Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vaduos kiemus nuo automobilių-laužų

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2014-03-25

Kretingos rajono policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkas Kęstutis Bončkus teigė, kad policijos dėmesio gali sulaukti tokios kaip ši „Opel Omega“ transporto priemonės – su akivaizdžiais defektais, dėl kurių automobiliu būtų neįmanoma važiuoti.

Pavasarį vykstant įvairioms švarinimosi akcijoms, visuomenę į savotišką talką kviečia ir policijos pareigūnai – jie ragina pranešti apie pastebėtus daugiabučių kiemuose, gatvėse riogsančius nebeeksploatuojamus automobilius. Policijos užmojį iš viešųjų erdvių iškraustyti metalo laužus primenančias transporto priemones seniūnaičiai sutiko su džiaugsmu – pagaliau bus daugiau vietos ir taip ankštuose kiemuose.

Kretingos rajono policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkas Kęstutis Bončkus teigė, kad sulaukus pranešimo apie nebeeksploatuojamą transporto priemonę, policija pirmiausiai susisieks su jo savininku ir, išsiųsdama pranešimą raštu, paragins jį pasirūpinti savo turtu.

„Jei per nustatytą terminą savininkas transporto priemonės neremontuos arba jos neutilizuos, jam skirsime baudą“,- teigė K. Bončkus, paaiškinęs, jog neeksploatuojamos, paliktos be priežiūros transporto priemonės laikymas bendro naudojimo vietose užtraukia baudą nuo 250 iki 500 Lt. Tokį pat pažeidimą padarius dar kartą, laukia didesnė bauda – nuo 500 iki 1 tūkst. Lt su transporto priemonės konfiskavimu ar be jo.

K. Bončkaus teigimu, nebeeksploatuojama galėtų būti pripažinta ta transporto priemonė, kuri turi akivaizdžius požymius, jog ja važinėti neįmanoma, pavyzdžiui: ji yra tuščiomis padangomis ar visai be ratų, be kitokių dalių, išdaužtais langais ir pan.

Įprotis kaupti

Darbėniškis Juozas Paulikas, „Pajūrio naujienų“ sutiktas Kretingoje, teigė pritariantis policijos iniciatyvai. „Nė vienas „trantas“ kiemo nepuošia“,- sakė jis.

Tačiau J. Paulikas įsitikinęs, kad šiuo atveju policija turėtų kiekvieną situaciją vertinti individualiai. „Nemanau, kad reikėtų iškart skirti baudą, jei automobilis truputį prasčiau atrodo ir jis ilgai stovi kieme nejudinamas. Galbūt šeimininkas yra išvykęs į užsienį ir jis neturi galimybės pasirūpinti automobiliu? Reiktų supratingai pažiūrėti į galimybes“,- mintimis dalijosi J. Paulikas.

Tačiau jis pritaria, kad iš bendro naudojimo vietų nebeeksploatuojamos transporto priemonės privalėtų būti pašalintos – tai, kad baudos verčia atsikratyti nebenaudojamų automobilių, jam teko pastebėti ir lankantis Švedijoje.

„Tokie mes jau esame – kaip žiurkėnai: kaupiam ir bijome ką nors išmesti, vis kamuoja mintis „o gal prisireiks?“. Ir, žiūrėk, dažnai taip ir būna – vos išmetęs daiktą, jo ir pasigendi,- šmaikščiai pasakojo J. Paulikas. – Iš taupumo tai. Juk vyrai pirkdami naują mašiną žiūri ūkiškai – ieško įsigyti panašaus modelio, kad iš senojo automobilio galėtų panaudoti kokias dalis.“

Darbėniškis Juozas Paulikas mano, kad nė vienas „trantas“ kiemo nepuošia, tačiau pripažįsta: atsisakyti senų automobilių – sunku, daugelis juos laiko atsarginėms dalims.

Gadina vaizdą ir teršia aplinką

K. Bončkus pripažįsta, kad daugiausiai keblumų gali kilti ieškant automobilių šeimininkų, esančių užsienyje. „Visgi yra jų artimųjų Lietuvoje – jiems tarpininkaujant, tikimės, pavyks pasiekti, kad nebeeksploatuojamas automobilis būtų patrauktas“,- mano K. Bončkus.

Kretingos rajono savivaldybės Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Jūratė Jokubavičienė pastebi, kad trūksta teisės aktų, kurie reglamentuotų tvarką, kaip elgtis, jei automobilio savininkas yra užsienyje. „Todėl žmones skatiname problemą dėl nenaudojamų automobilių spręsti visų pirma geranoriškai kalbantis – juk daugiabučio gyventojai vieni kitus pažįsta. Žinoma, jei susitarti bendruomeniškai nepavyksta, padės policija – palaikome jos iniciatyvą,- teigė J. Jokubavičienė. – Nors Kretingoje problema dėl nenaudojamų automobilių nėra tokia aštri kaip didmiesčiuose, kur vietos kiemuose dar labiau trūksta, tačiau nuleistomis padangomis surūdijęs automobilis aplinkos nepuošia. Be to, iš automobilių tekantys ir lietaus plaunami cheminiai skysčiai gali teršti aplinką.“

Išlaisvės kiemai

Policijos iniciatyvai pritaria ir Kretingos miesto Centro seniūnaitijos seniūnaitis Antanas Būta bei V. Kudirkos seniūnaitijos seniūnaitė Aleksandra Puškorienė. „Tai yra būtina akcija, nes daugiabučių kiemai yra nepritaikyti tokiam dideliam automobilių skaičiui. O nenaudojami automobiliai dargi aikšteles verčia sąvartynais. Kol jų laikymas nieko nekainuoja, visuomenei tarsi primetama pareiga tai toleruoti“,- teigė A.Būta.

A.Puškorienė teigė taip pat išgirstanti skundus dėl ankštų aikštelių automobiliams prie daugiabučių. „Dabar žmonės grįžę po darbo sunkiai randa vietą automobiliui pasistatyti prie namų – taip užstatomos gatvės, žaliosios vejos. Dėl vietos trūkumo Kęstučio gatvės gyventojai savo automobilius palieka Rotušės aikštėje“,- teigė A.Puškorienė.

K. Bončkus teigė, kad norint automobilį išregistruoti, reikia kreiptis į „Regitrą“ ir jai pateikti savo asmens dokumentus, transporto priemonės registracijos liudijimą, valstybinio numerio ženklus bei eksploatuoti netinkamos transporto priemonės sunaikinimo pažymėjimą. Pastarasis pažymėjimas reikalingas tik tuo atveju, jei transporto priemonė yra M1 arba N1 klasės ir baigta eksploatuoti po 2004 m. gegužės 1 d. Šitokį pažymėjimą išduoda tik licenciją turinčios įmonės, kurių sąrašas skelbiamas Aplinkos ministerijos internetinėje svetainėje.

*

Apie bendro naudojimo vietose esančias neeksploatuojamas transporto priemones galima pranešti paskambinus budėtojams telefonu (8 445) 79100 arba K.Bončkui – 75713.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas