Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nuo skulptūrų – prie velykinių kiaušinių

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2014-04-18

Kretingiškio tautodailininko 55-erių Lino Puškoriaus šeimos Velykų stalas šiemet bus papuoštas ne vien įprastais margučiais, - atskiroje pintinėje puikuojasi krūva įvairiais raštais pačios motinos gamtos išmargintų ir meistro rankomis ištekintų medinių kiaušinių.

Tekindamas kiaušinius Linas Puškorius siekia atverti pačią medžio širdį - parodyti natūralų jo grožį.

Gamta mutantų nekuria

„Visokios medienos turiu prisikrovęs, bet ne iš kiekvieno gabalo įdomus kiaušinis „išsirita“. Kokių rūšių „vištos šiuos kiaušinius padėjo“? Ogi šis juodas – iš ąžuolo, kuris šimtmečius pratūnojo Salanto upės gelmėje, tėvukas aptrūnijusį rąstigalį kažkada ištraukė. Štai šis - iš sprindžio dydžio ąžuole pajuodavusios medienos. Kitas – iš Karelijos beržo, o anas - iš medžio, į kurį buvo trenkęs žaibas – šio mediena vibruojančiomis srovelėmis nubėga. Smaragdinio žalumo – iš drebulės, pažeistos Anatolijaus uragano, taškuotas – iš beržo, „patroškinto“ su visa žieve. Man ypač gražus – su įspausta paukščio plunksna: šį kiaušinį milimetrų tikslumu išpjoviau iš dviejų gretimai suaugusių ąžuolo šakų“, - iš pintinės ant stalo pabėręs margučius, meistras suskubo juos apibūdinti.

Koks penkiasdešimt skirtingų spalvų, raštų, dydžių ir belikę – kiti išdovanoti, išvežioti po svečias šalis. L.Puškorius sakė neturįs tikslo jų kaupti – pasilikęs tik pačius įdomiausius.

Kiekvienas kiaušinis – skirtingas, nes, tautodailininko manymu, motina gamta klonų nemėgsta, - ji nesukūrė nė dviejų identiškai vienodų medžių.

L.Puškoriui norėjosi ir kitiems žmonėms parodyti, koks medis yra gražus savaime, o tai ypač matosi jo apvalume. Dėl to ir buvę „sudėti“ šie kiaušiniai.

Jo žodžiais, labai svarbu yra pačiame medžio gabale aptikti įdomiausią jo dalį: „Prie medžio įgudusi mano akis jau išsyk pamato, iš kurios medžio vietos gali išeiti įdomus kiaušinis“, - kalbėjo garsių Žemaitijos krašto tautodailininkų – Aniceto ir Birutės Puškorių - palikuonis, mediniais kiaušiniais susidomėjęs vos prieš kelerius metus.

Šeimyninėje nuotraukoje - Kretingos vardą išgarsinę kūrėjai B. ir A. Puškoriai bei 5 jų sūnūs: (iš kairės) Januaris, Anicetas, Birutė, Raimondas, Linas, Benjaminas, sėdi – Povilas.

Prisimena medgraužio krikštą

O ligi tol buvo skulptūros, kaukės, šaukštai. Medį, neslėpė L.Puškorius, savo rankomis glostąs nuo tiek, kiek save jau atmenąs: „Gal kokių penkerių buvau, kai į tėvo „meistarnę“ užėjęs, sumaniau išsidrožti voveraitę.

Penkeriais metais vyresnis brolis Raimundas buvo ką tik prasikirtęs ranką, tėvas prisakė mudviem neliesti kirvio. Bet kur tau: su kaltais nesisekė, o voveraitei reikėjo uodegą patrumpinti. Aš tik šmakšt ir yra – nusikirtau piršto galiuką. Girdžiu – tėvas pareina, aš tik šmurkšt į virtuvę, suėmiau pirštą, o kraujas varva. Išlindau, sakau duonelę riekiau, ir įsipjoviau. Tėvas užbintavo, taip ir nesupratęs, kad galiukas nukirstas ir prilipdytas. Tik stebėjosi, kodėl tas mano pirštas taip ilgai negyja“, - pirmąjį medgraužio „krikštą“ prisiminė pašnekovas.

„Šiemet amžinatilsį tėvukui būtų sukakę 103-ji, o mamai – 93-ji. Abu - iš Skaudvilės, tėvas buvo nusižiūrėjęs mamą ir ilgokai laukė, kol ši paūgės ir tiks jam į žmonas“, - Lino atmintyje išliko audimo staklėse sėdinčios motinos vaizdas.

Jis sakė, kad tėvas niekada per prievartą nevertė 4 savo sūnų sekti jo pėdomis ir drožinėti medį. Jo dorovės pamokymai, meilės gamtai pamokos be moralo sūnums krito į širdį. Visi broliai – vyriausias 66-erių Januaris, 64-erių Benjaminas, 59-erių Raimondas ir jis – daugiau ar mažiau savo gyvenimus susieję su drožyba. Trys iš jų, išskyrus į verslą pasidavusį Benjaminą, yra tautodailininkai. Lino šeima globoja ir neįgalų penktąjį brolį 61-erių Povilą.

Baltijos kelio proga L.Puškoriaus išdrožta skulptūra „Liūne“, vaizduojanti du rankas lenkiančius velnius su Hitlerio ir Stalino veidais, ypač aktuali šiandien: „Pasaulis fašizmą pasmerkė, bet komunizmo – ne. Ir to pasekmes šiandieną jaučiame Kijeve“, - įsitikinęs tautodailininkas.

Vėrinys iš 650 skylėtų akmenukų

Tėvonijoje, įspūdingo Akmenos vingio šlaite, Nidos gatvėje, namus įsikurdinęs L.Puškorius sakė nuo vaikystės čia pažįstąs kiekvieną pėdą – nučiuožinėtos pakrantės, išbraidžiota upė, iškapstytos žvyro sąnašos. Ogi beieškant miniatiūrinių akmenukų su skylutėmis.

„Kažkada vaikystėje vieną tokį akmenuką suradau, galvojau – atsitiktinumas. Po to – kitą, tada pagalvoju, tai – dėsnis, čia kažkokių priešistorinių gyvių pėdsakai. Taip ir įgudo akis didžiausioje supilto žvyro krūvoje pastebėti akmenuką, kurio skylutė kartais teprilygsta adatos storiui, - pašnekovas juokėsi, jog vasaromis kažkam būna sunku su juo poroje plaukti baidarėmis. - Sustoju ir žvalgau Minijos dugną, - o gal aptiksiu kokį akmenuką“.

Taip per ilgus metus, kaupiant akmenuką prie akmenuko, gimė vėrinys iš 650 surinktų plokščių skylėtų akmenukų, - šį vėrinį pats suvėrė savo žmonai Irenai 25-erių jų santuokos metų proga.

L.Puškorius sakė nuo vaikystės mėgęs būti gamtoje, svajojęs tapti miškininku: „Dviračiu numindavau iki Jokūbavo ir su draugu miške pratūnodavom dienų dienas“.

Bet šios specialybės neįgijęs. Užtat miškininkystės „universitetus“ dabar praeinąs nuosavoje valdoje. „Kai įžengiau į nuosavą mišką, atrodė – viską žinau, bet paskui – kuo toliau, tuo mažiau bežinau. Miškas šiandien man yra viskas – čia kūrinijos grožis, gyvastis, čia – mano gyvenimas, kuris įkvepia mane kūrybai“, - kalbėjo emocijų neslėpdamas tautodailininkas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas