Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Savanoriai susirūpino prekyba žmonėmis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Švietimas
  • 2014-03-28

Savanorių mini infocentras rengia nemokamas paskaitas bei susitikimus Lietuvos mokyklose bei socialinėse įstaigose ir kelia prekybos žmonėmis problemą: kaip dažniausiai tampama aukomis ir kaip to išvengti. Šį pavasarį savanoriai ketina apsilankyti ir Kretingos rajono mokyklose.

Aukos neatlieka „namų darbų“

Šiauliuose įsikūręs Savanorių mini infocentras vienija 40 savanorių, kurie neabejingi šiuolaikinei žmonių vergijos problemai. Šio centro direktoriaus Mindaugo Jonušo žodžiais, savanoriai aukoja savo laiką ir jėgas, nes mano, kad prekybos žmonėmis problemai neskiriama pakankamai dėmesio, o jauni žmonės nežino, kaip patiems netapti atsitiktine auka.

„Kiekvienas jaunas žmogus galvoja, kad prekyba žmonėmis egzistuoja kažkur toli – Azijoje, Afrikoje, ir kad Lietuvoje tai neaktualu. Bet stop - iš Lietuvos kasmet į vergiją parduodama apie 2 tūkst. jaunų žmonių - tokių, kaip ir jie“, - kalbėjo šešerius metus savanorystės patirties Raudonojo kryžiaus, Maisto banko ir kitose organizacijose įgijęs M.Jonušas.

Jis teigė, jog į mokyklas savanoriai vyksta pasidalinti organizacijos „Gelbėkit vaikus“ bei Užsienio reikalų ministerijos sukaupta vaizdine medžiaga bei oficialia statistika.

„Dažniausiai pasikartojantis scenarijus: į užsienį išvykstama su nauju mylimuoju ar draugu, be pinigų, nemokant kalbos arba pavieniui, tikintis užsidirbti pinigų. Bet dažniausia nė vienas prieš išvykdamas neatlieka „namų darbų“ – neturi nei ambasadų, nei jokių kitokių kontaktų, patikliai atiduoda asmens dokumentus, - sakė M.Jonušas. Jis teigė, jog savanoriai su mokiniais modeliuoja panašias situacijas. - Inscenizuojame, kaip jaunas žmogus ketina išvykti į nežinomą šalį, ir kone visi daro tas pačias klaidas – išvyktų impulsyviai, iš anksto visiškai nepasirengę“.

Dauguma aukų – iš didmiesčių

Anot M.Jonušo, prekyba žmonėmis neturėtų būti painiojama su prostitucija. Šie žmonės gali būti parduodami kriminalinėms grupuotėms, kurios verčia daryti nusikaltimus arba vergiškai dirbti. Negana to, kad iš Lietuvos kasmet į vergiją parduodama po 2 tūkst. jaunų žmonių, mūsų šalis taip pat yra nelegali eksporto, importo ir tranzito šalis tarp Rytų ir Vakarų. Tarp Baltijos šalių Lietuva, deja, pirmauja prekybos žmonėmis skaičiumi.

Daugiausiai aukų išvežama į Didžiąją Britaniją, mažiau – į Ispaniją, Vokietiją, Italiją. Kas antra verbuotoja yra moteris.

Pusė parduodamų žmonių yra vaikai, 80 proc. – moterys ir mergaitės, o iš jų 46 proc. sudaro 17 – 23 m. merginos. Maždaug trečdalis iš pakliuvusiųjų į pinkles iš anksto žino, jog teks dirbti sekso industrijoje.

„Prekybos žmonėmis palydovas – nepriteklius ir išsilavinimo stoka. Dažnai aukos, prieš patekdamos į vergiją, sunkiai verčiasi, neturi darbo, yra iš nestabilių šeimų. Kad ir kaip keista, tačiau pusė registruotų aukų yra iš didmiesčių - Klaipėdos, Šiaulių, Kauno ir Vilniaus gyventojai“, - M. Jonušas sakė, kad dėl to ir aukojąs savo laisvalaikį jaunimo švietimui.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas