Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Stiprins Padvarių užtvanką

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Aktualijos
  • 2014-09-12

Bendrovė „Sweco hidroprojektas“ vakar Savivaldybėje pristatė užtvankos ant Akmenos upės Padvarių kaime rekonstrukcijos projektavimo užduotį, pagal kurią dar šiemet turėtų būti parengtas užtvankos atnaujinimo techninis planas, o planuojami darbai turėtų būti užbaigti iki 2015 metų spalio mėnesio.

Kretinga per 2005 metų potvynį buvo prie katastrofos slenksčio. Jei liūtys būtų nesiliovusios dar savaitę, Padvarių užtvanka ties „Vienkiemio“ sodyba greičiausiai būtų neatlaikiusi.

Užtvanka – lyg tiksinti bomba

„Užtvankos rekonstrukcijos tikslas yra likviduoti jos avarinę būklę ir išspręsti potvynių reguliavimo klausimą, dabar per kiekvieną didesnį potvynį „sėdime ant „bombelės“ , - teigė Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas. Jam pritarė ir užtvanką prižiūrinčios kooperatinės bendrovės „Kretingos ūkininkas“ direktorius, melioracijos ir hidroįrenginių specialistas Antanas Būta, prisiminęs didįjį 2005-ųjų potvynį. „Jeigu dar savaitę būtų liję, užtvanka nebūtų atlaikiusi. Tam, kad išsaugotume užtvanką ir išvengtume smūginės bangos, kuri nušluotų dalį J. Basanavičiaus gatvės Kretingoje ir gal netgi geležinkelio tiltą per Tenžę, būtų reikėję nuleisti užtvankos vandenį nebesaugant sklypų. Kada toks potvynis gali vėl pasikartoti – sunku prognozuoti“, – kalbėjo jis.

Rekonstrukcija būtina

Padvarių užtvanką pastatė 1981 metais. A. Būtos pastebėjimu, užtvanką apgadino ne vien didžiausias 2005-ųjų bei po poros metų kilęs mažesnis potvyniai. Ji nukentėjo ir dėl Birutės gatvės Kretingoje renovacijos, dėl ko Akmenos upėje, žemiau užtvankos, pakilo vanduo, kuris patvenkė dalį užtvankos drenažo. Paplautos ir deformuotos yra užtvankos plokštės, jose yra įtrūkimų, ištrupėjimų. Laikui bėgant surūdijo dugninis vandens išleidimo skydas, kurį būtina pakeisti nauju. „Tūbausių užtvankoje, įsitikinome, dugninio skydo suremontuoti neįmanoma“, - tvirtino A. Būta. Dugninis skydas–sklendė skirta išleisti vandenį ištikus avarijai.

Bendrovės „Sweco hidroprojektas“ projektuotojai, įvertinę Padvarių užtvankos esamos būklės analizę ir hidrotechninių statinių tyrinėjimo darbus, nustatė, jog rekonstruojant užtvanką turi būti atnaujintas užtvankos drenažas, žemutinio bjefo vandens nuvedimo latakai, užaklinti drėkinimo sistemos 300 mm ir 400 mm diametro vamzdynai (užtvanka buvo pritaikyta tuometinio Kurmaičių paukštininkystės tarybinio ūkio laukams drėkinti). Taip pat turi būti rekonstruotas užtvankos skydas su jo valdymo mechanizmu. Projektuotojai siūlė seno skydo neberekonstruoti, o jį pakeisti nauju, su automatiniu valdymu, tačiau vakarykščio pasitarimo dalyviai sutarė, kad šiuolaikiškas skydas, jo elektrinis variklis būtų vandalų bei ilgapirščių taikinys. Projektuotojų siūlymu turėtų būti išardyti ir pakeisti naujais užtvankos šandorai, sutvirtinti užtvankos šlaitai, naujomis pakeičiant jų suirusias plokštes, atliekant šlaitų planiravimą. Turėtų būti suremontuotas ir esamas šachtos tiltelis, hidroizoliacinėmis medžiagomis užtaisytos įtrūkusios šachtos išorės bei vidaus dalys.

Padvarių užtvanką renovuoti planuojama ES paramos lėšomis, jų šiam projektui numatyta apie 1,3 mln. Lt, iš kurių 76 tūkst. Lt už projektavimo darbus pasiims „Sweco hidroprojektas“. Projektuotojai vėluoja, nes iki šių metų rugsėjo mėnesio jau turėjo būti parengtas rekonstrukcijos techninis projektas. Vakar sutarus dėl konkrečių renovacijos darbų, projektuotojams šis terminas turėtų būti pratęstas dar 2 mėnesiams.

Aplinkkelio nebus

Rekonstruojant užtvanką teks sutvarkyti pravažiavimo kelią, kurio važiuojamosios dalies plotis yra 4,5 m, užtvankos 13 metrų apimtyje įrengti atitvarus. Projektuotojai buvo numatę dabartinę kelio žvyro dangą pakloti asfaltu, tačiau paaiškėjo, kad to padaryti neleidžia ES paramos lėšų naudojimo suvaržymai, kadangi rekonstruojant leidžiama atstatyti tik buvusią, šiuo atveju – žvyro – dangą. Dėl kelio kilo ir daugiau keblumų – pagal tebegaliojantį rajono Bendrąjį planą (BP), šis kelias yra įtrauktas į Kretingos miesto aplinkkelį maršrute Kretinga-Skuodas. Pritaikant dabartinį užtvankos kelią aplinkkeliui, tektų jį gerokai išplatinti. „Turėtume estakadą statyti, o tai nežinia kiek kainuotų“, - pastebėjo A. Būta, pasiūlęs aplinkkelį nukreipti per Kurmaičių gyvenvietę. V. Domarkas teigė, jog BP paseno, jį būtina atnaujinti ir be aplinkkelio per užtvanką. Tam pritarė ir kiti.

Svarsto naujos pralaidos statybą

Aptariant Padvarių užtvankos renovaciją buvo svarstomas siūlymas užtvankos patikimumą padidinti pastačius naują vandens pralaidą, nors, kaip buvo pažymėta, Aleksandro Stulginskio, taip pat ir Klaipėdos universitetų mokslininkai garantuoja, kad tokios papildomos pralaidos nereikia, kad vandens pralaidumą užtikrina esama šachta. Papildoma pralaida, šios idėjos nešėjų įsitikinimu, sumažintų žemupio staigius vandens kilimus, be to, ją būtų galima panaudoti hidroelektrinei statyti. V. Domarkas užsiminė, jog yra tuo suinteresuotas ir privatus investuotojas. „Negalima ignoruoti verslininko plano dabar tuščiai prabėgantį vandenį panaudoti elektrai gaminti“, - sakė jis. ES skiria lėšas Padvarių užtvankai rekonstruoti. Šių lėšų negalima panaudoti naujai pralaidai statyti. Be to, neaišku, kiek ši statyba kainuotų. Projektuotojai iš „Sweco hidroprojekto“ spėliojo: gal 2 mln. Lt, mažiau ar daugiau – paaiškėtų nusprendus, kokio pralaidumo ji turėtų būti, parengus projektus pralaidai statyti. „Pirmiausia turite išsiaiškinti, ar to statinio reikia, ir svarbiausia – kokio pralaidumo. Dėl papildomos pralaidos reikalingumo išvadą turėtų pateikti hidrologai“, - teigė projektuotojai. „Gal agentūra (Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), kontroliuojanti ES lėšų užtvankos renovacijai skyrimą, panaudojimą, - aut. past) sutiktų, kad verslas savo lėšomis atlygintų tai, ko negalima daryti iš ES lėšų“, - svarstė V. Domarkas. Jis nurodė Savivaldybės specialistams dar šią savaitę kreiptis į NMA ir išsiaiškinti, ar yra galimybė gauti ES paramos lėšų ir naujai vandens pralaidai prie Padvarių užtvankos statyti.

A. Būta griežtai nepritarė, kad užtvankos vandens lygis būtų reguliuojamas vandenį dirbtinai nuleidžiant prieš potvynio, ilgalaikių liūčių grėsmę. „Dabar yra automatinis reguliavimas – šachta praleidžia tiek vandens, kiek yra suskaičiuota. Jei pradėsime judinti, draskyti įrengimus, tik bėdų prisišauksime“, - tvirtino specialistas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas