Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Didžiausią įtampą man kelia galvojimas: kas bus, jeigu nepasiseks, nepavyks gauti norimo rezultato. Kaip įveikti šias baimes ir kaip nepadaryti lemiamos klaidos?“ - savo mintimis dalijosi Pranciškonų gimnazijos abiturientė Gintarė Rimkutė. Labai panašiai jaučiasi daugelis abiturientų, skaičiuojantys, kaip greitai tirpsta iki brandos egzaminų likęs laikas.

Gintarė Rimkutė prisipažįsta, kad ji, kaip ir daugelis abiturientų, išgyvena stresą dėl artėjančių egzaminų – jį stengiasi įveikti kuo daugiau laiko skirdama mokymuisi.

Abiturientams vis didesnį nerimą kelia tai, kad su kiekviena diena mažėja laiko pasirengti egzaminams, nuo kurių priklauso jų ateitis. Ieškoma būdų, kaip geriausiai viską išmokti, padidėja tėvų ir mokytojų spaudimas, auganti įtampa pradeda užvaldyti mintis – atrodo, kad tiesiog kryptingai mokytis visai nebelieka laiko. G. Rimkutė įsitikinusi, kad būtent jausmas, jog ji dar nėra pasirengusi laikyti egzaminų, ir kelia daugybę baimių.

Egzamino metu sukausto baimė

Paprašyta prisiminti, kaip jai sekėsi laikyti brandos egzaminus, buvusi abiturientė, o dabar – Klaipėdos valstybinės kolegijos studentė Giedrė Mėčiūtė - pasakojo: „Labiausiai baiminausi, kad iš didelio nerimo nesuprasiu klausimų. Ir šios baimės iš dalies buvo pagrįstos, nes iš pradžių buvo sunku susikaupti, tad teko stengtis kuo greičiau nusiraminti. Laimei, man tai pavyko.“ Psichologė Dalia Bieliauskienė mano, jog abiturientams rengtis egzaminams bus lengviau, jei jie nusiteiks, kad egzaminai nėra pats baisiausias ir svarbiausias dalykas pasaulyje, kad tai tėra vienas iš daugelio gyvenimo išbandymų.

Pasak D. Bieliauskienės, daugelis moksleivių nesiima ypatingų būdų, kad nusiramintų ir į egzaminą ateitų gerai nusiteikę. Taip yra todėl, kad jaunuoliai įprastai pasitiki savo jėgomis, tačiau kai tik jie akis į akį susiduria su egzamino baime, šis pasitikėjimas staiga dingsta: mokiniui darosi sunku susitelkti į užduotis, tinkamai jas suprasti ir atlikti. Tai yra priežastis, kodėl kartais net ir patys geriausi mokiniai egzaminus išlaiko prastai.

Kaip nenuvilti tėvų

D. Bieliauskienė teigė, kad nėra vieno ir visiems tinkamo recepto, kaip įveikti stresą egzaminų metu – kiekvienas turi surasti sau geriausią būdą nusiraminti. Vieniems padeda meditacija, kitiems - malda ir pan.

„Numalšinti įtampą padeda įvairūs kvėpavimo būdai, tačiau negelbės, jeigu juos darysite vieną kartą. Šiuos pratimus reikia nuolat praktikuoti namuose ar kitoje ramioje, jaukioje vietoje“,- teigė D. Bieliauskienė. Psichologė pasidalino vieno kvėpavimo pratimo metodika: per 7 sek. reikia giliai įkvėpti, 7 sek. sulaikyti orą ir per 7 sek. jį iškvėpti. Viską pakartoti septynis kartus. Ne paslaptis, kad įtampą abiturientams dėl egzaminų kartais didina ir tėvai. Norėdami, kad jų vaikas kuo geriau išlaikytų egzaminą, jie pradeda jį spausti ir ne visada atsižvelgia į vaiko galimybes. Tuomet abiturientams psichologiškai tampa dar sunkiau mokytis, jie pradeda galvoti, kaip nenuvilti tėvų ir bet kokia kaina gauti tokį rezultatą, kokio šie tikisi.

Tokiu atveju psichologė D. Bieliauskienė pataria pasikalbėti su savo tėvais ir jų paprašyti, kad šie labiau pasitikėtų savo vaikais, padėtų jiems nusiteikti ir pasirengti egzaminams.

Egzaminų metu mokiniui ypač svarbus artimųjų ir draugų palaikymas. Kai kurie mokiniai tik dėl to, kad nepasiti savimi ir bijo žinių patikrinimo, netgi atsisako laikyti kelis egzaminus ir pasirenka tik du, kurie yra būtini, norint gauti mokyklos baigimo atestatą.

Niekada nebūsi tikras, ar jau pasirengei

„Kartoju tai, ką mokėmės anksčiau, skaitau papildomą literatūrą, įvairius mokslinius straipsnius internete, medžiagą, kurią pateikia mokytojai“,- kaip išnaudoja iki egzaminų likusį laiką, pasakojo G. Rimkutė.

Dalis abiturientų, norėdami įtvirtinti turimas žinias, lanko pamokas privačiai, o kai kuriems tenka dargi rengtis stojamiesiems egzaminams, padedant aukštųjų mokyklų dėstytojams. Tačiau, kad ir kiek valandų bus praleista prie knygų, eidamas į egzaminą niekada nebūsi tikras, ar esi tam pasirengęs.

„Bijau, kad per egzaminą galiu viską pamiršti, kad būsiu ko nors nepasikartojusi ir panašiai,“ – sakė septyniolikmetė G. Rimkutė.

Tačiau šias mintis reikia nuvyti į šalį – jos nepadės tinkamai nusiteikti. Laikas nusiraminti ir svarbiausia – prieš kiekvieną egzaminą nepamiršti pailsėti, leisti informacijai „susigulėti“ galvoje.

Edita STARKOVAITĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas