Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vandens įvadai ir nuotekų išvadai įrenginėjami be sutarčių su užsakovais, šie už atliktus darbus atsiskaito grynais pinigais įmonės inžinieriui statybininkui, moka pagal darbų atlikimo aktą dažnai mažesnę negu sąmatoje kainą, įmonės transporto kelionės lapuose nurodomi netikslūs maršrutai, bendrovė neturi buhalterinės apskaitos politikos, – tai tik dalis pažeidimų, kuriuos nustatė Kretingos rajono savivaldybės įmonę „Kretingos vandenys“ patikrinę Savivaldybės kontrolieriai.

Šimtai įvadų be sutarčių

Savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba bendrovės „Kretingos vandenys“ 2013 metų naujų abonentų prijungimo prie bendrovei priklausančių tinklų ribotos apimties audito ataskaitą surašė šių metų kovo 12 d. Ataskaitą su išvadomis gavo Savivaldybės meras Juozas Mažeika, administracijos direktorius Virginijus Domarkas. Po mėnesio, praėjusį ketvirtadienį, ataskaitą nagrinėjo Savivaldybės Kontrolės komitetas, kuriam vadovauja socialdemokratas Konstantinas Skierus.

Kontrolieriai konstatavo, jog per 2013 metus prie „Kretingos vandenų“ magistralinių tinklų prisijungė 248 nauji vartotojai, iš kurių 119-ai įvadus ir išvadus įrengė pati įmonė. Net 96 iš 119 prijungimų į įmonės tinklus atlikti užsakovams nepateikus prašymo. Įmonėje neregistruojami ne tik prašymai, bet ir sutartys darbams atlikti. „Iškart kyla įtarimų dėl skaidrumo prijungiant naujus vartotojus. Kaip įmonėje gali nebūti pagrindinių dokumentų?“ - klausė Kontrolės komiteto narys Darius Petreikis, supažindindamas komiteto narius su Savivaldybės kontrolieriaus Povilo Černeckio ir jo pavaduotojos Danutės Juškienės „Kretingos vandenyse“ atlikto patikrinimo rezultatais. „Sutartys yra viena iš buhalterijos abėcėlės raidžių. Jūs direktoriui turėjote pastebėti, kad jų nėra (kreipdamasis į „Kretingos vandenų“ vyriausiąją buhalterę Jolantą Jonutienę, - aut. past.). Jei Ričardas (Ričardas Daubara – „Kretingos vandenų“ gamybos vadovas, - aut. past.) įmonėje yra viršesnis už direktorių ir vyriausiąją buhalterę, gal apsikeiskite su juo vietomis“, - kalbėjo K. Skierus.

Kontrolės komiteto posėdyje kartu su direktoriumi ir vyriausiąja buhaltere dalyvavęs įmonės inžinierius statybininkas Virginijus Mažutis pripažino, jog prisijungimo į įmonės magistralinius vandens tiekimo ir nuotekų tinklus tvarka nėra griežtai reglamentuota. „Ateina – „Paskaičiuokit sąmatą ir kiek kainuos“, – sužino kainą ir tuomet sprendžia – jungtis ar ne, prašyti, kad darbus atliktų „Kretingos vandenys“, ar samdyti iš kitur“, - aiškino inžinierius. Jis patvirtino, jog įvadų ir išvadų projektai, sąmatos buvo daromi ir pagal žodinius užsakovų prašymus, kad jis surašydavo darbų atlikimo aktus ir iš užsakovų paimdavo pinigus.

Kontrolieriai rado, jog nustatant darbų kainą buvo naudojami nepatvirtinti jų atlikimo įkainiai. Įmonė patvirtintus turi projektavimo darbų įkainius. Nevedama atskira įvadų ir išvadų statybos išlaidų apskaita, jos suplakamos į bendras įmonės veiklos sąnaudas.

Pagal Savivaldybės tarybos patvirtintą gyventojų prisijungimo prie „Kretingos vandenų“ magistralinių tinklų skatinimo programą, už atliktus įvadų ir išvadų statybos darbus „Kretingos vandenys“ turi galimybę gyventojams taikyti 50 proc. nuolaidą. Tačiau ši nuolaida neteisėtai buvo pritaikyta ir kelioms įmonėms. „Čia aš pats pražiopsojau. Formaliai į gyvenamuosius namus vedėme“, - teisinosi V. Mažutis.

Kontrolės komiteto narius Darių Petreikį, Konstantiną Skierų, Alvydą Jonaitį, Antaną Puodį, Saulių Šopagą papiktino tai, kad „Kretingos vandenų“ direktorius Gediminas Valinevičius į komiteto posėdį atvyko be priemonių plano kontrolierių rastiems pažeidimams ir trūkumams šalinti, nenubaudęs nė vieno už juos atsakingo darbuotojo. „Neatitikimų yra, bet procesas, kurį pradėjome nuo nulio, yra kontroliuojamas“, - teisinosi G. Valinevičius, pastebėdamas, jog „Kretingos vandenys“ nėra statybų įmonė, ir įvadų bei išvadų įrengimas nėra įmonės pagrindinė veikla. „Turėjome Savivaldybės užduotį bet kokiomis priemonėmis didinti prijungimų – vartotojų – skaičių. Pripažįstu, aiškios tvarkos trūko, bet nė vieno prijungimo nebuvo be įmonės administracijos ir jos vadovo žinios“, - tikino direktorius. K. Skierus jam prieštaravo. „Čia jokio vajaus nebuvo. Jau penkiolika metų „Kretingos vandenys“ daro tuos įvadus“, - tvirtino jis.

K. Skierus, A. Jonaitis neslėpė manantys, jog įvadų ir išvadų statybos organizavimo bei atlikimo schema „Kretingos vandenyse“ kelia rimtų įtarimų dėl neskaidrių atsiskaitymų su užsakovais. „Inžinierius pats pasakė – „Sutinku klientą, padarau sąmatą, susitariu, kiek sumoka, kiek įnešu į kasą, kiek pasilieku“, - dėstė prielaidą K. Skierus. A. Jonaitis jam pritardamas sakė: „Daugiau įvadų, daugiau „mėsos“. Aktas – po darbo, pinigai – po darbo. Mus čia, Gediminai (kreipdamasis į G. Valinevičių, - aut. past.), durniais laikai“. Tariamų kaltinimų klausęsis inžinierius V. Mažutis neištvėrė. „Įvadus veda trys brigados. Kai įsėdu į mašiną anksti ryte, vakare vėlai išlipu. O šeštadienį tvarkau finansinius dokumentus. Man reikalingas dar vienas žmogus – pagalbininkas“, - sakė jis.

Mėtė kaltinimus ir vieni kitiems

Dėl netvarkos „Kretingos vandenyse“ nuo K. Skieraus kliuvo ir Kontrolės komiteto posėdyje dalyvavusiai „Kretingos vandenų“ valdybos pirmininkei, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojai Danutei Skruibienei. Ši atšovė, jog valdyba įmonės veiklos kontrolės nevykdo, kad kontroliuoti priklauso įmonės stebėtojų tarybai, kurios pirmininkas yra pats K. Skierus.

K. Skierus susikirto ir su meru. „Yra strateginiai dalykai, šiuo atveju – turėti kuo daugiau vartotojų“, - įtampą svarstant patikrinimo aktą švelninti bandė J. Mažeika, bet K. Skierus, pasinaudodamas pirmininkaujančiojo teise, merą nutraukė pareikšdamas, jog aptarti kontrolierių patikrinimo rezultatus „Kretingos vandenyse“ jis siūlė dar prieš dvi savaites. J. Mažeika nepasidavė ir praėjus pusvalandžiui pareiškė: „Istorinis atvejis, kai neleidai, Kostai, merui kalbėti“, - ir pasiūlęs K. Skierui perskaityti Savivaldos įstatymą priminė, jog meras turi teisę dalyvauti ir kalbėti visuose Savivaldybės tarybos komitetų posėdžiuose. Gavęs G. Valinevičiaus patikinimą, jog „Kretingos vandenys“ netrukus pateiks priemones pažeidimams šalinti, J. Mažeika siūlė, kad Kontrolės komitetas pritartų „Kretingos vandenyse“ atliktos kontrolės ataskaitai.

„Tai yra viešojo sektoriaus diskreditavimas. Kadangi tai susiję su teisės aktų pažeidimais, siūlau visą „Kretingos vandenų“ patikrinimo medžiagą perduoti FNTT“ (Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybai, - aut. past.), - reikalavo S. Šopaga. Tačiau Kontrolės komiteto dauguma pritarė pirmininko K. Skieraus siūlymui, kad prieš jiems priimant galutinį sprendimą, nuomonę dėl „Kretingos vandenyse“ atlikto patikrinimo ataskaitos dar pareikštų Savivaldybės tarybos Antikorupcinė komisija, kuriai vadovauja Edmundas Valantiejus.

A. Puodys priminė, jog Savivaldybės kontrolierius „Kretingos vandenys“ patys prisišaukė, kai praėjusį rudenį jų darbuotojai su technika buvo pastebėti tariamai nelegaliai dirbantys Klaipėdos gatvėje, Kretingoje.

„Pradėjus domėtis, visa ten buvusi technika ir darbininkai iškart dingo. Tokių pranešimų būta ir daugiau“, - teigė A. Puodys. Jo pastebėjimu, taip piktnaudžiauti darbuotojams leidžia ir transporto kelionės lapuose nurodomi netikslūs maršrutai, kaip antai – po Kretingą ar į Salantus.

G. Valinevičiui Kontrolės komitete buvo priminta, jog skiriant jį „Kretingos vandenų“ vadovu buvo tikimasi, kad jis susitvarkys su trūkumais, kurių buvusi ankstesnė direktorė neįveikė. Deja, dalis tų trūkumų kontrolierių ataskaitoje kartojasi. K. Skierus pagyrė G. Valinevičių už sėkmingą vandens ūkio plėtros projektų, finansuojamų ES lėšomis, vykdymą. „Tačiau taip pat gerai tvarkytis reikia ir siauresniame įmonės kieme“, - sakė jis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas