Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kai nauji įspūdžiai tampa rutina

  • Mūsų žmonės
  • 2014-04-18

Naujų iššūkių nebijanti mūsų kraštietė salantiškė Dovilė Zubytė nesuabejojo ir tuomet, kai reikėjo pasirinkti studijas. Lietuvą ji paliko žinodama, kad visada čia galės sugrįžti. Dovilė susikrovė daiktus - tiksliai 20 kg į vieną lagaminą - ir išskrido į Angliją. Ten jos laukė fotografijos studijos, nauji žmonės, kitoks požiūris į gyvenimą ir daugybė netikėtumų.

Dovilė Zubytė: „Londone galima daug patirti, suprasti ir išmokti“.

Svečioje šalyje D.Zubytė netruko pajusti, jog yra dalykų, kurių ji pasiilgsta.

„Anglijoje maistas tartum labiau apdorotas, viskas sufasuota, nenatūralu. Negali net pasvajoti apie paprastą melisų arbatą, kurių kaime pririnkdavo močiutė. O aš dar esu pripratusi prie namie užaugintų daržovių...“ - teigė mergina ir pripažino, kad jai taip pat labai trūksta tylos: Anglijoje, net ir mažuose miesteliuose, nuolat - didžiulis eismas, prilygstantis Lietuvos didmiesčiams.

Kasdienybė – patirti kažką naujo

Jau antrus metus University forthe Creative Arts studijuojanti Dovilė teigė, kad vos atvykus viskas atrodė nauja ir įdomu. Savotiška rutina tapo kiekvieną dieną patirti naujų įspūdžių, sužinoti naujų dalykų. Vieną dieną ji atrado baleto pamokas ir nusprendė jas lankyti, nes savo šalyje visiškai neturėjo tam laiko. Kitą dieną pateko į biblioteką su didžiuliu kiekiu knygų, moderniausiomis technologijomis, galybe naujausių kompiuterių. Dar kitą tiesiog vaikščiojo nepažįstamomis Londono gatvėmis. Galiausiai naujovių perpildyta kasdienybė tapo tiesiog rutina. „Pasiryžimas studijuoti užsienyje parodo, kad esi drąsus ir savarankiškas. Ateityje dėl to galbūt pavyks lengviau rasti darbą bei tiesiog lengviau prisitaikyti sudėtingose situacijose“, – mintimis dalijosi studentė.

Londone visi lygūs

University forthe Creative Arts yra įsikūręs Farnhame. Tai - miestelis visiškai netoli Londono, ir miestelio aplinkoje tvyro tolerancija, daugiakultūriškumas bei laisvas požiūris.

Čia visiškai nieko nestebina, kad esi užsienietis. Visi pripratę prie vyraujančios kultūrų mišrainės. Drauge su Dovile studijuoja jaunuoliai iš Suomijos, Ispanijos ir Šiaurės Korėjos. „Kai dėstytojai pastebi akcentą, pasidomi, iš kokios šalies esu, tačiau niekad dėl to negirdėjau jokių neigiamų atsiliepimų. Dažnai - netgi priešingai, pasidžiaugia, kad Lietuvoje daug talentingų fotografų. Jų darbų galima įsigyti net Londono fotografijos galerijoje „ThePhotographers’ Gallery“, kuri yra bene vienintelė galerija Europoje, skirta tik fotografijai. O tai jau išties aukštas įvertinimas,“ – džiaugėsi Dovilė. Ji taip pat minėjo, kad užsieniečius lietuvių fotografijoje labiausiai traukia perteikiamas dar likęs sovietmečio prieskonis. Jiems tai yra egzotika, neįprastas, įdomus reiškinys. Lietuvoje dar daug natūralios gamtos bei globalizacijos nesugadinto žmonių požiūrio. Anglijoje, priešingai, yra įprasta nuolat ieškoti gilių minčių, niekur nenagrinėtų temų. Vietiniai stengiasi pateikti viską kuo originaliau, į pirmą vietą iškelia idėjas. Šis nuolatinis bandymas išsiskirti galiausiai irgi tampa vienodumu.

Studijose netrūksta praktikos

„Kai stoji į universitetą be jokių „gapyear“ (nepadaręs nė metų pertraukos), yra sunku prisitaikyti prie visiškai naujos sistemos. Lietuvos mokyklose įprasta daug dirbti, nuolat įsisavinti naują medžiagą, jausti mokytojų spaudimą. Mokiniai žino, kad nėra jokio „jeigu“, jie tiesiog privalo padaryti, ką reikia, iki tam tikros datos. Egzaminai mūsų šalyje yra esminis, viską lemiantis rodiklis. Stojant į mano pasirinktą universitetą užteko pateikti pažymių vidurkius,“ – pasakojo Dovilė.

Studentė teigė, kad Anglijoje susidūrė su visiškai kitokia mokymo sistema. Pavyzdžiui, namų darbams užduoda perskaityti esė, ir tik nuo tavęs priklauso, ar tu nori ją skaityti. Taip pat vyksta įvairiausi „workshop‘ai“, kurių metu studentai mokosi ryškinti juostas, dirba su nuotraukų redagavimo programomis, fotografuoja studijoje ir lauke, naudojasi modernia fototechnika. Nėra egzaminų sesijos, tiesiog per tris mėnesius reikia sukurti tris projektus. Tam tikra idėja, tam tikros taisyklės, kurių laikantis padarai kažką savito. Vertinimai vyksta peržiūrų metu, kai sukabini darbus kartu su kurso draugais. Tuomet rengiami aptarimai, kolegos išsako savo nuomonę, įvardija pliusus ir trūkumus, pataria, ką galėtum patobulinti. Galiausiai dėstytojai įvertina darbus, atsižvelgdami į tai, kaip išpildomos projekto taisyklės ir siekiai. Taip pat būtina turėti ieškojimų knygą, kurioje rašomos visos klaidos, minčių eiga, įkvėpimo šaltiniai, ką darei, ko siekei, kokių rezultatų tikėjaisi. University forthe Creative Arts labiausiai yra orientuotas į meninę fotografiją, kuriai ne visada būtinos labai gražios ir tvarkingos nuotraukos, svarbiausia - turėti viziją. Gali fotografuoti nors ir telefonu. Jei darbas perteikia tavo idėją, jis bus labai gerai įvertintas.

Studentai supažindinami ir su konkurencija

Kiekvieną savaitę į fotografiją studijuojančiųjų paskaitas ateina vis kitas garsus menininkas ar tiesiog su fotografija susijęs žmogus ir dalijasi savo patirtimi vienoje ar kitoje srityje. Kartą studentams paskaitą vedė muzikos grupės „Rudimental“ fotografo agentas. Jis pasakojo, kaip turi atrodyti dėmesio vertas portfolio, kaip parduoti savo paslaugas, ką daryti, kad pastebėtų būtent tave. Londone per dieną agentai kartais gauna per 100 fotografų gyvenimo aprašymų, tad tenka išties pasistengti, kad pavyktų. reikia ne tik būti išskirtiniam, bet ir turėti sau būdingą stilių bei estetiką, kad pamatę darbus, visi iškart galėtų suprasti, kad jie yra būtent to fotografo.

Tačiau stengtis tikrai verta, kartais gera fotografija gali uždirbti keliasdešimt tūkstančių svarų ar daugiau. „Mus moko, kad kontaktai turi labai daug įtakos. Tad yra būtina juos nuolat plėsti. Net paprasta vizitinė kortelė neretai atneša didžiulę sėkmę“, – teigė fotografijos studentė.

Kodėl studijoms ji pasirinko būtent Angliją?

„Nesijaučiau turinti ką prarasti. Pagalvojau, kodėl gi ne. Geriau vėliau gailėsiuos dėl to, ką padariau, negu ko nepadariau“, – savo pasirinkimą studijuoti užsienyje apibūdino D.Zubytė, kuri jau XI klasėje suprato, kad labiausiai ją dominanti sritis yra fotografija. Domėdamasi išsiaiškino, kad iš Europoje esančių universitetų tinkamiausi studijuoti fotografiją yra Londone. Tai - kosmopolitiškas miestas, suteikiantis dideles galimybes turintiems talentą. Londone galima labai daug patirti, suprasti ir išmokti.

Agnė ABELKYTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas