Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Dėmesys ir veikla – tokį vaistų kokteilį nuo visų ligų Kretingos Trečiojo amžiaus universitetas (TAU) siūlo savo studentams. Sėkmingais tokio gydymo rezultatais netikėti negali - daugiau negu pusantro šimto kretingiškių senjorų šypsenos kalba pačios už save.

Kretingos Trečiojo amžiaus universiteto studentai įsitikinę - išliks jauni tol, kol mokysis.

Studentai, kurie nenori baigti studijuoti

Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną Kretingos kultūros centre pilnutėlė salė senjorų rinkosi tam, kad pradėtų savo antrąjį - paskutinį keturių mėnesių - studijų kursą. Tiesa, daugeliui smalsių senolių dvejų metų universitete būna maža.

Kretingos r. pedagogų švietimo centro bei Kretingos TAU vadovė Adelė Mazeliauskienė tikina, jog jau dabar jos žinioje - visa krūva paraiškų kitiems mokslo metams, didelė dalis norinčių studijuoti – dabartiniai TAU studentai, pasiruošę išbandyti kitus siūlomus fakultetus, kurių Kretingoje iš viso trys: turizmo ir gamtos pažinimo, meno ir kraštotyros, sveikatos ir dvasinio tobulėjimo.

Pastarasis sudomino ir kretingiškę Danutę Malukienę, vieną iš daugelio Kretingos TAU studenčių, niekaip negalinčių nustoti mokytis.

„Visada domėjausi medicina. Sveikatos ir dvasinio tobulėjimo programos temos suintrigavo, nusprendžiau pabandyti. Ir štai aš čia jau trejus metus“, - pasakojo D.Malukienė. Nuo pat pradžių universiteto veiklose dalyvaujanti moteris atviravo, kad programa vis gerėja – daugiau atvykstančių lektorių iš Vilniaus, Kauno, įdomesnės paskaitos.

Senjorė, būdama sena kretingiškė, sako jau iki universiteto pažinojusi nemažą dalį kolegų studentų, bet naujų ryšių ir draugysčių vis dėlto užsimezgė, atsirado įdomesnių laisvalaikio praleidimo būdų.

A.Mazeliauskienės nuomone, būtent tai šiame universitete ir svarbu - ne sertifikatas, kuriuo kiekvienas lekcijas išklausęs senolis gali pasipuikuoti prieš savo vaikus ir anūkus, net ne žinios, o galimybė bendrauti su kolegomis. Paskaitos, susibūrimai, išvykos tampa maloniu išganymu nuo vienatvės.

„Per ketverius veiklos metus mūsų studentai labai pasikeitė – jie tapo drąsūs, aktyvūs, patys siūlo temas, ragina surasti juos dominančių dalykų specialistus. Kartais mes nebesuspėjame paskui savo studentus“, - džiūgavo A.Mazeliauskienė.

Šventėje apsilankė ir šešetas svečių iš Rygos, kartu su kretingiškiais senjorais dalyvaujančių savanorystės projekte „Baltijos šalys suagusiųjų švietimui“. A.Mazeliauskienės teigimu, Latvijoje iki šiol nėra Trečiojo amžiaus universitetų, todėl ši patirtis - dalyvavimas paskaitose ir susibūrimuose - kaimynams itin vertinga.

Receptas sveikam senjorui

Pasak šventės viešnios, lektorės, Vilniaus Medardo Čoboto Trečiojo amžiaus universteto (MČTAU) rektorės dr. Zitos Žebrauskienės, yra labai daug klausimų, į kuriuos atsakymų senjorai negavo sovietinėje mokykloje, tačiau gali gauti šiandien.

„Kalbu apie psichologiją, savęs pažinimą. Šiuose universitetuose žmonės pagaliau išmoksta pamilti save, tampa pozityvūs, atsikrato kompleksų, sielos užterštumo, atranda fizinę ir dvasinę harmoniją. O tai – geriausia ligų prevencija“, - tikino pašnekovė.

Anot rektorės, TAU imasi fundamentaliausių žmogaus poreikių patenkinimo: kiekvienas turi būti pastebėtas, priimtas toks, koks yra, išklausytas, mylimas ir reikalingas. Tai tampa stimulu eiti į priekį, pagerina senjorų santykius su vaikais, anūkais, kurie į savo senelius ima žiūrėti kitomis akimis.

Lygiai taip pat svarbu senjorui kasdien turėti veiklos, susipažinti su aktualiais, praktiškais dalykais: šviestis euro įvedimo klausimu, mokytis kompiuterinio raštingumo, užsienio kalbų, leidžiančių laisviau jaustis kelionėse ar net padedančių atrasti jų džiaugsmą iš naujo.

„Mūsų turizmo fakultete Vilniuje studijuoja apie 700 žmonių, kurie aktyviai keliauja, tyrinėja Lietuvą, dalyvauja tarptautiniuose suaugusiųjų švietimo projektuose“, - pasakojo Z. Žebrauskienė.

Malta, Sardinija, net tolimosios Jungtinės Amerikos Valstijos – senjorams, anot rektorės, nieko nėra nepasiekiamo. „Kol vieni „bėdavojasi“ ir kiša į „pončiaką“, mes keliaujam“, - sakė telšiškė.

Dr. Z. Žebrauskienės atstovaujama įstaiga - seniausias Lietuvoje, 20 mokslo metus pradedantis Medardo Čoboto Trečiojo amžiaus universitetas, šiandien vienijantis 11 fakultetų ir apie 1,5 tūkst. studentų. Dr. Z.Žebrauskienės žodžiais, vien šiemet universitetas priims 580 naujų studentų, ir toliau aktyviai bendradarbiaus su rajonų universitetais, padės rasti lektorių paskaitoms, dalyvaus bendruose projektuose.

„Toks mūsų universiteto gyvybingumas įrodo, kad jis labai reikalingas. Paklausa yra didžiulė, toks yra ir noras. Veikiantys TAU kol kas nepajėgūs patenkinti šios paklausos. Lietuvoje senjorai, 60 m. ir vyresnio amžiaus žmonės, šiuo metu sudaro apie 700 tūkst., arba 18,2 proc. visų gyventojų. Iki šių mokslo metų pradžios TAU vienijo apie 8,5 tūkst. studentų“, - skaičius dėstė dr. Z.Žebrauskienė.

Viktorija VAŠKYTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas