Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Petrikaičių kapinės stebimos vaizdo kameromis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2014-08-12

Į kone metus veikiančias Petrikaičių kapines amžino poilsio į įprastas kapavietes jau atgulė 20 asmenų, o į kolumbariumą – 6 urnos su mirusiųjų palaikais. Rami nuošali vieta pamiškėje, kur nesigirdi mašinų gausmo, – į paskutinę kelionę mirusiuosius čia atveda specialiai nutiestas kelias. Jų ramybę užtikrina 9 įrengtos vaizdo kameros.

Siautėjo keturračiais

Pirmasis Kretingos rajono gyventojas į Petrikaičių kapines atgulė pernai spalį.

Anot šių kapinių prižiūrėtojo Jono Drungilo, naujųjų kapinių vieta, ligi tol kėlusi abejonių, kad yra pernelyg – apie 7 km – nutolusi nuo miesto, būtent ir yra patraukli savo ramuma. Ant pirmųjų palaidotų mirusiųjų kapų artimieji jau pradėjo statyti paminklus.

„Deja, nežinia, dėl projektuotojų ar statybininkų kaltės išlindo ir pirmasis statybos brokas – paplautas kelias. Taip pat neprigijo dalis – apie 70 – berželių, kuriuos rangovas pažadėjo atsodinti“, – patikino J.Drungilas.

Kapines juosia tvora, reaguojanti į prisilietimą – išsyk įsijungia signalizacija. Stebėti jų teritoriją ir aplinką yra įrengtos vaizdo kameros, kurios padeda atsekti, ar kapinėse nesiautėja piktavaliai, ar į jas nebando įsibrauti miško žvėrys.

„Jau buvo incidentas, kai iš miško išlėkė keturračiai ir manevruodami gabalais išrausė daug grunto, kuris krito ant šaligatvio. Kameros padėjo identifikuoti keturračių savininkus. Užfiksuotas dar vienas nemalonus incidentas, kai specialiai į kapines nutiestu keliu, kuris nėra pritaikytas sunkiasvorei technikai, į laukus vyko ūkininkas, ir mašinos ratai taip pat apdergė kelią. Kameros reikalingos ir dėl tų, kurie mėgsta pamiškėje relaksuotis su buteliu stipraus gėrimo“, – kapinių apsaugos būtinybę pabrėžė J.Drungilas.

Įrengtas pelenų išbarstymo laukas

Kapinėse įrengtame 180 vietų kolumbariume jau yra užimtos 6 sekcijos, kuriose patalpinta po 1 urną. „Vietas kolumbariume užsiima šeimos, nes į vieną sekciją gali sutilpti ne viena, o 8 ar net 10 urnų. Jos gali būti sudėtos viena šalia kitos, mažesnės – viena ant kitos“, – tvirtino J.Drungilas.

Jeigu velionis kremuojamas, jo artimieji gali pasirinkti: ar pelenus laikyti kolumbariume, ar juos palaidoti įprastoje kapavietėje. Pastaruoju atveju yra skiriamas tokio pat dydžio plotas, kaip ir laidojant su karstu: 2 asmenims – 2,80 x 2,50 m.

Anot J.Drungilo, Kretingos rajono tarybos sprendimu, ir kapavietė, ir vieta kolumbariume Kretingos rajono žmonėms yra skiriama nemokamai.

„Jeigu artimieji pageidauja palaidoti asmenį iš kitos vietovės, jie turi pagrįsti, kaip jų giminystės ryšys yra susijęs su Kretinga ir kas prižiūrės kapavietę“, – paaiškino J.Drungilas.

Pasak J.Drungilo, kapinėse yra įrengtas ir pelenų išbarstymo laukas – tai yra numatyta Kapinių tvarkymo taisyklėse, kurias dar 2008 m. patvirtino Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

„Šis laukas yra kapinių pakraštyje, jo plotas – 160 kv.m. Jis yra nuolat nušienaujamas. Jame negali būti jokių palaidojimų ir paminklų, vieta niekaip nepažymima, o duomenys apie mirusįjį tik įrašomi į registravimo žurnalą“, – patikino kapinių prižiūrėtojas.

Į šį lauką mirusiojo pelenus gali pageidauti išbarstyti induizmo išpažinėjai ar laisvamaniai, nes krikščionių tikėjimas reikalauja, kad mirusysis būtų palaidotas žemėje arba urna su jo palaikais laikoma kolumbariume.

Į žalią veją – kitąmet

Įrengiant Petrikaičių kapines, buvo numatyta itin novatoriška idėja – žalia veja su nedideliais vienodais knygos formos paminklais.

„Ši kapinių vieta labai primintų skandinavišką kapinių tradiciją. Tokios kapavietės nebūtų puošiamos nei gėlėmis, nei žvakėmis ar dekoratyviniais krūmais. Tačiau šiemet suformuoti kokybiškos vejos nepavyko, nes metas žolei augti buvo nedėkingas: karšta – šalta, vėl karšta. „Konsultuojamės su bendrove „Dotnuvos projektai“, kuri pataria, koks sėklų mišinys labiausiai tinkamas mūsų sąlygomis, kuo tręšti, kad užaugtų tanki, vešli žolė“, – J.Drungilas patikino, kad kitam pavasariui speciali vieta vienodiems kapams jau bus parengta.

Tokios kapinės, jo nuomone, būtų ne tik estetiškos, bet ir labai patogios emigrantams, kurių artimieji bus palaidoti čia. Žaliojoje vejoje bus skirta įprasta vieta šeimyninei kapavietei – 2,80 x 2,50 m, tačiau šeimyninis kapas bus be bortelių, praėjimas tarp kapaviečių iš šonų – 0,5 m, o tarp eilių – 1,5 m.

„Visuomenei pavasariop pristatysime ir būsimų vienodų paminklų maketą“, – teigė J.Drungilas.

Jo žodžiais, viena pagyvenusi kretingiškių pora jau domisi šiuo palaidojimo būdu: „Jie sako, kad vaikai išvykę į užsienį ir, ko gero, nebegrįš į Lietuvą. Į kolumbariumą amžino poilsio atgulti nenori, bet ir vaikams užkrauti rūpesčių – taip pat. Todėl jiems ir atrodo tinkamiausias būdas – būti palaidotiems vejoje, kuria nuolatos rūpinsis kapinių darbuotojai“, – sakė J.Drungilas.

Priežiūros paslaugos – brangios

Į tradicines kapavietes atgulančių mirusiųjų artimiesiems yra siūlomos ir kapavietės priežiūros paslaugos. Tačiau kol kas jų niekas nepageidavo.

„Per brangu. Tarkim, sutvarkyti kapavietę – nuvalyti antkapius ir bortelius, išlyginti, nuravėti, sušluoti šiukšles aplink kapavietę, nufotografuoti prieš ir pabaigus darbus – kainuoja 160 Lt. Tačiau į šią sumą neįskaičiuojamos nei gėlės, nei žvakės. Vien gėlių ir žvakių atvežimas ir padėjimas, neįskaičiuojant pačių gėlių ir žvakių, kainuoja 10, 70Lt“, – pastebėjo J.Drungilas.

Todėl negalintiems patiems pasirūpinti kapaviete, žalią kapinių erdvę J.Drungilas ir vertina kaip geriausią išeitį.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas