Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus duomenimis, vidutinis mokytojų, priešmokyklinių klasių auklėtojų amžius praėjusiais mokslo metais buvo 47-eri, darželio auklėtojų – 49 metai. Nors amžiaus vidurkis siekė beveik 50, mokinių, tėvų ir švietimo specialistų nuomone, mokymo kokybei daugiausiai įtakos turi ne pedagogo amžius, o sukaupta patirtis, asmeninės savybės.

Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos Tėvų komiteto pirmininkės Dianos Garjonienės teigimu, vidutinis pedagogo amžius – tik statistika.

„Metai neturi reikšmės. Svarbiausia yra pedagogo santykis su darbu, mokiniais“, – mano ji.

Būsimas vienuoliktokas, tos pačios gimnazijos viceprezidentas Laurynas Puidokas sakė, kad kartais tenka iš mokinių išgirsti replikų, jog vyresnės kartos mokytojai nieko nesupranta, kad jie – atkeliavę iš praėjusio amžiaus, bet, vaikino teigimu, jis nėra girdėjęs nusiskundimų mokykloje dirbančių pensinio amžiaus pedagogų darbo kokybe. Anot jo, atvirkščiai – jie laikomi stipriais specialistais.

Pasak Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos (LMPS) pirmininkės Jūratės Voloskevičienės, pedagoginis darbas reikalauja nemažai fizinių ir psichologinių pastangų. Dėl šios priežasties pedagogų bendruomenė siekia, kad būtų priimta įstatymo pataisa, pagal kurią mokytojai, turintys 30 metų mokinių ugdymo darbo stažą, į pensiją išeiti galėtų sulaukę 55-erių.

Kretingos rajone, Švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės Aušros Zebitienės duomenimis, iš 529 mokytojų 30 ir daugiau metų pedagogais išdirbę yra 160. Jų amžiaus vidurkis – 57-eri.

„Pirma, priėmus šią pataisą, pedagogui būtų suteikta galimybė pasirinkti, ar jis nori likti mokykloje, ar jau norėtų užsiimti kita veikla. Antra, taip atsirastų ir laisvų darbo vietų, nes vyresni, pensinio amžiaus mokytojai vis negailestingai vanojami lazda, kad sėdi užėmę darbo vietas, kurių reikia jauniems specialistams“, – sakė J. Voloskevičienė.

Klaipėdos teritorinės darbo biržos Kretingos skyriaus vedėjos Virginijos Naudžienės teigimu, šiuo metu dirbti švietimo sistemoje pageidauja 10 universitetinį ir 3 koleginį išsilavinimą turintys pedagogai. Jų amžius svyruoja nuo 22 iki 40 metų. Daugiausiai – 6 žmonės – norėtų įsidarbinti pradinio ugdymo mokytojais.

Anot A. Zebitienės, vienam Kretingos rajono pedagogui tenka 8,55 mokiniai.

„Vaikai galbūt labiau nori jaunesnių mokytojų, bet, jeigu vyresnio amžiaus pedagogas vis dar turi ugnies, noro, kodėl gi jis negali dirbti? Reikia tik džiaugtis, kad 60 metų perkopę pedagogai kartu su mokiniais sugeba atlikti kūno kultūros pratimus, vis kažkuo juos sudomina“, – mano Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė.

Pats aktyviausias pedagogas, J.Voloskevičienės manymu, yra 30-50 metų, kai dar turi ir energijos, ir kūrybinių galių, o taip pat – patirties. Skeptiškai vertinti vyresnės kartos pedagogų, pasak jos, nevertėtų. Daug kas priklauso ne tik nuo mokytojo amžiaus, o ir savigarbos – kaip jis sugeba susitvarkyti su klasės kolektyvu: leidžia mokiniams jam lipti ant galvos ar ne.

LSMP pirmininkės nuomone, iš mokyklos mokytojas turi išeiti išlaikydamas žmogiškąjį orumą. Tai – dar viena iš priežasčių, kodėl siekiama paankstinti mokytojų pensinį amžių. Anot jos, ne kiekvienas 60 ir vyresnio amžiaus žmogus gali jaustis oriai prieš auditoriją, kuri ne visada psichologiškai yra gailestinga.

„Kai mane, prieš išeinant į pensiją, direktorė dar kvietė pasilikti, atsakiau: „Mokytojas kaip ir aktorius turi laiku nulipti nuo scenos.“ Mes juk per dieną į ją lipame 7-8 kartus ir kiekvienąkart atsistojame vis prieš kitą auditoriją“, – sakė J. Voloskevičienė.

Moters manymu, neretai pensinio amžiaus mokytojai laikosi įsikibę pedagogo kėdės dėl finansinių – reto mokytojo pensija siekia 1 tūkst. Lt – ir dėl psichologinių priežasčių.

„Mokytojas yra pripratęs visą laiką būti dėmesio centre. Puikiai žinau, kad mokytojai, kurie išėję iš mokyklos nesusiranda kitos veiklos, labai greitai pasensta ir psichologiškai, ir fiziškai. Jiems pritrūksta veiklos, nuolatinio lėkimo, galų gale – dėmesio, jie jaučiasi nereikalingi“, – sakė LSMP pirmininkė.

Švietimo skyriaus duomenimis, 2013-2014 mokslo metais mokytojų ir priešmokyklinių klasių auklėtojų nuo 62 metų buvo 36, nuo 65 metų – 17. Vyriausias mokytojas – 69-erių.

Darželio auklėtojų nuo 62 metų buvo 2. Vyriausia – 64-erių metų auklėtoja.

Inesa RINKEVIČIŪTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas