Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Centras, kuriame dovanojama viltis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2014-04-08

Jau pusmetį Klaipėdos miesto prieigose, greta ligoninių komplekso, veikia Šv. Pranciškaus onkologijos centro pirmasis korpusas, kuriame įkurdintas Informacijos ir meno terapijos centras. Tai – vienintelis dienos centras ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse, kur teikiama dvasinė pagalba ir nemokamos novatoriškos socialinės paslaugos onkologiniams ligoniams bei jų artimiesiems.

Onkologijos ligonių bendruomenei „Vilties piligrimai“, iš kurios veiklos išaugo centras, jau dešimtmetį vadovauja jos iniciatorė Aldona Kerpytė.

Diagnozė - lyg cunamis

„Kiekvienas žmogus, išgirdęs diagnozę – vėžys, išgyvena daugybę jausmų: šoką, sumaištį, nerimą, baimę, kaltę. Visa tai žmogų užgriūva netikėtai lyg cunamis. Medikamentinis vėžio gydymas suteikia viltį, tai – žmogaus kelias į išgijimą. Tačiau labai svarbu numalšinti ir dvasinį jo skausmą. Ligoniui yra reikalinga pagalba, - ir labai klysta tie, kurie savo ligą stengiasi įslaptinti. Kai žmogus geba priimti kito pagalbą, su liga jis grumiasi nebe vienas“, - kalbėjo Šv. Pranciškaus onkologijos centro direktorė Aldona Kerpytė. Ji – ir jau dešimtmetį Vakarų Lietuvoje veikiančios onkologinių ligonių bendruomenės „Vilties piligrimai“ įkūrėja bei jos vadovė.

Onkologijos centre ligoniui į pagalbą pirmiausiai ateina savanoriai, kurie patys yra išgyvenę ir įveikę ligą, dvasininkai bei kvalifikuoti kitų sričių specialistai bei socialiniai darbuotojai.

„Onkologine liga susirgusiam žmogui arba jo šeimos nariams peržengus centro slenkstį, juos pasitinka mūsų žmonės – su jais pirmiausiai yra aptariama problema, vidinė ligonio būsena ir numatoma, kokios pagalbos jam reikia“, - pabrėžė A.Kerpytė.

Dvasinę pagalbą onkologiniams ligoniams suteikia šalia Onkologijos centro įsikūrusio Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno broliai kunigai Benediktas Jurčys ir Evaldas Darulis. Ten pat iškilusioje jaukioje koplyčioje žmonės gali panirti į maldą ir, brolių padedami, apmalšinti savo vidinį skausmą, susitaikyti su liga ir mokytis su ja gyventi.

Baltasis meno terapijos kambarys

Terapija pagal pomėgį

Šiuo metu onkologijos centre dirba 3 nuolatiniai darbuotojai, be dvasininkų, jiems nuolat talkina per 30 savanorių, kurie praėjo specialius mokymus Didžiojoje Britanijoje, Plimuto centre pagal Macmillan Cancer Support „Mustard Tree“ – pagalbos vėžiu sergantiems organizacijos savanorių rengimo - programą.

Be ligoniui teikiamos nemokamos dvasinės ir profesionalios psichologinės pagalbos centre žmogus gali pasirinkti ir mėgstamus meno terapijos – muzikos, dailės, šokio ir kūno judesio – užsiėmimus, kurie padeda įveikti stresą, gerina jo dvasinę bei fizinę sveikatą.

„Yra parengta speciali muzikos terapinė programa, skirta vėžiu sergantiems žmonėms: naudojamos psichokorekcinės, vibroakustinės muzikos terapijos, fortepijoninės improvizacijos bei audiovizualinės technikos metodai. Ši terapinė programa padeda įveikti įtampos, nerimo, nemigos sutrikimus, padeda normalizuoti vidaus funkcinių organų, kraujotakos veiklą“, - muzikos terapijos svarbą, įveikiant onkologinę ligą, pabrėžė Šv.Pranciškaus onkologijos centro Informacijos ir komunikacijos centro vadovė Nijolė Raudytė. Ji tikino, kad per kūno judesio ir šokio terapiją vystoma emocinė, fizinė, dvasinė asmens integracija. Dailės užsiėmimuose žmonės mokosi pažinti savo vidinę emocinę būseną ir taip gerokai sumažinti išgyvenamas neigiamas emocijas.

N.Raudytės žodžiais, centras bendradarbiauja su greta esančia Klaipėdos universitetine ligonine, rengia informacinius leidinius apie onkologines ligas, supažindina ligonius su medicinos naujovėmis.

Šalia Šv.Pranciškaus onkologijos centro įsikūrė Šv.Pranciškaus Asyžiečio koplyčia bei vienuolynas.

Iškils antras korpusas

„Į mūsų centrą visada gali užsukti ir laiką praleisti tie žmonės, kurie ligoninėje laukia paslaugų, arba jų artimieji, kol ligoniui atliekamos procedūros. Mūsų veikla atsiriboja nuo bet kokių rasinių, kalbinių ar religinių skirtumų – prieš vėžio ligą visi esame lygūs“, - paslaugų prieinamumą bet kuriam žmogui akcentavo A. Kerpytė.

Nuo centro atidarymo pradžios reikiamą pagalbą čia jau gavo per 1 tūkst. lankytojų.

Anot A.Kerpytės, šiuo metu vyksta intensyvūs onkologijos centro II korpuso statybos darbai, kuriuos numatyta užbaigti kitą gegužę. Čia įsikurs nedideli nakvynės namai onkologiniams ligoniams bei jų artimiesiems iš visos Lietuvos. Taip pat veiks specializuota kirpykla, kur ligonis galės oriai jaustis - apsikirpti prieš chemoterapiją arba išsirinkti tinkamiausią peruką. Numatyta įrengti masažo kabinetą, žaidimų kambarį vaikams, kineziterapijos kabinetą, biblioteką, arbatinę.

Naujojo korpuso statybą, A.Kerpytės žodžiais, remia ES Sanglaudos fondas. „O ir šiandien centras negalėtų gyvuoti be nuolatinės Lietuvos ir užsienio bendruomenių, įstaigų ir geradarių pagalbos, kurią, kad ir pačią mažiausią, priimame su didžiausiu dėkingumu“, - A.Kerpytė paragino dosnios širdies žmones paremti centro, kuriame ligoniui dovanojama viltis, veiklą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas