Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nealkoholiniu pavadintas gėrimas susuka protą

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Aktualijos
  • 2014-10-21

LR Seimas įteisino baudas už energinių gėrimų pardavimą jaunesniems kaip 18 m. asmenims.

Prašys dokumentų

Už pardavimą numatyta 200–400 Lt bauda, o jei nepilnamečiui energinio gėrimo nupirktų kiti asmenys, jie būtų baudžiami baudomis nuo 50 iki 200 Lt. Už energinių gėrimų prekybos kontrolę atsakinga Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. „Tokia tvarka įsigalios nuo lapkričio, ir mes jos griežtai laikysimės, prie kasos jaunuolių prašysime dokumentų“,– sakė Kretingos centre esančių „Lauros“ ir „Grifo“ parduotuvių vadovės Laima Butkienė bei Danutė Pocienė.

Pasak L. Butkienės, „Lauros“ parduotuvės pardavimams tai didelės reikšmės neturės, nes šį prieštaringai vertinamą produktą perka ne vien nepilnamečiai, bet ir suaugusieji. „Gauname kokių šešių ar septynių rūšių energinių gėrimų. Prieš keliones ypač jais apsirūpina tolimųjų reisų vairuotojai, mėgaujasi ir brandaus amžiaus žmonės“,– sakė L. Butkienė. „Dėl Maisto įstatymo pataisos mes nė kiek nenuliūdome, nes šis gėrimas tarp mūsų pirkėjų ir nėra populiarus, galėtume jo atsisakyti visai“,– teigė D. Pocienė.

Sukelia priklausomybę

Kas tai yra energinis gėrimas ir kodėl jį vartoti reikia atsargiai, „Pajūrio naujienoms“ pakomentavo Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji specialistė maisto produktų inspektorė Marija Emilija Žiubrienė.

Energinis gėrimas – nealkoholinis gėrimas, kuriame yra daugiau negu 150 mg / l kofeino arba kofeino ir kitų centrinę nervų sistemą stimuliuojančių medžiagų – gliukuronolaktono, inozitolio, guaranino, ginsenozidų, ginkmedžio ekstrakto, taurino ir kitų. Gali būti ir angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų, amino rūgščių, maisto priedų ir kt. Pasak specialistės, vaikų ir paauglių psichinė būsena gerokai labilesnė negu suaugusių žmonių. Energiniai gėrimai sukelia paauglių aktyvumą, miego sutrikimus, nerimą, dirglumą, agresiją ir net smurto protrūkius, ilgiau vartojant atsiranda priklausomybė nuo kofeino ir kitų psichotropinių medžiagų.

Veikia klastingai

Energiniai gėrimai nesuteikia energijos, o tik priverčia organizmą naudoti savo resursus. Juos išnaudojęs žmogus jaučia susierzinimą, nuovargį, jį kankina nemiga, bloga nuotaika, gali pakilti kraujospūdis, cukraus kiekis kraujyje, ilgiau vartojant – išsekti nervų sistema. Specialistės teigimu, jaunam organizmui kenksmingas kofeinas su gliukoze. Daugelyje energinių gėrimų yra B grupės vitaminų, sukeliančių galūnių drebulį, širdies plakimą. Gėrimuose esantis didesnis kiekis taurino žaloja smegenis, o gliukuronolaktonas kenkia inkstams.

Energinis gėrimas visiškai netinka sportuojantiems jaunuoliams. „Sportuojant prarandama daug skysčių, o nuo energinių gėrimų papildomai netenkama skysčių ir mineralų – gali sutrikti širdies veikla“,– sakė specialistė. Ji akcentavo, kad energinių gėrimų jokiu būdu negalima vartoti su alkoholiu. „Švedijoje tiriami neseniai įvykę 3 mirties atvejai, kurie siejami su energinių gėrimų vartojimu,– sakė ji. – Prancūzijoje, Danijoje, Norvegijoje energiniai gėrimai pardavinėjami tik vaistinėse kaip vaistai“.

Lietuva tapo pirmąja Europos Sąjungos valstybe, kurioje bus draudžiama energinius gėrimus pardavinėti nepilnamečiams.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas