Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Mangalica kiaulės – ir maistui, ir egzotikai

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemės ūkis
  • 2014-11-14

Verslininkas Kazys Stončius, ko gero, vienintelis rajone turįs įsigijęs Mangalica veislės kiaulių porą, savo sodyboje Padvarių kaime ilgai jų neišlaikė: sutaręs su giminaičiais, mangalicas jis perkėlė į Grūšlaukę – kad erdvesniuose garduose joms būtų daugiau vietos bei laisvės.

Mangalicų paršiukams jau kalasi garbanoti šeriai, jie be motinos pieno jau gauna žalių daržovių, palepinami specialiu kombinuotuoju pašaru.

Grūšlaukėje, Birutės ir Stanislovo Letkauskų sodyboje, mangalicos gavo ir vardus – kuilys buvo pavadintas Beku, kiaulaitė – Knise, kuri šiuo metu žindo 7 paršiukus: 2 kiaulaites ir 5 paršiukus.

„Kai giminaitis Kazys mums atvežė 5 mėnesių mangalicas, buvo tik, tik po Naujųjų metų – sausio 2-oji. Iš pradžių nelabai ta idėja žavėjausi – nežinojau, ar seksis auginti, prižiūrėti, - pasakojo B.Letkauskienė, kuri yra K.Stončio žmonos Onutės sesuo. – Dabar taip pripratome prie šiųjų kiaulių, jog, atrodo, jos visąlaik čia ir buvusios“.

Nors pagal mangalicų kiaulių fiziologiją jos jau galėtų kergtis būdamos 5 mėnesių, šių kiaulių veisimo Lietuvoje patirtį turintys augintojai to daryti nerekomenduoja. Tad Bekui su Knise buvo leista susieiti tik birželį, sulaukus 8 mėnesių brandos. „Paršiavosi Knisė spalio 1 dieną: atsivedė 8 paršiukus, tačiau vienas iš jų buvo negyvas. O jau gražumas tų paršiukų: visi rusvi – į tėvą, išilgai dryžuoti, truputį mažesni negu mums įprastos kiaulės paršiukai. Svarbiausia - Knisė nė kiek nepyko, kai paršiukus ėmėme į rankas, - įspūdžius pirmąkart pamačius mangalicos paršiukus perteikė B. Letkauskienė. – Dabar jau paršiukų dryžės nyksta, kalasi rusvos garbanos, kaip ir suaugusio paršo“.

Mangalicų paršiukams jau kalasi garbanoti šeriai, jie be motinos pieno jau gauna žalių daržovių, palepinami specialiu kombinuotuoju pašaru.

B. ir S. Letkauskai patyrė, jog mangalicų kiaulių priežiūra – labai paprasta. Svarbiausia - joms nereikia virti jovalo, o tai – didelis palengvinimas nemažo gyvulių ūkio šeimininkams, kurie dar augina ir įprastas kiaules, melžiamą karvę, vištų, pomėgiui – balandžių.

„Vasarą mangalicos ėdė labai daug žolės, dabar jau įmetame ir vieną - kitą kuokštą šieno. Patiko ir silosuota ruloninė žolė, bet šios greitai atsiėdė. Mangalicų kiaulių racionas – labai paprastas: aš jį vadinu daržovių asorti – žaliasis pašaras sudaro iki 80 proc. viso kiaulių raciono“, - teigė Birutė.

Į mangalicų kiaulių geldas keliauja kopūstai, burokėliai, cukinijos, obuoliai, bulvės, burokai. Pasmulkinti daržoves tereikia mažiesiems paršiukams, kurie jau irgi kimba į suaugusiųjų racioną. Žalias daržoves ūkio šeimininkai paršiukams, kurie dar gauna ir motinos pieno, paskanina viena - kita sauja specialių kombinuotųjų pašarų, didiesiems įberia sausų miltų ar grūdų. B. Letkauskienė sakė kitąmet sodinsianti daugiau cukinijų: jas mangalicos ypač mėgsta, o prižiūrėti – lengviau negu burokų lauką.

„Ne veltui yra rašoma, kad mangalicų mėsa – ypatingo skonio, minkšta, o lašiniai – labai aukštos kokybės. Manau, taip yra todėl, kad jos pagal savo prigimtį penisi nuo natūralaus ėdalo, - pastebėjo B. Letkauskienė, kuri pasiryžusi vieną-du parašiukus užauginti mėsai. – Kitus paršiukus parduosime – kad tik pirkėjų atsirastų. Galvoju, jog tokiomis kiaulėmis turėtų susidomėti tie, kurie žiūri savo sveikatos, saugosi cholesterolio pertekliaus, arba tiesiog pasiilgę sveiko ekologiško maisto. Juolab, kad mangalicos – dar ir ramios savo charakteriu kiaulės, nebijo darganos ir šalčio, įdomios auginti ir tarp įprastų gyvulių vis dar mums yra egzotika dėl garbanoto storo kailio“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas