Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rūpesčiai gėlynuose dar nesibaigė

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2014-10-24

Nors gruodas pamažu kausto žemę, darbai gėlyne dar nesibaigė. Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė sakė stebinti orą ir pagal tai, kiek šals, su talkininkais imsis tvarkyti Dvaro parko rožynus – juos paruoš žiemoti.

Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė tikisi, kad „Europeana“ veislės rožės savo žiedais muziejaus prieigas papuoš kitą vasarą.

Muziejus praturtėjo gėlių

Šį rudenį muziejaus gėlynai praturėjo naujų „Europeana“ veislės raudonai žydėsiančių rožių sodinukų: dvi dešimtis rožių muziejininkai pirko iš Latvijos augintojų. „Jos tinkamos auginti mūsų klimato sąlygomis – atsparesnės šalčiams, ligoms“, - teigė Gamtos skyriaus vedėja.

Ji pasidžiaugė mūsų rajono žmonių geranoriškumu: atsiliepę į Kretingos muziejaus paskelbtą akciją „Būk Dvaro parko partiotas“, jie dovanojo ne tik bijūnų kerų bei svogūninių gėlių, bet ir kitokių daugiamečių gėlių. „Svogūninių gėlių sulaukėme iš dviejų gėlių augintojų: viena padovanojo 370 krokų svogūnėlių, kita - 100 tulpių svogūnėlių.

Padovanojusiųjų bijūnų atsirado labai daug – šių gėlių dovanojo ne tik kretingiškiai, bet ir gėlininkai iš Salantų, Baublių, Kūlupėnų. Rožinės spalvos bijūnų gavome 24 kerus, žydinčių baltais žiedais – 11, sodriai raudonos – 30, - vardino J.Tertelienė. - Labai džiaugiamės, kad gėlininkai padovanojo ir tokių bijūnų rūšių, kokių muziejus iki šiol neturėjo“.

Šiuo metu Kretingos muziejaus gėlynuose pasodinta 170 kelmų 17 rūšių bijūnų. Gali būti, kad bijūnų rūšių bus dar daugiau - tai paaiškės, kai žmonių dovanoti bijūnai sužydės kitą vasarą.

Žmonės padovanojo ir kitokių daugiamečių gėlių - jurginų, vilkdalgių, rudbekijų, aubrečių, viendienių, melsvių, raktažolių, gvaizdžių. Kelis maišus jurginų gumbų prikasė baubliškė Stasė Gideikienė, o to paties kaimo gražiai tvarkomos sodybos šeimininkė Elytė Kupšienė padovanojo visą priekabą gėlių auginių.

Visas gėles muziejininkai padauginę susodino į daigyną, kur augalai ir sulauks pavasario, kada bus formuojami nauji gėlynai ar pertvarkomi esami.

Norėdami atsidėkoti visiems, dalyvavusiems akcijoje, kviečiame juos lapkričio 8 d. 14 val. į nemokamą ekskursiją po Kre-tingos muziejų. Ekskursiją ves Roma Luotienė. Rinktis prašytume prie amatų centro, išsamesnės informacijos galima pasiteirauti tel. 8 671 73639“, - muziejaus bičiulius kvietė J.Tertelienė.

Paruošti žiemai – menas

J. Tertelienė pastebėjo, jog dėl rožių paruošimo žiemai esama įvairių nuomonių bei patirčių. „Tačiau kurį variantą bepasirinktume, paruošti rožes žiemai yra menas“, - įsitikinusi ji.

Rožėms kritinė temperatūra yra 8-10 laipsnių šalčio, todėl atšalus iki 4-6 laipsnių, rožes reikėtų užpilti durpėmis ir uždengti eglišakėmis. Prieš uždengiant reikėtų nuskinti rožių lapus, nukarpyti žiedus. „Prieš dengiant rožes, jas galima pakirpti, paliekant apie 30 cm ilgio stiebus, arba visiškai nekarpyti – kas nušals, nukirpsite pavasarį. Tada 30 cm storiu užpilti durpėmis, pridengti eglių šakomis“, - patarė muziejininkė, pastebėjusi, kad sniegingą žiemą ant rožių dar galima primesti sniego.

Rožėms pavojingi ne tik šalčiai: sunkiausia joms yra atlaikyti staigų temperatūros kritimą ir kilimą, o lietuviškos žiemos ir yra permainingos. Kai per atlydį sniegas ištirpsta, ant rožių užpiltos durpės tęžta, rožės pradeda šusti ir įsimeta ligos.

Klaidą, anot J.Tertelienės, daro tie gėlininkai, kurie rožių krūmus dengia polietileno plėvele: net speiguotą dieną pašvietus saulei rožės po plėvele pradeda kaisti, o saulei pasislėpus drėgmė virsta ledu.

Laipiojančių, vijoklinių rožių žydi antrametės ir senesnės šakos, todėl jas ruošiant žiemai būtina išsaugoti jų stiebus: dengiant jas reikia nuimti nuo atramų ir prilenkti arba storai aprišti eglišakėmis, tarp jų dar galima pridėti sausų lapų. Prieš rišant taip pat reikia nuskinti lapus. Kai kurie rožių augintojai rekomenduoja dar užkloti polietilenu, palikus keliose vietose tarpus, kad cirkuliuotų oras. Bet tai - rizikinga, nes yra tikimybės, kad po polietilenu rožės gali sušusti.

Artėjant žiemai, į šiltnamius, o vėliau – į nešildomas patalpas reikėtų sunešti rožes vazonuose bei ant stiebo augančias rožes, nes jas apdengti ar aprišti yra sunkoka.

*

Kretingos muziejaus rožynuose auga 238 rožių krūmai.

DARBAI GĖLYNE LAPKRITĮ

Jurgita Tertelienė pataria:

* nupjauti visus augalus, surinkti lapus – kadangi jau šąla, augalai nebežydės ir nebebus dekoratyvūs;

* suskubti iškasti jurginus, kanus, kardelius, gumbines begonijas, monbretes;

* kur pasodinta tulpių – užberti durpių arba pakloti eglišakių. Tai padaryti reikėtų pašalus;

* pridengti ir daugiametes gėles. Nebūtinai durpėmis – galima ir patrešusiais medžių lapais: jie pasitarnaus ir kaip priedanga, ir kaip trąša;

* suplanavus, kokių gėlių pasisėti pavasarį, iš rudens pasiruošti žemę;

* kompostui ruošti galima prisirinkti lapų. Tačiau kompostui tinka tik sveiki medžių lapai. Geriausiai komposte tręšta bei pūva klevo, beržo, liepų lapai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas