Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Rajone steigiama Šeimos ūkininkų sąjunga

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemės ūkis
  • 2014-04-04

Iš VI Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos suvažiavimo grįžęs aktyvistas Rimantas Skiparius neabejoja: pavyks šios sąjungos skyrių įsteigti ir Kretingoje. Šiomis dienomis jis lankosi rajono seniūnijose, renka duomenis apie kaime ūkininkaujančius žmones.

Rimantas Skiparius įsitikinęs, kad pertvarka Lietuvos žemės ūkyje – būtina.

Ne dėl garbės

„Man nereikia garbės būti pirmininku ir aš nepretenduoju. Rajone yra sumanaus jaunimo, galinčio imtis vadovauti, o mes, tie vyresnieji, turintys patirtį, padėsime patarimais“,– sakė į Šeimos ūkininkų sąjungos tarybą išrinktas R. Skiparius.

Suvažiavimas vyko Kaune. Pasak R. Skipariaus, kvietimą dalyvauti jis gavo iš Šeimos ūkininkų sąjungos pirmininko Vido Juodsnukio po to, kai viešojoje erdvėje išsakė savo nuomonę apie kooperaciją ir smulkiųjų ūkininkų padėtį Lietuvos kaime.

„Toks jau esu neramus – negaliu tylėti, kai trys procentai galingųjų ūkių sugriebia didžiąją Europos Sąjungos paramos dalį, o smulkieji paliekami už borto kaip pamotės vaikai“,– sakė R. Skiparius.

Jo nuomone, reikia stabdyti Europos pinigų plukdymą vien tik į stambiuosius ūkius. Be to, netenkina žemės ūkio viceministro Mindaugo Kuklieriaus teiginys, kad kooperacijai degama žalia šviesa. „Ką reiškia žalia šviesa? Tai – tik žodžiai. Nėra finansavimo, nėra kooperacijos vadovo. Kaip be vadovo, kaupiančio informaciją, žinoti, kas, kiek kaime ko gamina ir kam parduoda? Kaip nežinant ūkininkams kooperuotis?“– klausė R. Skiparius.

Pažadai per gerklę lenda

Savo nuostatas kooperacijos bei šeimos ūkių stiprinimo klausimais, remdamasis Danijoje matytais pavyzdžiais, jis išdėstė ir suvažiavime, kuriame, be 20-ies šiuo metu respublikoje gyvuojančių sąjungos skyrių atstovų, dalyvavo buvę žemės ūkio ministrai Seimo narys Kazys Starkevičius ir Edvardas Makelis, Seimo narys Rimantas Dagys, europarlamentaras Juozas Imbrasas, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos, Žemės ūkio rūmų atstovai.

R. Skiparius į suvažiavimą vyko kartu su jaunais Kretingos rajono ūkininkais – Adomu Matušausku iš Darbėnų ir Sauliumi Jablonskiu iš Nausėdų kaimo.

Suvažiavime, be kita ko, pažymėta, kad Lietuvoje vyrauja ir daugiausiai žemės ūkio produkcijos gamina smulkūs ir vidutiniai ūkiai. Nuo valstybės nepriklausomybės atkūrimo šiai ūkininkų kategorijai dėmesio buvo skiriama nepakankamai. Smulkieji, naujai besikuriantieji buvo laikomi be perspektyvos, pagal nustatytą tvarką nacionalinę ir europinę paramą žemės ūkio gamybai jiems gauti – sunku. Todėl suvažiavimas visų šalies valdžios institucijų prašė atkreipti dėmesį į tai ir skatinti smulkųjį kaimo verslą. Pasak R. Skipariaus, pažadai jau per gerklę lenda. Jaunimas, girdėdamas vien pažadus, traukiasi į miestus, išvažiuoja į užsienį. „Kai taip, greit nebeliks ir kas tiems stambiesiems dirbtų“,– įsitikinęs jis.

R. Skiparius apgailestavo, kad Lietuva – žemės ūkio kraštas, kuriame gyvena darbštūs žmonės – maitinasi šaldytuvuose užsigulėjusia abejotino šviežumo prekybos centrų iš užsienio įvežta produkcija, o nesugeba užsiauginti ir pigiai parduoti geros, ekologiškos savo produkcijos, nors galėtų.

Priėmė kreipimąsi

Suvažiavimas vienbalsiai priėmė kreipimąsi į Lietuvos Respublikos Prezidentę, Premjerą, Seimo pirmininkę, Seimo Kaimo reikalų komitetą, Žemės ūkio ministeriją, Žemės ūkio rūmus.

Be kita ko, 2014–2020 m. programiniu laikotarpiu valdų modernizavimo priemonėje smulkiems ir vidutiniams ūkiams (iki 150 ha) reikalaujama nustatyti atskirą lėšų krepšelį – ne mažiau kaip 80 proc. visos ES paramos – o maksimalią vieno projekto paramos sumą – iki 250 tūkst. Lt; sudaryti palankias kreditavimo sąlygas; pirmiesiems 30 ha taikyti 30 proc. padidintą tiesioginę išmoką visam 2014–2020 m. metų laikotarpiui; paramą iki 250 tūkst. Lt ūkiams modernizuoti šiuo laikotarpiu teikti supaprastinta tvarka, prioritetą nustatant paramos negavusiems ar gyvulininkystę ir sodininkystę-daržininkystę vystantiems ūkiams bei taikant didesnį paramos intensyvumą – iki 70 proc.; leisti pirkti valstybinę ir privačią žemę, suteikiant pirmumo teisę ūkininkams, turintiems iki 150 ha; iš esmės peržiūrėti kooperacijos plėtros programas ir jas atnaujinti; sudaryti galimybes smulkiesiems ir vidutiniams ūkininkams perdirbti savo užaugintą žemės ūkio produkciją, kooperuotai sandėliuoti ir realizuoti kuriant Lietuvos logistinį žemės ūkio produkcijos terminalą; sudaryti galimybes ir smulkiesiems ūkininkams priimtinomis sąlygomis gauti konsultantų bei žemės ūkio specialistų aktualią informaciją, reikalingą ūkių plėtrai, modernizavimui ir paramos įsisavinimui.

Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungai vadovauti vėl išrinktas V. Juodsnukis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas