Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Renovacijos traukinio tempai vangūs

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2014-09-19

Pagrindinėje Kretingos transporto arterijoje – Vilniaus gatvėje, prie namo Nr.10, nuo ankstyvo ryto sklinda statybiniai garsai, pastoliais laipioja darbininkai – čia pagal valstybinę daugiabučių renovacijos programą modernizuojamas pirmasis ir vienas seniausių daugiabučių mieste.

Renovuojamas pirmasis Kretingoje daugiabutis, vadinamoji kremlinė.

Padidės energijos efektyvumas

Pasak bendrovės „Kretingos komunalininkas“ daugiabučių namų renovacijos administratoriaus Kęstučio Motijausko, šis namas pirmiausiai pradėtas ruošti šildymo sezono pradžiai - pakeisti vamzdynai rūsyje, radiatoriai, šiltinamas stogas.

Konkursą laimėjusios Klaipėdos statybų bendrovės „Lankstinys“ statybininkai į darbus kibo vasaros pradžioje, jie ketina dirbti ir per žiemą, kad 34 butų Vilniaus g. Nr. 10 namo renovaciją užbaigtų ligi kito rudens. Visus darbus rangovas įsipareigojo atlikti už 1,4 mln. Lt. K.Motijauskas įsitikinęs, kad vieno iš pirmųjų ir seniausių Kretingos miesto daugiabučių, sovietmečiu kremline vadinto dėl to, kad butus jame skirdavo įtakingiems asmenims, renovacija pirmiausiai pasitarnaus žmonėms dėl šilumos ekonomijos.

„Atnaujinus tinklus, apšiltinus namo sienas ir stogą, susitaupys ne mažiau kaip 40 proc. šilumos, - pabrėžė K.Motijauskas. - Šio namo energijos naudingumo klasė yra D, arba šeštoji iš devynių, o tai reiškia, kad energetiškai jis neefektyvus. Dabar jo energetinės sąnaudos yra 265,8 kWh/ kv. m per metus, o po modernizavimo, manoma, per metus bus sunaudojama 195,9 kWh/ kv. m“.

Renovacijos proceso pabaigoje, jo žodžiais, kiekvienam daugiabučiui bus išduotas sertifikatas, kuriame nurodyta, kokia energijos naudingumo klasė yra pasiekta.

Modernizuojant daugiabučius, K.Motijausko teigimu, sumažės kuro ekonomija, atmosfera bus mažiau teršiama anglies dvideginiu, pagerės viso miesto aplinka – daugiabučių modernizavimo projektams valstybė suteikia 10 proc. paramos pagal klimato kaitos specialiąją programą. „Kremlinei“ – nauji kailiniai

„Šiame name gyvenu daugiau kaip pusšimtį metų, nuo statybos pradžios – 1961-ųjų. Aš laukiau renovacijos, nes gyvensim šiltai - pakeis stogą, radiatorius, nes stalininiai tebėra. Aprengs mūsų namą gražiais kailiniais“, - įsitikinusi 53 kv. m ploto bute gyvenanti 78-erių Bronė Ronkienė.

Moteris sakė, namo gyventojams paraginus pasirašyti dėl renovacijos, ji išsyk sutikusi: „Kaip nesutiksi, per 50 metų namas smarkiai susidėvėjo, turbūt brangiausiai visoje Kretingoje ir už šildymą mokėdavome. Nors man pačiai tiek bereikia - aš gaunu kompensaciją už šildymą, bet galvoju apie tas jaunas šeimas, kurios čia gyvens toliau, o ir namas turės kitą vertę“, -įsitikinusi moteris.

Sutuoktiniai 79-erių Ona ir Aleksandras Jočbaliai prisipažino nelaukę renovacijos, tačiau didesnei namo gyventojų pusei pasirašius, sutikę ir jiedu.

„Sužinojome, kad už savo 41,6 kv. m ploto būsto atnaujinimą turėsime mokėti 26 tūkst. Lt, pinigus išskirstant per 20 metų. Ima juokas – mudu tiek nebegyvensime. Pusę sumos žadame sumokėti iš anksto - nepaliksime gi vaikams skolų naštos“, - atviravo O.Jočbalienė.

Moteris neslėpė, jog renovacijos darbai, prie kurių teko priprasti, įnešė ir diskomforto: „Per karščius bildėti pradėdavo nuo 5 val. ryto. Po mūsų langais statybininkai buvo įsitaisę „rankovę“ - iš viršaus pro ją mėtė atliekas, negalėjome nė lango atverti. Dabar per laiptinės angą laipioja ant stogo, nešioja purvą“.

O.Jočbalienė taip pat svarstė, ar naujas tinkas, kuriuo padengs namo išorės sienas, bus toks tvirtas, kaip sovietinių laikų.

Gyventojai gali vertinti darbus

Už techninę renovuojamo Vilniaus g. Nr. 10 namo priežiūrą atsakingas konkursą laimėjusios Kauno bendrovės „Anticus“ vadovas Vidas Stasiulaitis teigė, jog renovacija vykdoma gyventojų patogumui, todėl ir jie turi teisę dalyvauti procese, vertinti darbų eigą. Tačiau jis pastebėjo, kad kol kas gyventojai daugiau stebi darbus, juos labiausiai domina, ar šildymo sezonui tikrai bus pasirengta. Specialistas teigė, jog statybininkai Vilniaus g. Nr. 10 namo renovaciją pradėjo gana racionaliai – iš kiemo pusės: „Gyventojams tai ir sukėlė laikinų nepatogumų dėl to, kad jie nebegali parkuoti savo automobilių, kaip buvo įpratę. Tačiau juk bet koks remontas, net ir bute, sukelia diskomfortą, o čia remontuojamas visas namas“, - mano jis.

Teorija – graži, praktika - sunki

Prieštaringai renovacijos proceso pradžią vertino bendrovės „Palangos komunalininkas“, šiuo metu besirūpinančios 9 kurorto daugiabučių renovacija, vadovas Kostas Skierus.

„Procesas vyksta ne taip sklandžiai, kaip įsivaizdavome. Pirma, gyventojai pageidauja, kad darbų būtų atlikta daugiau, negu buvo aptarta renovacijos pradžioje. Antra, mums patiems reikia nuolat kontroliuoti statybą, kad darbininkai laikytųsi techninių reikalavimų. Statybų techninės priežiūros firmomis nelabai tepasitikime, nes vienas techninės priežiūros specialistas prižiūri daug objektų, nors realiai kiekvienoje statybvietėje turėtų praleisti po pusdienį“, - kalbėjo K.Skierus.

Jis tvirtino, jog jo vadovaujamoje bendrovėje, be daugiabučių renovacijos administratoriaus, dar 3 profesionalūs inžinieriai greta savo tiesioginių pareigų prižiūri ir renovacijos proceso eigą.

„Labai didelis biurokratinis aparatas, administratoriui tenka tvarkyti šūsnis popierių. Mes negalime paleisti statybų, nes atsakyti turėsime patys: bus duota 10 metų namo garantija, gyventojai ima paskolas – visa tai gula ant mūsų bendrovės pečių“, - tvirtino K.Skierus.

*

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos Klaipėdos skyriaus vedėjos Lilijos Misiulienės komentaras:

- Mūsų tarnyba vykdo modernizuojamų objektų patikras, vadovaudamasi Statybų priežiūros techniniu reglamentu, tačiau techninių prižiūrėtojų mes nekontroliuojame. Gyventojų interesams atstovauja įgaliotas asmuo, kuris kontaktuoja su techniniu prižiūrėtoju. Techninės priežiūros specialistas įmonės administratoriui pateikia grafiką, kada jis bus konkrečiame objekte. Techninė priežiūra nėra sudėtinga, tačiau specialistas, pradedant kiekvieną naują technologijos procesą, objekte turi lankytis ne rečiau, kaip dukart per savaitę. Tačiau gyventojai negali reikalauti iš jų tokių darbų, kurie nėra numatyti daugiabučio modernizavimo projekte.

Mūsų inspekcija be išankstinio perspėjimo tikrina rangovų darbus – tokios patikros išvien su savivaldybių statybų inspektoriais modernizuojamuose objektuose yra privalomos. Jeigu pastebime klaidų, tikriname papildomai. Didžiausios pastebėtos rangovų klaidos: trūksta informacinių stendų, nėra konteinerių statybinėms atliekoms. Tačiau pasitaiko ir rimtų pažeidimų: pernai Lietuvoje užfiksuoti 9 atvejai, kuriems surašyti administracinės teisės pažeidimų protokolai ir skirtos 1-5 tūkst. Lt nuobaudos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas