

Budrių kaimo bendruomenė, gavusi lėšų iš Žemės ūkio ministerijos, įsirengė tarybos veiklai skirtą kambarį, įsigijo reikalingų priemonių, o laimėjusi projektą pagal LEADER programą, sutvarkė Budrių kaimo centrą.

Oficialioji dalis baigėsi skambia daina, kurią atliko Reginos Liaudinskienės vadovaujamas Budrių kaimo moterų vokalinis ansamblis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas