Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Iš amerikiečių dosnumo – dirbtuvės neįgaliesiems

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2014-10-03

Šį rudenį Kretingos dienos veiklos centro Salantų padalinyje pradės veikti medžio dirbtuvės, skirtos neįgaliems žmonėms. Šios dirbtuvės įrengtos už amerikiečių geradarių lėšas.

Abipusė bendrystė jau trejus metus sieja Salantų neįgaliuosius ir užatlantės svečius.

Vyrai lavins darbo įgūdžius

„Šį spalį bus jau treji metai, kai Salantų centre apsilanko turistai iš JAV. Ši bendrystė atsirado amerikiečių turizmo agentūros „Overseas adventure travel“ rūpesčiu, - tvirtino Kretingos dienos veiklos centro direktorė Birutė Viskontienė. - Į Salantus dažniausiai atvyksta į užtarnautą poilsį jau išėję senjorai, kurie, pasinaudodami minėtos JAV kelionių agentūros paslaugomis, aplanko Ukrainą, Baltijos šalis bei Sankt Peterburgą ir tuo pačiu prisideda prie labdaringos veiklos. Pirkdami kelialapį, jie iš anksto tam skiria 10 dolerių, arba 25 Lt“.

Keliautojai iš JAV labai džiaugiasi, kad gali padėti, jie mato tikslingai panaudojamą jų pagalbą, todėl užsimezgusi bendrystė gali tęstis ir toliau. „Iš pradžių agentūra tik vieneriems metams pasirašė sutartį ir įsipareigojo pakeisti centro langus, tačiau pamatę rezultatus, pratęsė sutartį ir kitais metais – tąkart rūsyje padėjo įrengti higienos patalpas, o trečiaisiais metais – medžio dirbtuves“, - džiaugėsi vadovė.

Dirbtuvės bus įkurdintos rūsyje, pastatyti stalai, nupirkta įranga. Centro lankytojai, kurių dauguma – vyrai, čia galės meistrauti ir taip lavinti ūkinius įgūdžius. „Kol kas centre veikė siuvimo ir keramikos dirbtuvės, todėl norime, kad vyrai išmoktų ir savarankiškų ūkio darbų. Taip pat bus skatinama ir gebėjimų turinčių žmonių meninė saviraiška - jie galės drožinėti, raižyti, kurti įvairius medžio darbus. Kartais tereikia sukurti tinkamas sąlygas, ir atsiveria neįtikėtini neįgalių žmonių kūrybiškumo lobynai“, - įsitikinusi B.Viskontienė.

Vadovė taip pat pasidžiaugė, kad įrengiant medžio dirbtuves, geranoriškai prisideda ir darbus atliekanti salantiškių įmonė „Pajūrio artelė“. „Meistrai sako: jeigu atvažiavę iš užjūrių žmonės gali rūpintis likimo nuskriaustaisiais, kodėl ir mes negalėtume jais pasirūpinti. Daugelį darbų jie atlieka savanorystės principu, už dyką pagamino ir įstatė duris“, - meistrus gyrė B.Viskontienė.

Abipusė bendrystės dovana

Kasmet per turizmo sezoną, trunkantį nuo balandžio iki spalio pabaigos, Salantų neįgaliųjų centre pabuvoja per 70 amerikiečių grupių, kuriose - nuo 6 iki 20 senjorų. Į Salantus jie atvyksta iš Ukrainos, tęsia kelionę po Baltijos šalis ir Sankt Peterburgą, ir iš anksto žino, jog kelias valandas centre bendraus su kompleksinę – proto, psichinę ir fizinę – negalią turinčiais žmonėmis.

Užatlantės senjorai nenori iš anksto nušlifuotų parodomųjų turistinių maršrutų, - greta muziejų ar gamtos vaizdų, pageidauja pamatyti tikrą gyvenimą, nori gyvų susitikimų su žmonėmis.

„Po kiekvienos viešnagės svečiai mūsų centro žemėlapyje pažymi vietoves, iš kur jie atvykę. Mirga marga visas JAV žemėlapis: daugiausiai grupių pabuvojo iš Niujorko, Filadelfijos, Čikagos, Mineapolio, Denverio, San Francisko, Los Andželo, San Diego. Atvyko netgi iš tolimiausių taškų – iš Aliaskos ir Havajų“, - tvirtino Salantų padalinio vadovė Rūta Dorelienė.

Šie amerikiečių vizitai, anot jos, naudingi abipusiai: „Mūsų centro lankytojai per trejus metus turėjo unikalią galimybę pabendrauti su žmonėmis, turinčiais kitokią kultūrą ir kitokį požiūrį į neįgalų žmogų. Jie praplėtė akiratį – tarytum išėjo iš savo sumažinto ir sukaustyto pasaulio. Tarpusavyje jie aptarinėja įspūdžius, nagrinėja žemėlapį. O svečiai išsiveža neišdildomus nuoširdžios bendrystės su neįgaliu žmogumi įspūdžius“.

Nemokėdami vieni kitų kalbos, amerikiečiai su Salantų dienos centro neįgaliaisiais puikiai susišneka kūno kalba – gestais, mimika, šypsenomis - ir keliais neįgaliųjų pramoktais angliškais žodžiais. Mūsiškiai juos moko tradicinių amatų – velti, lipdyti iš molio, siūti.

Ši užsimezgusi bendrystė neįgaliems žmonėms suteikia ypatingą savo vertės pajautimą, nes jie tampa tarsi mokytojais, galėdami svečiams perteikti tai, ką patys gerai išmano. Per bendrą darbą gimsta nemažai originalių bendrų kūrinių – pagalvių, veltinio karolių, keramikos lipdinių, o netrukus tikimasi ir medžio darbų.

*

Pirkdami kelionių agentūros „Overseas adventure travel“ kelialapius, keliautojai išsyk paaukoja po 10 dolerių (25 Lt) fondui „Grande circle foundation“, kuris vykdo 150 labdaros projektų įvairiuose pasaulio regionuose.

Fondo parama jau pasiekė daugybę šalių: Egiptą, Naująją Zelandiją, Peru, Vietnamą, Čilę, Japoniją, Italiją. Pagalbos sritys – įvairios: nuo vaikų darželių, meno mokyklų įkurdinimo, siuvyklų moterims trečiojo pasaulio šalyse atidarymo iki paramos teikimo nukentėjusiems stichinių nelaimių zonose.

Kelionių kompanija pati nusprendžia, kokius projektus remti. Jos agentai, atvykę į žvalgytuves - Salantų padalinį, nusprendė paremti salantiškių siekį įrengti higienos kambarį, medžio dirbtuves bei pakeisti senus centro langus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas