Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Plokštenis – artėjančių švenčių pranašas

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2014-11-28

Nors Kretingos muziejaus Žiemos sodo turima tikrųjų plokštenių (lot. – Schlumbergera) kolekcija ir nėra itin gausi, šių kalėdiniais kaktusais vadinamų augalų žiedai jau skelbia, kad ne už kalnų – didžiosios metų šventės.

Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė atkreipė dėmesį, ko nemėgsta plokšteniai: skersvėjo, kilnojimo iš vienos vietos į kitą, tiesioginių saulės spindulių.

Žiemos sode įvairiomis spalvomis bei atspalviais pražydę plokšteniai pagyvina muziejaus kaktusų kolekciją, nors, Gamtos skyriaus vedėjos Jurgitos Tertelienės teigimu, plokšteniai, kad ir priklausantys kaktusinių šeimai, labai skiriasi nuo dygliuotųjų savo brolių.

„Tikrieji plokšteniai – augalai epifitai: savo tėvynėje jie auga ant kitų augalų, kuriais pasinaudoja kaip atrama, bet jais neminta. Todėl namuose auginant šiuos iš tolimosios Brazilijos į Europą atkeliavusius augalus, reikėtų sukurti palankią aplinką: plokšteniams – tipiniams tropinių atogrąžų drėgnųjų miškų augalams - reikia lengvos maistingos, daug puvenų turinčios žemės, daug vandens ir drėgno oro. Be to, priešingai negu dykumose gyvenantys broliai, saulės jie negali pakęsti, todėl vazonėlių su plokšteniais nereikėtų statyti pietų pusėje“, - esminius plokštenių auginimo bei priežiūros ypatumus apibūdino J.Tertelienė.

Tėvynėje plokštenius prausiantys tropiniai lietūs kone akimirksniu nubėga, kaktuso neužmerkia, tad ir mūsų sąlygomis jie auginami palyginti sausai. Šio kaktuso stiebai panašūs į lapus, tarsi nareliais susijungusius vieni su kitais. Žiedai pražysta ant stiebų galiukų. Rytų Brazilijoje plokšteniai žydi vasarą, kai pas mus - pati žiema. „Žydi plokšteniai net iki dviejų mėnesių, todėl, matyt, ir tapo Europoje populiariais kambariniais augalais. O kadangi šie kaktusai, išsiskleidę į šalis, auga ant medžių kamienų ir šakų, tai ir kambariuose jie gražiausiai atrodo, kai jų vazonėliai yra pakabinti žmonių akių lygyje ar net aukščiau. Netgi siūloma vazonėlius pastatyti ant aukštesnių komodų ar lentynų“, - pašnekovė akcentavo, jog žydintis plokštenis gali būti puiki šventinio dekoro dalis.

Lietuvoje labiausiai ir yra žinomas tikrasis plokštenis, dar vadinamas kalėdiniu kaktusu, kadangi žydi kalėdiniu laikotarpiu. Augalui, pastebėjo Gamtos skyriaus vedėja, būdingas fotoperiodiškumas: kad sužydėtų, kelias savaites iš eilės jam reikalingas 12-14 val. tamsusis periodas ir 6-8 val. šviesusis periodas kelias savaites iš eilės. „Tačiau šiuo metu gėlių augintojai suteikia tokias dirbtines sąlygas, kad žydinčių kalėdinių kaktusų galima įsigyti apskritus metus, - pastebėjo J.Tertelienė. - Esama ir kitos didelės šventės kaktusų – tai Velykų kaktusas, arba Sekminių savaitės kaktusas, tačiau šis jau - kitos genties atstovas. Jie, labai panašūs į kalėdinius kaktusus, kovo – gegužės mėnesiais pražysta be galo ryškiais raudonos spalvos žiedais“.

Kaip auginti kalėdinį kaktusą? Visų pirma, reikėtų jam suteikti tokias sąlygas, kurios primintų natūralias. Auginami šie kaktusai šviesioje patalpoje, bet jokiu būdu ne tiesioginėje saulėje. Per augimo ir žydėjimo periodą tręšiami trąšomis, turinčiomis daug kalio (galima naudoti kalio trąšas, skirtas pomidorams). Šiuo periodu dirvožemis nuolatos turėtų būti drėgnas, bet ne permirkęs. Jei kambario temperatūra - aukšta, oras – sausas, būtina šalia kaktuso laikyti dubenį su vandeniu, arba reguliariai nupurkšti jį šviežiu vandeniu.

„Vasarą rekomenduojama kaktusą išnešti į lauką, balkoną, bet geriau pastatyti pavėsingesnėje vietoje. Lauke kaktusą galima laikyti iki spalio, jei temperatūra smarkiai atvėsta – iki rugsėjo. Parnešus iš lauko vėsioje patalpoje plokšteniai laikomi mėnesį - pusantro iki pražydinimo. Ramybės periodu jų negalima kilnoti iš vienos vietos į kitą, nes pumpurai krypsta į šviesą, perkėlinėjant jie gali tiesiog nukristi. Plokštenį persodinti reikėtų pavasarį. Sodinti į žemių mišinį, papildytą rupiu gruntu, - kaktusams skirta žemė jiems nelabai tinka. Tada juos galima ir padauginti, atsargiai atskiriant nuo pagrindinio augalo po kelis auginius, maždaug su penkiais nareliais. Prieš sodinant į drėgną žemę pjūvių vietoms reikia leisti apdžiūti. Mažuose vazonėliuose pasodinti ir pražydinti kalėdiniai kaktusai gali būti puiki dovana Kalėdų proga“, - rekomendavo J.Tertelienė.

Peržydėję plokšteniai pereina į ramybės būseną – jiems būtina pailsėti, o vandens jiems reikia tiek, kad nebūtų sausa.

Darbai gruodį

Gėlyne:

* dar galima suspėti uždengti rožes; * patartina durpėmis užpilti ar eglišakėmis užkloti daugiametes gėles, durpėmis užpilti plotelius, kuriuose pasodinta tulpių. Namuose:

* didžioji dalis kambarinių augalų pereina į ramybės būseną, todėl jų neberekomenduojama tręšti; * dykumų kaktusus reikėtų laistyti labai minimaliai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas