Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Atnaujina bijūnų darželius

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Gamta
  • 2014-09-12

Šiomis dienomis Kretingos muziejaus gėlynuose verda intensyvus darbas: Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė su pagalbininkais užsibrėžė tikslą atnaujinti bijūnų darželius. Baigus šį darbą, ketinama įrengti vienadienių gojelius, muziejaus gėlynus praturtinti svogūninėmis gėlėmis.

Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė tikisi, kad rudenį tinkamai pasirūpinus bijūnais, vasarą jie atsidėkos gausiai žydėdami.

„Iki rugsėjo 15-osios – idealiausias metas persodinti ir dauginti bijūnus. Visų pirma juos išskirstysime pagal spalvas: baltą, bordo, rožinę. Vasarą, kai bijūnai žydėjo, pažymėjau, kuris kaip žydi, ir štai rudenį išgryninsime du jau buvusius darželius, vieną įrengsime naują“, - kokiomis spalvomis kitą vasarą pražys muziejaus darželiai, apibūdino J.Tertelienė.

Ji suskaičiavo, jog Kretingos muziejus turėjo 14 rūšių bijūnų, ir šį rudenį jų kolekcija praturtėjo dar 3 rūšimis – naujų bijūnų muziejaus darbuotojų prašomi padovanojo privatūs asmenys. „Dar labai trūksta bordo spalvos bijūnų – jeigu kas panorės su mumis pasidalinti šių gėlių auginiais, labai apsidžiaugsime. Taip pat labai laukiame, kad žmonės padovanotų ir svogūninių gėlių: muziejaus gėlynų plotai – nemaži, todėl nemažai – šimtais ir tūkstančiais – reikia ir tulpių, narcizų, krokų bei kitų pavasarinių gėlių svogūnėlių. Juos ketiname sodinti tarp bijūnų, rožynuose“, - J.Tertelienė kvietė kretingiškius bei rajono gyventojus prisidėti gražinant krašto paveldą – Kretingos dvaro parko viešąsias erdves.

Nors bijūnai – jautrūs persodinimui, jie – nereiklūs priežiūrai. „Jų nereikia tiek intensyviai tręšti, purkšti nuo kenkėjų, kai, pavyzdžiui, rožes reikia puoselėti nuolat. Persodindami ir daugindami stengiamės pasaugoti trapias bijūnų šaknis, įkrėtėme mėšlo, kurio mums parūpino rajono Konsultavimo tarnybos konsultantas Andrius Trakis, gavome komposto, persodintus bijūnus gerai paliejome – manau, vasarop už šį rūpestį bijūnai atsidėkos gausiai žydėdami“, - vylėsi Gamtos skyriaus vedėja.

Ji apgailestavo, kad Dvaro parko lankytojams dar pakyla ranka niokoti bijūnų darželius: būna, kad po nakties bijūnai – išgulėti, žiedai – nudraskyti. Skinti bijūnų žiedus nepasigėdija ir jaunos mamos, ir pagyvenusios moteriškės.

Persodinti ir padauginti, įrengti naują bijūnų darželį Kretingos muziejus pasitelkė 3 viešuosius darbus dirbančius žmones – gėlynų pertvarka reikalauja rankų darbo ir fizinės jėgos.

Gamtos skyriaus vedėja J. Tertelienė jau suka galvą, kaip pertvarkyti melsvių gėlynus – susodintos per daug saulėtoje vietoje, jos skursta, atrodo nedekoratyviai: „Jų vietoje bandysime užsodinti vienadienių gojelius – tai gana puošnios, skirtingu laiku žydinčios daugiametės gėlės, nereikalaujančios ypatingos priežiūros, lengvai dauginamos, o ir rūšių – jų turime 22 - yra pačių įvairiausių – žydinčių geltona, rožine, bordo, oranžine spalvomis“. Kretingos muziejaus daugiamečių gėlynų įvairovę kuria ne tik bijūnai, rožės, vienadienės, bet ir kanai, kurie šiemet žydi ypač turtingai, šilokai, levandos, astilbės, sidabrakrūmiai, hortenzijos, šiais metais prie muziejaus fasado pasodinta dekoratyvių spygliuočių.

„Didžiausias mūsų rūpestis – rožynai, kuriems ši vasara su savo karščiais ir liūtimis buvo labai rimtas išbandymas. Atsiradus galimybėms, rožynus taip pat reiktų atkurti, kad jie iš tiesų pateisintų dvaro vardą“, - teigė J.Tertelienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas