Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kad maistas nekeltų pavojaus

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sveikata
  • 2014-08-01

Įsivyravus karščiams, būtina ne tik atsargiau rinktis maisto produktus, bet ir juos tinkamai laikyti bei apdoroti. „Per karščius padidėja rizika susirgti infekcinėmis ligomis, kurios plinta per maistą ir kurių sukėlėjai, esant pakankamai šilumos, ilgai išlieka gyvybingi ir sparčiai dauginasi“, – perspėjo Kretingos rajono Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vyriausioji specialistė, maisto produktų inspektorė Marija Emilija Žiubrienė.

Kretingos rajono Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji specialistė, maisto produktų inspektorė Marija Emilija Žiubrienė įsitikinusi, jog, gaminant maistą, nuo užkrato ir per didžiausius karščius apsaugos švara.

Viena tokių infekcinių ligų – salmoneliozė, kuriai ypač palanki terpė – 20-40 laipsnių šilumos – tokie orai kaip tik ir yra šiuo metu.

„Salmoneliozės sukėlėjų salmonelių gamtoje yra visur. Užsikrėsti jomis galima ir nuo naminių paukščių ar gyvūnų, valgant nešvarius vaisius ir daržoves. Salmoneles nešioja paukščiai, kiaulės, raguočiai, graužikai, šunys, katės. Salmoneliozės, kuria dažniausiai užsikrečia vaikai, senyvo amžiaus žmonės bei turintys sumažėjusį skrandžio sulčių rūgštingumą, požymiai – karščiavimas, viduriavimas, galvos, pilvo, raumenų skausmai“, – paaiškino M.E. Žiubrienė.

Jos pastebėjimu, Lietuvoje palyginti su kitomis šalimis sergamumas salmonelioze yra gana didelis – maždaug 66 atvejai100 tūkst. gyventojų. Per 2014 m. I pusmetį užregistruoti 6 ūmių žarnyno susirgimų protrūkiai, kilę dėl maisto. Susirgo 40 asmenų: 3 atvejai buvo vaikų ugdymo įstaigose, 3 – per organizuotus pobūvius.

„Norint apsisaugoti nuo salmoneliozės, būtina laikytis nustatytų maisto gamybos technologijų ir higienos reikalavimų. Ypač atsargiai reikia elgtis su žalia paukštiena, kiaušiniais, žuvimi, konditerijos gaminiais, – perspėjo specialistė. – Buvo laikas, kada, norint išvengti salmoneliozės, galiojo reikalavimas vasarą, per karščius, negaminti jokių kreminių pyragaičių ir tortų, šaltienos, paštetų, ir tai pasiteisino. Dabar yra atsiradusių daugybė konservantų, o į tortus retai kas beįplaka kiaušinių – juos pakeitė įvairios sintetinės žaliavos, tačiau karštą vasaros dieną net ir per vestuves nerekomenduočiau ant stalo dėti torto“.

Salmonelės bakterijos žūva 80 laipsnių temperatūroje per 10 min., todėl, pavyzdžiui, kiaušinį rekomenduojama išvirti taip, kad trynys būtų kietas, o termiškai neapdorotų kiaušinio trynių ar baltymų išvis geriau vengti.

Maisto produktų inspektorė patartų ir termiškai neapdorotą vištieną ar kitokios rūšies mėsą, kiaušinius laikyti atskirai nuo jau paruošto maisto, rankas plauti ne tik prieš ar po maisto gaminimo, bet ir kiekvienąsyk pačiupinėjus neapdorotą mėsą ar kiaušinius, o supjausčius žalią mėsą – nebenaudoti tų pačių įrankių ar pjaustymo lentelių kitiems maisto produktams ruošti, netgi ir nuplovus įrankius – geriau imti kitus. Norint išvengti užkrato, daržoves bei uogas, vaisius taip pat rekomenduojama valgyti tik gerai nuplautus. Nereikėtų rizikuot maisto produktų įsigyti iš nelegalių gamintojų ar neįteisintų prekybos vietų, kuriose niekas nekontroliuoja parduodamo maisto kokybės.

„Nustatyta, kad 98 proc. Lietuvoje parduodamo maisto yra saugus. Pagal šį rodiklį Lietuva netgi lenkia Europos Sąjungos vidurkį, kuris siekia 96 proc.“, – teigė M.E. Žiubrienė.

Kretingos rajono VMVT per šių metų I pusmetį gavo 5 vartotojų skundus, iš kurių tik 1 buvo pagrįstas. Atlikta 97 subjektų patikrinimai. Daugiausia, anot specialistės, nustatyta bendrų higienos pažeidimų, personalo higienos, produktų, ypač vaisių, daržovių kokybės pažeidimų. Visos rajono maisto įmonės taiko savikontrolės sistemą, dirba pagal geros higienos praktikos taisykles. Už nustatytus pažeidimus taikytos 8 piniginės baudos, o 1 įmonės veikla buvo laikinai sustabdyta, priimti 8 sprendimai, draudžiantys tiekti produktus į rinką.

„Dėl sugedusio produkto gali būti kaltas ir pats pirkėjas: nusiperka mėsos, pasideda į automobilį, kuriame nežinia kaip karšta, ir eina tvarkyti reikalų. Arba susitinka draugė draugę, o pirkinių maišelyje – greitai gendantys produktai. Patarimas vienas – nusipirkus produktų, juos kuo greičiau parnešti namo ir sudėti į šaldytuvą“, – patarė M.E. Žiubrienė.

Ji rekomenduotų būti itin atsargiems ir kelionėse – tiesiog nesivežti greitai gendančių produktų, kuriems būtinas šaldytuvas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas