Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Laukžemės parapijos globėją apaštalą Andriejų gerokai prieš metus baltame granite kaimo aikštėje įamžino skulptorius Arūnas Sakalauskas. O didžiulėje drobėje, kuri papuoš Laukžemės parapijos namus, klaipėdietis dailininkas Juozas Vosylius baigia tapyti sceną, vaizduojančią, kaip Jėzus pasišaukia žveją Andriejų būti jo mokiniu.

Dailininko Juozo Vosyliaus sieninis pano „Apaštalo Andriejaus pašaukimas“ netrukus papuoš Laukžemės parapijos namus.

Nutapė pašaukimo sceną

Sukurti sieninį pano, kuris papuoštų vieną 16 m ilgio parapijos namų žiūrovų salės sieną, Laukžemės parapijos klebonas Vidmantas Gricius patikėjo J.Vosyliui, su kuriuo jį sieja ilgametė bičiulystė: prieš kelerius metus klaipėdietis dailininkas nutapė visą Šventosios bažnyčios interjerą – centrinio altoriaus paveikslą, vaizduojantį Mariją Jūrų žvaigždę, sieninius pano bei Kryžiaus kelio stotis.

„Kai sugalvojau, kad reikia papuošti atkurtus Laukžemės apaštalo Andriejaus parapijos namus, nedvejojau dėl dailininko pasirinkimo. Idėja irgi buvo aiški: kurdami Šv.Andriejaus aikštę, tarp bažnyčios ir parapijos namų, akmenyje iškalėme žodžius iš Mato Evangelijos apie apaštalų pašaukimą. J.Vosyliaus paveikslas dabar ir pavaizduos tą sceną, o A.Sakalausko skulptūra perteikia jau vėlesnį etapą - kaip apaštalas įgyvendino savo pašaukimą, prisiėmęs jį nešti lyg gyvenimo kryžių“, - kalbėjo V.Gricius.

Klaipėdos universitete dailę dėstantis 63-jų J.Vosylius sakė, jog norėdamas pajausti Laukžemės dvasią, tarp darbų jis stengėsi atsiriboti nuo pašalinių akių, todėl kurį laiką net apsigyvenęs čia.

„Žinojau, kad turiu perteikti virsmą: iš tamsos - į šviesą, iš nakties – į rytą. Sugalvojau pavaizduoti šį perėjimą lyg susivienijimą iš dviejų tolių – nuo saulės nušviesto Kristaus, tiesiančio ranką kasdienybės tinkluose susipynusių apaštalų Petro ir Andriejaus link“, - taip savo kūrinio idėją apibūdino autorius bei prisipažino, jog labai vengęs saldumo bei sentimentalumo, ir manąs, jog to jam pavyko išvengti.

Anot klebono Vidmanto Griciaus, paveikslas pavaizduos tą sceną, kurią aprašė evangelistas Matas, o žodžius jis iškaldino paminklinėje plokštėje.

Kūrinys - nestandartinio formato

Šis aliejumi nutapytas 8 m ilgio pano – nestandartinio formato: jis susideda iš dviejų dalių ir kabės viršum dešinės parapijos namų sienos, kurią kerta durys.

„Kristaus rankos iškils viršum durų, o durys tarnaus ne tik kaip perėjimas į kitą patalpą, bet ir taps perėjimo į kitą būtį, kitą dimensiją simboliu – nuo chaoso, kurį vaizduoja tinklai, į Jėzaus skleidžiamą šviesą. Todėl toks nestandartinio laužyto formato pano ir sieną užpildys, ir temą įprasmins“, - savo sumanymą perteikė menininkas.

Izraelio dvasia yra auksinės smiltainio spalvos – vyrauja dykumos peizažas, todėl J.Vosylius vieną savo kūrinio pusę ja ir nudažė, taip jam suteikdamas saulėtekio dvasią.

Kitoje – tamsiojoje – mėnulio šviesa užlietoje drobės pusėje dailininkas įasmenino tarp tinklų įstrigusius žvejus Andriejų ir Petrą. „Andriejus buvo pirmas pašauktas Jėzaus būti mokiniu, pagal rusų tradiciją – „pervozvanec“. Jis buvo ramus ir santūrus, o Petras – ugningo ir kieto charakterio, Jėzus jį pasikvietė vėliau, todėl ir pavaizdavau jį nusisukusį“, - teigė J.Vosylius.

Iškėlė aukštus kriterijus

Nors šį tapybinį pano, sugalvojęs jam pavadinimą „Apaštalo Andriejaus pašaukimas“, J.Vosylius jau kone pabaigė tapyti, tačiau, kaip tvirtino, drobė dar turi pastovėti – ji turi subręsti ir tik tada ją galima bus montuoti ant sienos.

Dailininkas neslėpė, kad sumontuoti šį paveikslą bus gana sudėtinga. Todėl iš pradžių ir buvo sumanęs kurti jį fragmentais dirbtuvėse, tačiau vėliau išsikristalizavo noras užsiauginti jį savo viduje ir idėją apgyvendinti, dirbant čia pat, vietoje, kur jis turės kabėti.

„Įsileisti meno kūrinį į parapijos namus - didelis Laukžemės klebono nuopelnas. Tikiuosi, kad ši drobė suteiks jiems savos dvasios, - dailininkas pabrėžė, jog parapijos namų šeimininkas V.Gricius, jo nuomone, esąs didelis meno puoselėtojas pajūryje, iškėlęs labai aukštus kokybės kriterijus.

„Esu kilęs iš Suvalkijos, ir neteko girdėti, kad mano gimtosiose apylinkėse ar kitur Lietuvoje būtų atstatytas toks nuniokotas sovietmečio griozdas, kokie buvo ir šie kaimo kultūros namai, ir dar paversti rūmais, tarnaujančiais visai bendruomenei“, - stebėjosi dailininkas.

Klebono V.Griciaus žodžiais, Šv. Apaštalo Andriejaus parapijos namuose jau yra įrengta 500 kv. m ploto – dvi salės, vestibiulis, virtuvė, sanitariniai mazgai, katechezės klasės. Čia jau vyksta bendruomenės šventės, mokymai. Liko neįrengta 100 kv. m ploto antrame pastato aukšte.

*

Juozo Vosyliaus tapybiniai pano bei freskos, be Šventosios Marijos Jūrų žvaigždės bažnyčios, dar papuošė: 3 Klaipėdos bažnyčias – Marijos Taikos Karalienės, Šv.Juozapo bei Kristaus Karaliaus, o taip pat bažnyčias Pagėgiuose, Karaliaučiuje bei Klaipėdos universiteto Senato salę.

Dailininko tapybos darbų yra įsigiję: Lietuvos kultūros ministerija, Lietuvos dailės fondas, M.K.Čiurlionio dailės bei Mažosios Lietuvos istorijos muziejai, Klaipėdos dramos teatras, Maskvos Tretjakovo galerija, įvairios organizacijos bei privatūs asmenys Lietuvoje ir užsienyje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas